DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Niestrudzony poszukiwacz podlaskiej ksenofobii

Niestrudzony poszukiwacz podlaskiej ksenofobii
Fot. Anatol Chomicz / FORUM

Od kilku lat trwa akcja przyklejania mieszkańcom województwa podlaskiego, a szczególnie jego stolicy - Białegostoku, łatki z napisem „ksenofob i rasista”. Okazuje się, że jednym z głównych inicjatorów tej fali oczerniania, jest osoba, która kilka tygodni temu za oszustwa i wyłudzenia otrzymała wyrok 4 lat więzienia.

 

Najbardziej zagorzałym tropicielem „podlaskiego rasizmu” jest Rafał Gaweł, szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Białymstoku. Projekt ten uruchomiono za pomocą niemałych środków pozyskanych z programu UE „Obywatele dla Demokracji”. Od kilku już lat  Ośrodek zasypuje białostockie prokuratury setkami wniosków o ściganie, co paraliżuje ich prace. Ogromna większość tych wniosków zawiera kuriozalne bzdury. 

 

Dla przykładu, w październiku 2014 roku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Białymstoku złożył do Prokuratury Rejonowej Południe w Białymstoku zawiadomienie przeciwko uczestnikom Podlaskiego Rajdu Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Rajd ten od kilku lat organizuje Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Hajnówce.

 

Twórcy tego doniesienia do prokuratury zarzucali uczestnikom patriotycznego rajdu propagowanie symboli faszystowskich poprzez noszenie koszulek z emblematami ŚWO – Śmierć Wrogom Ojczyzny - jakiego używali żołnierze podziemnej organizacji niepodlegościowej - oddziałów Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Śledztwo został wszczęte - i umorzone, gdyż prokuratura, stwierdziła, że noszenie przez rekonstruktorów historycznych emblematu munduru żołnierzy podziemia niepodległościowego, w żaden sposób nie może być uznane za propagowanie faszyzmu. Jedna z osób wzywana na przesłuchanie w tym śledztwie, wyraża opinię o podstawie jego wszczęcia - Wydaje mi się, że w niektórych środowiskach utrwaliło się przekonanie o Podlasiu jako obszarze czy terytorium w jakiejś mierze eksterytorialnym, którego mieszkańców można bezkarnie oczerniać, imputując im np. nazizm – powiedział dla PCh24.pl Bogusław Łabędzki, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Hajnówce.

 

Innym razem Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na swoim profilu Facebook, oskarżył Katarzynę Panasewicz, organizatorkę „Białostockiego Wieczoru Pamięci”, imprezy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym, o to, że „zaprosiła do współpracy organizacje kojarzone z propagowaniem rasizmu” czyli członków ONR. Katarzyna Panasewicz pozwała za to szefa Ośrodka do sądu. Sąd uznał, że wpis na należącym do niego profilu Facebook jest kłamstwem.

 

Bluźniercy ścigają rasistów

Projekt Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Białymstoku jest prowadzony przez Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej. Stowarzyszenie to jest również założycielem Teatru TrzyRzecze. Swoją pierwszą siedzibę miał on w Białymstoku. W czerwcu 2014 roku przeprowadzono w tym teatrze sceniczne czytanie bluźnierczego spektaklu  „Golgota Picnic", połączone z projekcją nagranych jego fragmentów. Wywołało to wówczas protest społeczny Białostoczan. Przed siedzibą teatru, przeciwko prezentacji tego pseudospektaklu, protestowało około tysiąc osób. Obecnie Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej prowadzi Teatr TrzyRzecze w Warszawie na Żoliborzu. Nadal znaczącą część jego repertuar stanowią spektakle antychrześcijańskie i antypolskie, przepełnione wyuzdaniem oraz wulgarnością.

 

Szefem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych  oraz dyrektorem Teatru TrzyRzecze, jest Rafał Gaweł, który do Białegostoku przyjechał z Wielkopolski. Oprócz tego jest on właścicielem firmy „Graffiti”. W związku z działalnością tej firmy oraz Teatru TrzyRzecze Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ w grudniu 2014 i w maju 2016 przedstawiła Rafałowi Gawłowi, łącznie 14 zarzutów kryminalnych, dotyczących oszustw finansowych i wyłudzeń. Jedno oszustwo dotyczy banku, tu kwota wyłudzenia wynosi 240 tys. zł. Miało też dojść do innych wyłudzeń, - towarów od prywatnych firm z terenu Polski, tu ich straty wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tys. zł. Podobne zarzuty przedstawiono żonie Gawła i jego współpracownicy.

 

W lipcu tego roku Sąd Okręgowy w Białymstoku, nieprawomocnym jeszcze wyrokiem, skazał dyrektora Teatru TrzyRzecze na cztery lata bezwzględnego więzienia. Rafał Gaweł, który zezwala na podawanie w mediach swojego imienia i nazwiska, nie będzie mógł również przez 10 lat prowadzić działalności gospodarczej ani zajmować stanowisk w takich podmiotach, a przez pięć lat będzie miał zakaz pełnienia funkcji w stowarzyszeniach korzystających z publicznych dotacji. Ma też zapłacić 12 tys. zł tytułem naprawy szkody. Kara jaka otrzymała żona Gawła to 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, 6 tys. zł grzywny oraz kilkuletnie zakazy zajmowania stanowisk w spółkach i prowadzenia działalności. Jego współpracownica otrzymała wyrok 1 rok i 2 miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 2 tys. zł grzywny i zakaz działalności na 5 lat.

Zauważmy, że szereg czynów przestępczych, których dotyczą zarzuty, zdaniem sądu Rafał Gaweł popełnił w latach 2013 – 14, a więc w czasie kiedy prowadzony przez niego Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Białymstoku rozpoczął akcję zasypywania prokuratorów wnioskami o ściganie domniemanych rasistów i ksenofobów. 

 

Kolejny cios w próżnię

W ostatnim czasie bardzo głośno jest o sprawie marszu członków Obozu Narodowo Radykalnego, który 16 kwietnia br, w 82. rocznicę powstania tej organizacji, przeszedł ulicami Białegostoku. W ramach uroczystości m.in. odprawiona została Msza św. w białostockiej katedrze. Zaraz po uroczystościach media, zawsze czujne ideologicznie z Gazetą Wyborczą na czele, wszczęły larum, o rzekomej „mowie nienawiści” jaka miała zabrzmieć podczas rocznicy. W reakcji na ten szum medialny Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe, wszczęła z urzędu śledztwo, w celu sprawdzenia czy w mieście rzeczywiście doszło do popełnienia tzw. przestępstw z nienawiści. Nieco później śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. W tym samym czasie trafiły do niej dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa podczas uroczystości rocznicowych ONR.  Miało ono polegać m.in. na propagowaniu nazizmu.

 

Pierwsze zawiadomienie złożyła posłanka partii Nowoczesna Joanna Scheuring-Wielgus, drugie Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, które „pałeczkę ścigania podlaskich  nazistów” przejęło po skompromitowanym wyrokiem sądowym, wydanym na jej szefa, Ośrodku Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Białymstoku.   Oba te doniesienia były jednak jedną wielką kompromitacją ich autorów. Pomylono w nich podstawowe fakty - miejsca i czas wydarzeń.  Marek Czeszkiewicz, szef prokuratury okręgowej w wydanym w tej sprawie komunikacie podał, iż autorzy dwóch niezależnych od siebie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa „złożyli je bez zapoznania się z rzeczywistym przebiegiem wydarzeń, lecz opierając się na przekazach medialnych”. Prokuratura sprawę zbadała dokładnie i skrupulatnie, jednak nie znalazła podstaw do uznania, iż w czasie uroczystości ONR doszło do jakiegokolwiek przestępstwa. W efekcie czego, w ubiegłym tygodniu, umorzyła dochodzenie.

 

Co na Podlasiu razi „łowców nazistów”?

Przedstawicieli środowisk libertyńskich najwyraźniej razi Podlasie wierne chrześcijańskiej i narodowej tradycji. Stąd robią oni wszystko co mogą, aby Podlasian, a szczególnie mieszkańców stolicy województwa – Białegostoku, przedstawiać opinii publicznej w innych regionach kraju jako ksenofobów i nazistów. Te działania oczerniające prowadzone są wbrew zdrowemu rozsądkowi. Przecież każdy, kto choć trochę zna historię wschodnich ziem Rzeczypospolitej wie, że od wieków dziś żyją tu w pokoju i praktykują tolerancję przedstawiciele wielu wyznań – głównie katolickiego, ale też prawosławnego, mojżeszowego i muzułmańskiego (Polscy Tatarzy). Nie są w stanie tego zmienić chuligańskie incydenty, które przecież mają miejsce nie tylko na Podlasiu, ale, często, nawet w większym nasileniu, na terenie całego kraju i świata. Nie zmieni tego również nagonka prowadzona przez tych, którzy chcą skłócić i oczernić mieszkańców Podlasia.   

 

 

 

Adam Białous
 

 


DATA: 2016-10-23 11:52
AUTOR: ADAM BIAŁOUS
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Adam, dziekuje za ten artykol, wszyscy powinni znac prawde historyczna i co obecnie dzieje sie.Oczekuje wiecej. Pozdrawiam Ciebie i cala Twoja rodzine.
ponad 3 lata temu / tony
 
A to akurat nie dziwi. Wszak tu (Białystok i szeroka okolica) miało być centrum Judeopolonii. Teraz "idea" jest realizowana, nawet sięga Ukrainy; a w takim razie teren musi być "czysty". Psychoza musi być wywołana po to, by każdy bał się nawet pomyśleć (!) coś niestosownego o obcych a zwłaszcza o obcych Polakom wartościach
ponad 3 lata temu / Jużto
 
Product of lewactwo.
ponad 3 lata temu / ma
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.