DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Niestosowna inscenizacja Zwiastowania na ŚDM w Panamie? Tak uważa Luiz Sergio Solimeo!

Niestosowna inscenizacja Zwiastowania na ŚDM w Panamie? Tak uważa Luiz Sergio Solimeo!
EWTN/YouTube

27 stycznia podczas ŚDM w Panamie aktorzy odegrali scenkę Zwiastowania z wplecionymi elementami historii zesłania Ducha Świętego. Luiz Sergio Solimeo uważa, że w inscenizacji aktorzy „traktują Matkę Bożą bez jakiejkolwiek należnej Jej czci”.

 

„Co dzieje się na scenie? Najświętsza Dziewica Maryja Panna jest przedstawiona jako normalna dziewczyna, taka jak współczesne dziewczyny – a więc dokładnie tak, jak określił to podczas jednego z niedawnych wywiadów papież Franciszek. W dodatku ma odsłoniętą głowę i posługuje się telefonem komórkowym. Archanioł Gabriel grany jest zaś przez młodego mężczyznę w białych spodniach, koszuli i kapeluszu, z małymi skrzydełkami na plecach” – opisuje wydarzenie dostępne do obejrzenia także w sieci Luiz Sergio Solimeo.

 

Dalej katolicki publicysta przechodzi do analizowania fragmentów inscenizacji. Jak pisze, po skierowanych do aktorki grającej Matkę Boża słowach aktora grającego Anioła na temat Bożego Planu wobec Maryi, aktorka zaczyna panikować. „Dziewczyna jest zdenerwowana, niemal histeryczna, mówi, że nie jest jeszcze mężatką Józefa, nie jest gotowa, musi iść na studia, boi się, itp. Anioł próbuje ją przekonać i mówi, że powinna się cieszyć. Ta jednak, coraz bardziej zdenerwowana odpowiada, że nie jest w stanie się cieszyć: Co powie Józef? Co będzie myślała matka, kiedy się dowie? A sąsiedzi?” – czytamy w opinii wyrażonej na tfp.org.

 

„Dziewczyna zaczyna śpiewać – choć może raczej rapować – że boi się i że nie czuje się przygotowana. Anioł bierze ją za ręce mówiąc, że jest wybrana i oboje zaczynają tańczyć. Wtedy wkraczają inne, bose anielskie baletnice, wirując wokół Maryi, trzepocząc skrzydłami i klaszcząc. Następnie Gabriel zakłada kolorowe okulary, a gest ten powtarzają po nim inne anioły znów tańcząc i śpiewając teksty przypominające słowa Pisma Świętego. Maryja powtarza, że się boi, ale potem zaczyna śpiewać – w stylu pop – słowa Ewangelii: Niech się stanie Twoja wola. Następnie, pośród śmiechu, podnosi telefon komórkowy i zabiera ze sobą Gabriela poza scenę. Wówczas wstępują na scenę dwie kolejne dziewczyny i oznajmiają widzom, że reszta tej historii jest dobrze znana: dzięki Maryi pojawił się Jezus i przyniósł nam swoje nauki. Następnie na scenie pojawia się drużyna piłkarska (mająca symbolizować dwunastu apostołów), która śpiewająco oznajmia, że boi się ewangelizować z obawy przed prześladowaniami. Za chwilę drużynę rozgania grupa policjantów, która po krótkich tańcach schodzi ze sceny. Wtedy to na scenę znów wracają apostołowie i śpiewają (tańcząc przy tym synchronicznie) że nadal się boją. Po pewnym czasie tańcząca i śpiewająca Maryja przychodzi do piłkarzy-apostołów, trzyma ich za ręce, dotyka ich i mówi, że już rozmawiała z Gabrielem i że wszystko się uda. Następnie przez megafon dobywa się głośny głos mówiący: Przyjmijcie Ducha Świętego, nie bójcie się, radujcie się i idźcie ewangelizować. Wszyscy klękają, potem wstają i zaczynają śpiewać” – pisze Luiz Sergio Solimeo zauważając, że na zakończenie inscenizacji obserwujący ją papież Franciszek pokazał gest uniesionego w górę kciuka.

 

W swoim artykule katolicki publicysta krytykuje taką formę prezentowania scen z Pisma Świętego oraz przypomina o Najwyższej Królewskiej Godność Matki Bożej. „Katolickiemu sercu bardzo droga jest cześć i godność Matki Bożej, ukochanego stworzenia Ojca Przedwiecznego, podziwianej przez świętych i aniołów Matki Bożego Syna i najwierniejszej Oblubienicy Ducha Świętego” – pisze proponując przy tym wszystkim katolikom dokonanie zadośćuczynienia z powodu niewłaściwego, jego zdaniem, sposobu zaprezentowania Zwiastowania i Zesłania Ducha Świętego. Autor pisze nawet o parodii tych biblijnych wydarzeń.

 

„Zamykam te krótkie rozważania przytaczając fragment encykliki Ad Caeli Reginam z 11 października 1954 roku, w której Pius XII ustanawia święto Najświętszej Maryi Panny Królowej: Świat chrześcijański wierzył już i w ubiegłych czasach, i to nie bez podstaw, że ta z której zrodził się Syn Najwyższego, co będzie rządził w domu Jakuba na wieki, Książę pokoju, Król królów i Pan nad pany, otrzymał od Boga szczególne łaski ponad wszystkie inne Jego dzieła; uwzględniając poza tym najściślejsze powiązanie między potomstwem a matką - chrześcijaństwo pojęło z łatwością wyniesienie Bożej Rodzicielki ponad świat. Nic więc dziwnego, że już starzy pisarze Kościoła idąc za głosem św. Gabryela Archanioła, co przepowiedział panowanie Syna Maryi na wieki i za głosem Elżbiety, witającej w niej ze czcią Matkę Pana mego nazywali Maryję Matką Króla, Matką Pana, dając jasno do zrozumienia, że po królewskiej godności jej Syna przejęła i Ona szczególnie dostojeństwo i wyższość” – czytamy.

 

 

Źródło: tfp.org

Tłum.: malk

Oprac.: MWł

 

  


DATA: 2019-02-08 09:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Żywot i Bolesna Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego Maryi" bł. Anny Katarzyna Emmerich. Warto poczytać. Tyle w temacie. Z Bogiem.
2 miesiące temu / Łukasz
 
Do Do Omikron, a Ty byłeś tam i wiesz? Takie uwspółcześnienie to zwykła profanacja.
2 miesiące temu / ant
 
Rozumiem że byłeś tam i znasz rozterki serca Maryji? Przedstawianie ukazało zwiastowanie w kontekście współczesności, gdyż wiele młodych kobiet ma rozterki w momencie zajścia w ciążę, jednak gdy mają wiarę nie boją się zaufać Bogu i rodzą dziecko.
2 miesiące temu / Do omikron
 
Nigdzie,w żadnym przekazie nie ma tego,że Maryja Panna wahała się i mówiła,że jest nie przygotowana na to co przyniósł w przesłaniu archanioł.Po obejrzeniu takiego widowiska u wielu,zwłaszcza słabiej znających Pismo Święte,może powstać mylne pojęcie o tym jak Maryja przyjęła Zwiastowanie,o Jej strachu,niechęci i nieposłuszeństwie względem wyboru Jej na Matkę Boga.A tu od zawsze wiadomo,że "pokorniuchno się skłoniła",przyjęła wolę Boga i w cichości serca rozpatrywała powierzone Jej zadanie.
2 miesiące temu / omikron
 
Jezus Chrystus Król nad króle , a Królową Kościół Jego...
2 miesiące temu / Na Chwałę Panu
 
nie wiem, czy to jest bluźniercze, ale na pewno słabe.
2 miesiące temu / Samanta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66011"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.