DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Niesprzedane obligacje

Niesprzedane obligacje
fot.Adam Chelstowski / FORUM

Kolejne symptomy nadciągającego kryzysu zostały wyciągnięte na światło dzienne. Jeszcze niedawno rząd ustami samego premiera chwalił się, że nie ma żadnych problemów ze sprzedażą państwowych obligacji inwestorom zarówno z kraju jak i zza granicy. Tymczasem fakty są brutalne. 

 

Ministerstwo Finansów sprzedało w lipcu tego roku detaliczne obligacje skarbowe o wartości nominalnej 207,5 mln zł – poinformował resort finansów. Według ministerstwa sprzedaż obligacji w lipcu była niższa o – uwaga – aż 17 proc. niż w poprzednim miesiącu.

 

Departament długu publicznego w Ministerstwie Finansów podał w komunikacie, że zakończyła się sprzedaż oferowanych w czerwcu br. obligacji skarbowych dwuletnich (DOS0714), trzyletnich (TOZ0715), czteroletnich (COI0716) i dziesięcioletnich (EDO0722). Obligacje te sprzedawano w lipcu.

 

W tym czasie sprzedano obligacje o wartości nominalnej 207,5 mln zł. Lipcowa sprzedaż była o 17 proc. niższa od sprzedaży zanotowanej w czerwcu 2012 r., kiedy inwestorzy zakupili obligacje o wartości nominalnej 249,6 mln zł i o 55 proc. wyższa od sprzedaży w lipcu 2011 r. (134,3 mln zł).

 

Z powyższych informacji można wyciągnąć dwa wnioski, oba niestety złe. Pierwszy, że państwo zadłuża się na nieprawdopodobną skalę zwiększając zadłużenie obligacjami o ponad 100 milionów złotych w ciągu roku. Drugi wniosek jest taki, że doszliśmy do takiego poziomu sprzedaży obligacji, że brak jest chętnych do ich nabywania.

 

Oba wnioski są brutalne dla naszej sytuacji i są smutnym potwierdzeniem tego, co nas czeka w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Grecja w Polsce? Nie można tego wykluczyć.

 

 

Paweł Toboła-Pertkiewicz

 


DATA: 2012-08-14 11:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sprzedaż była niższa o 17%, ale wystawiono na sprzedaż blisko 25% mniej. Czyli faktycznie popyt był większy niż ostatnio. Nie ma to jak subtelna manipulacja...
ponad 7 lat temu / M.
 
Nie rozumiem... przecież NBP może zakupić każdą ilość obligacji, bo może wydrukować każdą ilość gotówki. Z kolei rząd może opodatkować swoich niewolników każdą wartością podatku, żeby spłacić odsetki od tych "kredytów", a oni mają problem???
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.