DZIŚ JEST:   19   LUTY   2019 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   TEMAT NUMERU: CO MIESIĄC POWSTANIE

Grzegorz Kucharczyk

Nierealistyczny realista i Żelazny Kanclerz


W czerwcu 1862 roku Naczelnikiem Rządu Cywilnego w Królestwie Polskim został Aleksander Wielopolski, margrabia Gonzaga-Myszkowski. Uczestnik powstania listopadowego (na polecenie rządu powstańczego pełnił między innymi misję dyplomatyczną do Londynu), autor słynnego Listu szlachcica polskiego do księcia Metternicha (1846), jeden z przywódców krajowego obozu konserwatywnego.

Na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku Aleksander Wielopolski stał na czele stronnictwa ugody, którego program opierał się na kontrakcie: ustępstwa Rosji wobec Polaków w zamian za gwarancje panowania ładu w Warszawie. Cały problem polegał na tym, że dość szybko okazało się, że Wielopolski nie zamierzał podjąć starań, by to stronnictwo ugody poszerzyć o inne środowiska konserwatywne, które zbiorczo określa się stronnictwem „białych”. Nie ma tu miejsca, by analizować przyczyny takiego stanu rzeczy (winy, acz nierównomiernie rozłożone, leżały po obu stronach). Skutek był zaś taki, że Wielopolski był zdany tylko i wyłącznie na dobrą wolę Petersburga, a właściwie jednej z dworskich koterii, która akurat wówczas miała najpoważniejsze wpływy nad Newą (chodzi o stronnictwo kanclerza i ministra spraw zagranicznych Aleksandra Gorczakowa).

Z drugiej strony jednak polityka Wielopolskiego, realizowana już od 1861 roku (gdy został szefem Komisji Wyznań Religijnych w administracji Królestwa), przynosiła wymierne korzyści: przywrócenie Rady Stanu, stopniowa polonizacja administracji i sądownictwa, przywrócenie w Warszawie polskiego uniwersytetu (pod nazwą Szkoły Głównej). Jednak to wszystko odbywało się przy jednoczesnym podejmowaniu przez margrabiego wysiłków w kierunku wygaszania odbywającej się na ziemiach polskich „rewolucji moralnej”...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1846 – rozpoczęła się rzeź galicyjska. Mordy szlachty i osób związanych z dworem trwały do połowy marca. Chłopi w niezwykle bestialski sposób zabijali swoich dziedziców, odpiłowując im głowy, poddając najwymyślniejszym torturom.

 
 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.