DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

„Niepotrzebnie krytykowałem Kościół Patriotyczny” – czy bloga aresztowanego w Chinach biskupa pisze on sam czy komuniści?

„Niepotrzebnie krytykowałem Kościół Patriotyczny” – czy bloga aresztowanego w Chinach biskupa pisze on sam  czy komuniści?
fot. churchmilitant.com

Na blogu przetrzymywanego w areszcie domowym szanghajskiego biskupa Tadeusza Ma Daqina pojawiły się słowa, które szeroko komentuje katolicka prasa na całym świecie. Biskup miał bowiem wyrażać się życzliwie o państwowym Kościele Patriotycznym, mimo iż do tej pory hierarcha pozostawał symbolem heroicznego oporu przeciwko tej kontrolowanej przez antykatolickie władze organizacji. Komuniści aresztując biskupa przed czterema laty zapowiadali poddanie go indoktrynacji. 


„Był taki okres, w którym dałem się zwieść pewnym elementom zewnętrznym, które zachęcały mnie do popełniania błędów w słowach i w czynach – błędów przeciwko Kościołowi Patriotycznemu. Po zastanowieniu się uważam, że było to bardzo nierozsądne” – czytamy w tekście podpisanym nazwiskiem biskupa. „Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików wcale nie jest takie, jak opisują go osoby z zewnątrz” – napisano.


Tekst, który miał napisać biskup Daqin, powstał z okazji stulecia urodzin biskupa Aloysiusa Jin Luxian, zmarłego przed trzema laty biskupa Szanghaju. Na blogu czytamy więc, że biskup Jin odpowiedzialnie budował relacje z Kościołem Patriotycznym, a błędy biskupa Daqina powodują, że w diecezji Szanghaju zostały one teraz zrujnowane. Autor listu dodał, że Kościół Patriotyczny odegrał w Chinach rolę niezastąpioną, że był bardzo ważny dla rozwoju Kościoła, a jego „rola w ewangelizacji narodu jest na tym etapie zasadnicza”, na przykład jako „pomost między rządem a masami wiernych umożliwiający organizację społeczności chrześcijańskich”.


Przypomnijmy, że konsekracja biskupa Daqina odbyła się 7 lipca 2012 r. w Szanghaju – za zgodą Watykanu i chińskich władz. Z ust biskupa w katedrze św. Ignacego padły wówczas mocne słowa o tym, iż „jako biskup chce skoncentrować się na pracy pastoralnej i ewangelizacji, i nie może dłużej pozostawać członkiem Stowarzyszenia Patriotycznego Kościoła Katolickiego w Chinach”. Spotkało się to z gorącym aplauzem ponad tysiąca zgromadzonych wiernych. Nie podobało się to jednak obecnym na ceremonii święceń przedstawicielom władz i policji, która jeszcze tego samego dnia odizolowała duchownego od wiernych. Mimo tej kary, biskup stanowczo odmówił sugerowanego mu publicznego odpokutowania win wobec Partii. Hierarcha jest obecnie przetrzymywany w seminarium duchownym w Sheshan i najprawdopodobniej poddawany komunistycznej indoktrynacji.


Według specjalistów od języka, z którymi rozmawiali dziennikarze wydawanego w USA magazynu katolickiego „America”, styl którym napisano tekst zasadniczo pasuje do stylu biskupa, ale niektóre jego fragmenty są „dość prymitywne” i do tegoż stylu niepasujące.


Celem utworzenia organizacji zwanej Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików w Chinach, było zastąpienie zdelegalizowanego przez władze komunistyczne Kościoła katolickiego w tym kraju. Wspólnota ta nie uznaje zwierzchnictwa papieża. W 1957 roku papież Pius XII nałożył ekskomunikę na biskupów należących do stowarzyszenia i nowo konsekrowanych przez nich hierarchów bez zgody Watykanu.


 

Źródło: „La Stampa”, „Catholic Herald”, „America”

malk


DATA: 2016-06-20 08:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To on pisze , ale "pośrednicy "tłumaczą jego tekst na chiński oficjalny.
ponad 2 lata temu / yeti
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "44043"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.