DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Niepokoje w Bułgarii. Socjaliści żądają dymisji rządu i mówią o „łamaniu konstytucji”

Niepokoje w Bułgarii. Socjaliści żądają dymisji rządu i mówią o „łamaniu konstytucji”
Bojko Borisow. European People's Party / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

W Sofii od kilku dni trwają demonstracje uliczne. Ich uczestnicy domagają się dymisji centro-prawicowego rządu premiera Bojko Borisowa. Tłumy protestujących w centrum stolicy wyrazili jednocześnie poparcie dla socjalistycznego prezydenta kraju Rumena Radewa.

 

Do gwałtownego wzrostu napięcia doszło po tym, gdy w czwartek do kancelarii prezydenta wkroczyła prokuratura w eskorcie uzbrojonych funkcjonariuszy MSW. Prezydent Radew, który w ostatnim czasie coraz ostrzej wypowiada się przeciwko polityce premiera Borisowa, oświadczył m.in., że „protest przeciwko bułgarskiej mafii z dnia na dzień przybiera na sile i teraz nikt i nic nie jest w stanie go już powstrzymać”. Uczestnicy protestów krzycząc „ostawka” (dymisja), poza dymisją premiera i jego rządu domagają się także ustąpienia ze stanowiska prokuratora generalnego Iwana Geszewa.

 

Do eskalacji doprowadziła wypowiedź samego Geszewa, który oświadczył na konferencji prasowej, że „zawiadomi KE, PE i ambasady o próbie zniszczenia prokuratury poprzez presję polityczną ze strony prezydenta Radewa”.

 

Z kolei w niedzielnym, emocjonalnym wystąpienie w bułgarskiej publicznej TV, szefowa opozycyjnej BSP (Bułgarska Partia Socjalistyczna) ostro odniosła się do ostatnich wydarzeń.

 

Premier i jego ministrowie dopuścili do nieuzasadnionego użycia siły przeciwko demonstrującym pokojowo tysiącom Bułgarów. Nam, socjalistom, zarzucił, że opłacamy ludzi z prowincji, przywozimy do stolicy i nakazujemy, co mają robić. To obrzydliwe kłamstwa! Borisow już 10 lat w sposób mafijno-oligarchiczny rządzi Bułgarią i Bułgarami. Mamy go już dość! Mamy dość łamania konstytucji, niszczenia trójpodziału władzy i ograniczania niezależności wielu instytucji. Teraz wyjścia są dwa: albo zmusimy rząd do dymisji pod naciskiem protestów ulicznych, albo poprzez przegłosowanie votum zaufania. A to może stać się już w najbliższą środę – powiedziała Ninowa.

 

Przedstawiciele socjalistów (bezpośredni spadkobiercy Bułgarskiej Partii Komunistycznej Todora Żiwkowa) oskarżają rząd Borisowa, że doprowadził do sytuacji, w której Bułgaria jest dziś najbiedniejszym i najbardziej skorumpowanym członkiem Unii Europejskiej. Tymczasem Bruksela wielokrotnie potwierdzała, że wspiera działania rządzącej partii GERB – Obywatele na Rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii.

 


ChS

 

 


DATA: 2020-07-14 20:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie lepiej zastosować prawa weta wobec takich sytuacji tych, nazwanych ładnie przez panią Ninową "opłacanych z prowincji" pensjonariuszy?
25 dni temu / g12
 
ciekaw jestem , która ambasada macza w tym swoje paluszki
27 dni temu / Pejot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.