DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Niepokojące działania Iranu. Izrael i USA zwołały pilne spotkanie w Brukseli

Niepokojące działania Iranu. Izrael i USA zwołały pilne spotkanie w Brukseli
Krystian Maj/FORUM
#IRAN    #BRUKSELA    #USA    #IZRAEL    #ROZMOWY    #ATOM    #GŁOWICE    #NISZCZYCIEL    #WOJSKO

W poniedziałek na pilne spotkanie do Brukseli udali się premier Izraela wraz z doradcą ds. bezpieczeństwa i szefem Mosadu oraz sekretarz stanu USA, by naradzić się w sprawie Iranu. Teheran – jak podają izraelskie i amerykańskie media – przetestował najnowocześniejsze pociski średniego zasięgu zdolne do uderzenia w Europę i Izrael.

 

Pocisk balistyczny średniej wielkości, który został wystrzelony w piątek przez Irańczyków może przenosić wiele głowic, ma zasięg umożliwiający uderzenie w niektóre części Europy i w dowolne miejsce na Bliskim Wschodzie. Zdaniem sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, Iran naruszył rezolucję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa nr 2231 – jak przekonywał Pompeo - zakazuje Iranowi podejmowania „wszelkiej działalności związanej z rakietami balistycznymi zaprojektowanymi tak, aby mogły przenosić broń jądrową, w tym uruchamiania przy użyciu takiej technologii rakiet balistycznych”.

 

„Od pewnego czasu ostrzegamy, że irańskie testy rakietowe i rozprzestrzenianie rakiet rośnie” – napisał Pompeo w oświadczeniu. „Skumulujemy ryzyko eskalacji w regionie, jeśli nie uda nam się przywrócić odstraszania. Potępiamy te działania i wzywamy Iran do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań związanych z rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by móc przenosić broń jądrową” – stanowi oświadczenie Departamentu Stanu USA.

 

- Program rakietowy Iranu ma charakter defensywny i jest zaprojektowany zgodnie z potrzebami kraju – odparł rzecznik irańskiego MSZ Bahram Qassemi. Zauważył, że w rezolucji przytoczonej przez Pompeo zatwierdzono wdrożenie wspólnego kompleksowego planu działania JCPOA (umowy nuklearnej Iranu podpisanej między Teheranem a światowymi mocarstwami, z której Stany Zjednoczone jednostronnie wycofały się w maju).

 

Benjamin Netanjahu – jak podają izraelskie agencje informacyjne – udał się do Brukseli na „pilne” posiedzenie, gdzie wraz z sekretarzem stanu USA, agentami służb specjalnych będzie omawiana  obecna sytuacja na Bliskim Wschodzie i działania irańskie. Do Brukseli udali się m.in. szef Mosadu Yossi Cohen, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben Szabat i sekretarz wojskowy płk Avi Blot.

 

Początkowo spotkanie miało odbyć się w środę. Obecne działania irańskie i śmierć byłego prezydenta USA George;a H. W. Busha nieco je przyspieszyły, Pompeo chce wziąć udział w pogrzebie byłego prezydenta USA. Sekretarz stanu spotyka się w Europie z najważniejszymi dyplomatami krajów NATO, omawiając opracowany przez Waszyngton plan pokojowy, mający zakończyć konflikt izraelsko-palestyński. Do końca roku mają potrwać konsultacje. Ostatecznie Amerykanie przedstawią go na początku przyszłego roku.

 

Spotkanie odbywa się w sytuacji zwiększonego napięcia na Bliskim Wschodzie. 30 listopada Irańczycy przetestowali rakietę balistyczną średniego zasięgu Khorramshahr. Test wielogłowicowej rakiety zakończył się sukcesem. Uderzono i zniszczono wszystkie określone wcześniej cele. Według izraelskich mediów, irańska rakieta zaliczana jest do broni zaawansowanej.

 

Rakieta Khorramshahr została po raz pierwszy opracowana przez Iran na bazie północnokoreańskiego pocisku balistycznego średniego zasięgu Hwasong-10. Pierwsze testy przeprowadzono prawie dwa lata temu i pokazano rakietę podczas parady wojskowej w Teheranie 22 września 2017 r.

 

Piątkowa próba miała być ostrzeżeniem przed konsekwencjami dla USA i Izraela na Bliskim Wschodzie, gdyby Republika Islamska lub jej sojusznicy zostali zaatakowani albo Waszyngton zdecydowałby się na nowe sankcje, mogące doprowadzić do załamania gospodarczego lub politycznego Iranu.

 

Wcześniejszy atak izraelski w Syrii i irańskie próby rakietowe otworzyły nowy rozdział w wyścigu zbrojeń na Bliskim Wschodzie. Następnego dnia po doniesieniu, że Izrael przeprowadził masowy atak rakietowy na irańskie i proirańskie obiekty wojskowe w Syrii, media ujawniły, iż Tel Awiw wystrzelił pociski artyleryjskie średniego zasięgu LORA (zasięg 500 km). W wyniku ataku poważnych szkód miał doznać Hezbollah i proirańskie bojówki walczące w Syrii. Obecnie oba kraje skupiają się na walce za pomocą wyrafinowanych pocisków balistycznych.

 

Irańczycy zdecydowali się także wysłać w sobotę na morze, do strategicznej dla handlu światowego Cieśnieny Hormuz, niszczyciela najnowszej generacji. Nowy okręt zaopatrzony jest w systemy, utrudniające wykrycie jego obecności przez radary. Nowy niszczyciel Sahand  był „wynikiem śmiałego i kreatywnego projektowania, bazującego na lokalnej wiedzy technicznej irańskiej marynarki wojennej... i został zbudowany z możliwościami stealth” – poinformował szef irańskiej marynarki wojennej, admirał Alireza Sheikhi. Państwowa telewizja irańska podała również, że niszczyciel jest wyposażony w „kabinę załogi dla śmigłowców, wyrzutnię torped, broń przeciwlotniczą i przeciw okrętową, pociski ziemia-ziemia i ziemia-powietrze oraz elektroniczne środki wojenne”.

 

Niszczyciel stanowi najnowsze technologiczne wyzwanie dla amerykańskich statków marynarki wojennej, działających w tym regionie, ponieważ znacznie zwiększył się zasięg pocisków balistycznych ziemia-morze do 700 km (435 mil), zdolnych uderzyć w dowolny statek. - W dalszym ciągu dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić i promować bezpieczeństwo, i stabilność w regionie oraz nadal współpracować z naszymi partnerami, by utrzymać swobodę żeglugi i swobodny przepływ towarów na międzynarodowych szlakach wodnych – oznajmił amerykański szef marynarki wojennej, kontradmirał Joshua Frey. Dodał, że USA dążą do tego, aby wszystkie siły „postępowały zgodnie z międzynarodowymi zwyczajami, standardami i przepisami.”

 

Źródło: timesofisrael.com., jta.org., nationalinterst.org., debka.com.,

AS


DATA: 2018-12-03 11:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego irańska próba z pociskiem rakietowym jest "nielegalna" a bombardowanie cywilów w Syrii przez naród nadzwyczajny jest legalne?
ponad 1 rok temu / wit
 
@Sec : My? Jacy "my"? "My" nie istniejemy. Ty chcesz judaizacji-talmudyzacji świata i żydowskich rządów. Żadnych "nas" nie ma.
ponad 1 rok temu / Non
 
Co Polaków obchodzi Izrael?
ponad 1 rok temu / Janusz
 
Po co piszę komentarze na temat Izraela? Bo nie chciałbym abyśmy przystąpili do koalicji islamskiej. Poza tym patrząc dookoła i na siebie trudno oprzec się wrażeniu, że prawie wszyscy porzucilismy miłość do Boga i bliźnich.
ponad 1 rok temu / Sec
 
Kto komu chce dyktować warunki???? Iran oskarża o antyiranizm? Izrael oskarża o antysemityzm?
ponad 1 rok temu / Piotr
 
Od 1948 roku Izrael prowadził kilka wojen, które można powiedzieć wygrał. Raz zostali zaatakowany przez kilka krajów arabskich w największe święto Yom Kippur. Teraz wszyscy żołnierze noszą broń, nawet kobiety które służą w wojsku. Bez broni atomowej mieliby wojnę co roku jako, że muzułmanie nienawidzą ich z całego serca. Prorok samego diabła chce ich zabić bo dana im była obietnica od samego Boga powrotu na góry Izraela, patrz Ezechiela 36. Po 2000 lat mieszkają w miarę bezpiecznie i czeka ich jeszcze inwazja muzułmanów. Tylko z pomocą Boga Żydzi mogli powrócić, wygrać wojny, zasadzić winnice, rozwinąć gospodarkę. Jezus Chrystus przebaczyl im oraz nam na krzyżu. Teraz wzywamy tego samego Boga. Oni mają poznać "kogo przebodli" kiedy sam Jezus będzie walczył w ich obronie. Zachariasza 12.
ponad 1 rok temu / Sec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.