DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Niepokojące dane statystyczne

Niepokojące dane statystyczne
fot. mzacha / commons.wikimedia.org, licencja cc

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że PKB w naszym kraju wzrósł w zeszłym roku o 2 proc., czyli mniej, niż prognozowano. W porównaniu zaś do 2011 r. (4,3 proc.), jest to ponad dwa razy mniej. To jednak nie koniec złych wiadomości, o spadku popytu krajowego i rosnącym bezrobociu mówi otwarcie nawet senator Platformy Obywatelskiej.

 

Z komunikatu GUS możemy wyczytać, że do wzrostu PKB przyczynił się pozytywny wpływ eksportu netto oraz w niewielkim stopniu krajowy popyt konsumpcyjny przy bliskim neutralnemu wpływie popytu inwestycyjnego. W 2012 r. popyt krajowy zwiększył się o 0,1 proc. przy wzroście PKB o 2,0 proc. W 2011 r. popyt krajowy wzrósł realnie o 3,4 proc. przy wzroście PKB o 4,3 proc.

 

Spadki towarzyszą też gospodarce krajowej i przemysłowi. „Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w 2012 r. wzrosła o 1,9 proc. wobec wzrostu o 4,3 proc. w 2011 r. Z kolei wartość dodana brutto w przemyśle w 2012 r. wzrosła o 1,2 proc. rok do roku wobec wzrostu o 10,0 proc. w 2011 r.” – podał GUS. Co więcej, szykuje się większa liczba zwolnień. Z danych na koniec grudnia 2012 r. wynika, że więcej zakładów pracy szykuje się do zwolnień. 433 zakłady (w ubiegłym roku 344) zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 38,6 tys. pracowników (w ubiegłym 24,2 tys.), w tym z sektora publicznego 9,0 tys. osób (w zeszłym 7,9 tys.).

 

Senator PO Jan Rulewski w wywiadzie udzielonym „Gazecie Polskiej Codziennie” stwierdził, że nie widzi zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych działań rządu, by zapobiegać bezrobociu. Tłumaczy, że „w krajach zachodnich działania zapobiegające bezrobociu zaczynają się intensyfikować, gdy przekracza ono pięć procent. Gdy przekracza 10 proc. zapala się czerwone światło. Bezrobocie na poziomie 15 czy 17 procent to już rewolucja. Dziś jesteśmy spóźnieni i trudno będzie rozwiązać ten problem”. Przyznaje też, że faktyczny poziom bezrobocia w naszym kraju może być znacznie wyższy. Niektórzy eksperci twierdzą, że może sięgnąć nawet 20 proc.

 

Dziennik „Rzeczpospolita” poinformował zaś, że pierwszy raz od początku przemian ustrojowych w Polsce wzrost wynagrodzeń spadł poniżej poziomu inflacji. Przez to maleje popyt wewnętrzny, który utrzymywał wzrost gospodarczy. Iluzja stworzona przez rząd Donalda Tuska rozwiewa się coraz bardziej, odsłaniając prawdę – Polska prędzej będzie porównywana nie do „zielonej wyspy”, ale raczej Grenlandii.

 

Tomasz Tokarski


DATA: 2013-01-30 10:03
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.