DZIŚ JEST:   17   LISTOPADA   2019 r.

XXXIII Niedziela zwykła
Św. Grzegorza z Tours
Św. Elżbiety Węgierskiej
Św. Grzegorza Cudotwórcy
 
 
 
 

Niepokalanów: Msza Św. trydencka - 40. rocznica śmierci kardynała Alfredo Ottavianiego

Niepokalanów: Msza Św. trydencka - 40. rocznica śmierci kardynała Alfredo Ottavianiego
Fot. ks. Kamil Mielniczuk

11 sierpnia o godzinie 08:30 w Niepokalanowie zostanie odprawiona w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego Msza Święta w 40. rocznicę śmierci wielkiego kapłana, prefekta Świętego Oficjum – kard. Alfredo Ottavianiego.

 

Alfredo Ottaviani przez lata był współpracownikiem kolejnych papieży. 12 stycznia 1953 został mianowany kardynałem z tytułem diakona S. Maria in Domnica.

 

Papież Pius XII powierzył mu jednocześnie funkcję prosekretarza Kongregacji Św. Oficjum. Od listopada 1959 sekretarz Kongregacji. W sierpniu 1959 był legatem papieskim na obchody 100-lecia ustanowienia hierarchii katolickiej w Kanadzie.

 

Ottaviani brał udział w obradach soboru watykańskiego II (1962–1965). 30 czerwca 1963 dokonał aktu koronacji nowego papieża Pawła VI. W 1966 został mianowany proprefektem Kongregacji Doktryny Wiary. Zrezygnował z tej funkcji w styczniu 1968 ze względu na podeszły wiek. W czerwcu 1967 został podniesiony do rangi kardynała prezbitera z zachowaniem tytułu S. Maria in Domnica pro hac vice.

 

W obliczu proponowanych po soborze watykańskim II zmian liturgicznych w 1969 wraz z kardynałem Antoniem Baccim i grupą rzymskich teologów napisał pracę „Krótka analiza krytyczna Novus Ordo Missae”. Autorzy książki wystosowali list do papieża Pawła VI wyrażający prośbę o zachowanie dotychczasowego rytu Mszy Świętej. Po reformie konklawe dokonanej przez Pawła VI 1 stycznia 1971 utracił czynne prawo wyborcze (miał już wówczas ukończone 80 lat).

 

Kardynał Ottaviani jest autorem dwutomowej rozprawy o katolickich zasadach, którymi powinny się kierować relacje Kościoła i państwa Institutiones iuris publici ecclesiastici (Vatican 1957–1960).

 

TK

 

 

Więcej na profilu facebookowym!

 


DATA: 2019-08-05 07:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Byłem dzisiaj 11 sierpnia 2019 o godz. 8:30 w bazylice w Niepokalanowie: była msza święta NOM; o Ks. Kardynale Ottvianim nawet nie wspomniano.
3 miesiące temu / Ryś
 
to po prostu katolicka Msza Święta i tak należy Ją nazywać, Msza z której przez wieki rzesze Świętych Pańskich, oraz wierni Kościoła katolickiego czerpali łaski nieprzebrane.
3 miesiące temu / tak tylko
 
Nieśmiało zapytam, a kto odprawia te msze św, trydenckie w Niepokalanowie? Czy może udostępniono tę możliwość kapłanom z Bractwa św.Piusa X? Jak długo ci wierni kapłani będą musieli się tułać po skromnych kaplicach w sytuacji, gdy katolickie kościoły w Polsce pustoszeją? Gdzie miłość bliźniego do katolików, którzy są i chcą być wierni tradycji?
3 miesiące temu / Maryna
 
@Maryna, to jest bardzo smutne. Tak sie stalo w momencie gdyz miejsce PANA BOGA zajeli "bracia" z cegla i pejsami. Niech hierarchowie nawroca sie do PANA BOGA i czesc MU oddaja na kolanach, tak pisze w PISMIE SWIETYM.
3 miesiące temu / Jara
 
@ Krzysiek - chciałam to samo napisać, ale po przeczytaniu Pańskiego postu przyłączam się do niego w całości. To, co powinno być powszechne w katolickim kościele okazuje się wydarzeniem na skalę zaistnienia w mediach! Cieszę się, ze PCH24 o tym pisze, ale inni milczą i to jest smutne i smutne jest to, ze tak niewielu księży rozumie sens i istotę mszy św. I niestety nie znają łaciny!!!
3 miesiące temu / Maryna
 
Liturgia św. odprawiana przez wieki w każdym kościółku, kościele, katedrze i bazylice dziś musi być nazwyana nadzwyczajną jakoby była czymś egzotycznym. Jak można było przez kilka dekad tak ludzi okłamywać że msza święta po łacinie już nie obowiązuje i straszyć ludzi że dopominanie się o nią jest aktem nieposłuszeństwa. Pan Bóg jest sędzią sprawiedliwym za dobre wynagradza a za złe karze.
3 miesiące temu / Krzysiek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.