DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 64  >   EDYTORIAL

Niepodległości warunek konieczny

Niepodległości warunek konieczny
Filip Blazejowski/FORUM

Jest takie jedno, małe, dla wielu nic nieznaczące słówko, od którego wszakże zależą losy całego naszego Narodu oraz prawdziwej Niepodległości naszej Ojczyzny. Lekceważone, a może celowo topione w naszych narodowych wadach – w pysze skłonnej do samouwielbienia, w gnuśności i tendencji do wszelkiej zmysłowości, gdy tylko materialnie wiedzie się nam trochę lepiej. Ponieważ zaś pycha zaślepia, a zmysłowość osłabia i zniewala wolę, to jedno niepozorne słówko, jakby wciśnięte między słowa z proroctwa o przyszłej wielkości Polski, pozostaje wciąż nie dość rozważane lub zapomniane. Stanowi ono zaledwie ułamek wspaniałego proroctwa – obietnicy, którą Wszechmogący Bóg raczył przekazać Polsce za pośrednictwem świętej Faustyny Kowalskiej.

 

Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje.

 

„Jeżeli” – czy dostatecznie to zrozumieliśmy?

 

Mamy prawo wierzyć w potęgę i świetlaną przyszłość naszego kraju, który może być nadzieją i ratunkiem dla ginącego świata cywilizacji zachodniej. Możemy liczyć nawet na nadejście złotego wieku dla Polski i upragnione tłuste lata. Pod jednym wszakże warunkiem: JEŻELI jako Naród i Państwo na czele z jego elitami duchownymi i politycznymi, jego stanowionymi prawami i obyczajami, nie tylko w życiu prywatnym, ale też publicznym i państwowym, posłuszni będziemy woli Bożej! Nie ma innej opcji!

 

Choćby się dwoili i troili politycy i duchowni, aby stać się mistrzami najbardziej wyrafinowanej gry politycznej i dyplomatycznej wirtuozerii uników, nie ostoimy się, jeśli nie będziemy posłuszni Bogu! Nie tym czy innym ludziom postawionym na najwyższych nawet szczytach różnych ośrodków decyzyjnych, ale samemu Bogu i Jego świętej woli. No chyba, że te najwyższe czynniki zaczną wreszcie realizować wolę Bożą i walczyć w obronie świętych praw, a nie w imię tak zwanych praw człowieka, praw zwierząt, ekologii, zrównoważonego rozwoju, praw do wszelkiej formy grzechu, dewiacji i hedonizmu.

 

Czy stać nas jako naród na taką – to znaczy prawdziwą – Niepodległość? Czy też wolimy pozostać trzeciorzędnym krajem i narodem na wymarciu, który dostaje ochłapy ze stołu możnych tego świata, bawi się podrzuconymi przez nich błyskotkami, zdany na ich łaskę i niełaskę, i w oczekiwaniu na swój tragiczny finał spełnia rolę posłusznej zabawki? Czy wystarczy nam sił i woli, aby w tę setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wybić się na prawdziwą Niepodległość? Czy też, jak to nieraz już bywało w naszej historii, pozostaniemy głusi na wezwania do dawania świadectwa wierności Bogu, pozwolimy się uwieść złudzeniom politycznej i ekonomicznej wielkości i oddamy się samobójczej gnuśności, płynąc z prądem Rewolucji?

 

Abyśmy nie zwlekali z odpowiedzią na te pytania, warto przypomnieć sobie losy Rzeczypospolitej dostatniej, potężnej od morza do morza, przeświadczonej o własnej wielkości, a jednak trawionej licznymi grzechami i wadami narodowymi. Do niej Pan Bóg posłał proroka – sługę Bożego księdza Piotra Skargę. Nie zyskał on wówczas odpowiedniego posłuchu, za co Rzeczpospolita zapłaciła najpierw potopem szwedzkim, a później rozbiorami, które wymazały ją z map na ponad stulecie. Wciąż jednak mówi do nas: Ta kosa idzie na cię, grzeszna Polsko! Strzeż się, zakwitnęłaś w szczęście, ale i w grzechy. Oto kosa! Znaj się być trawą, nie kamieniem. Polęże trawa, a kwiat chwały twojej świeckiej uschnie.

 

I to w chwili, której się nie spodziewamy…

 

Sławomir Skiba

 

TEKST ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY W 64. NUMERZE

MAGAZYNU „POLONIA CHRISTIANA” (WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2018)

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wypełnianie woli Boga to jedno a drugie to zwykła służba Polsce (w zasadzie powinny być ze sobą zbieżne). Który polityk służy Polsce a nie sobie samemu i komuś tam jeszcze przy okazji ? Polityka to służba a nie kariera. Poza tym jak przekonać ludzi że to co przyjemne i fajne takie w rzeczywistości nie jest ? Od czego zacząć ?
ponad 2 lata temu / marian
 
Proroctwo wygłoszone ustami o. Augustyna Pelnowskiego daje tutaj dużo myślenia
ponad 2 lata temu / xyz
 
Nie ma dziś takich proroków jak ks. Piotr Skarga. Ostatnim był Prymas Tysiąclecia. A czasy takie, że proszą się o mocny głos duchownego autorytetu.
ponad 2 lata temu / TZ.
 
 

Niektórzy sądzą, że myśl o grzechu zanadto obciąża życie chrześcijańskie. Chcieliby ją usunąć krzepiącą myślą o Odkupieniu przez Chrystusa, o naszym dziecięctwie Bożym. Myśl o grzechu nie powinna być oczywiście głównym czynnikiem w naszym życiu religijnym. W takim razie nie Bóg, ale nasze własne ja byłoby ośrodkiem życia. Ale świadomość grzechu, który tyle razy zakłóca stosunek między Ojcem w niebie a dzieckiem na ziemi, nie powinna zniknąć z naszego życia i naszej modlitwy.

 
 

1795 – Rosja, Prusy i Austria zawarły konwencję w sprawie III rozbioru Polski. Na jej mocy Prusy otrzymały Mazowsze oraz tereny po Niemen, a także zachodnią część Rzeczypospolitej po Pilicę, Wisłę i Bug (z Warszawą). Austria zajęła Małopolskę z Krakowem i Lublinem oraz część Podlasia i Mazowsza. Rosji przypadła pozostała część Rzeczypospolitej po Bug i Niemen.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekając 22 października niezgodność aborcji eugenicznej z konstytucją zachował się, jak trzeba. Należy okazać mu wsparcie - piszą autorzy petycji „Wyraź poparcie dla Trybunału!”

 

 

Poseł PiS Bolesław Piecha mówi, że nie cieszy się zbyt mocno z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Uważa, że w niektórych przypadkach, gdy dziecko nienarodzone jest śmiertelnie chore, aborcja powinna pozostać dozwolona. Poseł zapowiada podjęcie działań w tym kierunku.

 

 

Premier Mateusz Morawiecki skierował dzisiaj specjalne przemówienie do Polaków. W nagraniu wyemitowanym przez stacje telewizyjne oraz opublikowanym w internecie powiedział, że rząd musiał podjąć trudne decyzje celem walki z epidemią; zapewnił, że polski naród, dzięki swojej odwadze, ofiarności i solidarności zwycięży w walce z koronawirusem.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.