3 lutego 2020

Finlandia: mimo trudności, w kraju przybywa katolików

(Katedra św. Henryka z Uppsali w Helsinkach, fot. commons.wikimedia.org)

Kościół katolicki w Finlandii odnotowuje w ostatnich latach stopniowy wzrost wiernych. Co ciekawe, w tym zdecydowanie protestanckim kraju katolików przybywa w tempie 3-4 proc. rocznie, a parafianie wywodzą się z niemal 100 różnych krajów.

 

W Finlandii dominują wierni wyznania luterańskiego, którzy stanowią aż 70 proc. populacji. Pozostałe 30 proc. mieszkańców tego kraju, oprócz katolików, nie ma w większości związków z żadną religią. Katolicyzm, którego początki w Finlandii sięgają XII wieku, praktycznie zniknął po rewolcie protestanckiej, by ponownie się pojawić w XIX wieku, jeszcze w czasach Cesarstwach Rosyjskiego. Kiedy Finlandia odzyskała niepodległość w roku 1917, zagwarantowano w niej prawnie wolność religijną.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Obecnie w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii zarejestrowanych katolików jest 15 tysięcy. Jednak Kościół katolicki ocenia, że rzeczywista liczba wiernych to ok. 30 tys. osób. Wielu katolików po prostu nie jest w stanie dojechać na Mszę św. z powodu odległości, gdyż w kraju o powierzchni 338 145 km2 jest tylko osiem parafii i 30 księży, z których aż 26 to obcokrajowcy z 17 krajów.

 

Do maja ubiegłego roku pierwszym rodowitym fińskim biskupem Helsinek od czasów rewolty protestanckiej w XVI wieku był ks. Teemu Sippo. Po złożeniu przez niego rezygnacji z urzędu po wypadku, który uniemożliwił mu dalszą posługę, obecnie diecezją zarządza wikariusz generalny ks. Raimo Goyarrola. Goyarrola jest z pochodzenia Baskiem, a obecnie także obywatelem Finlandii.

 

Ks. Goyarrola zwraca uwagę na fakt, że wzrost liczby wiernych Kościół katolicki zawdzięcza w Finlandii obcokrajowcom z takich krajów, jak Filipiny, Irak, Kenia i Nigeria, co przysparza też pewnych problemów związanych z integracją. Wierni, którzy są rodowitymi Finami, to głównie osoby nawrócone już jako osoby dorosłe. Choć całkowita liczba jest niska, rośnie też stopniowo ilość małżeństw zawieranych w Kościele katolickim.

 

Ks. Goyarrola podkreśla, że choć katolicy pozostają w dobrych relacjach z innymi wyznaniami, to napotykają na problemy związane z wolnością sumienia. W Finlandii dotyczy to głównie zabijania nienarodzonych, gdyż prawo nie gwarantuje możliwości sprzeciwu z powodu przekonań religijnych.

 

Choć ks. Goyarrola chciałby zwiększyć ilość kaplic i budynków religijnych, to rozwijający się Kościół katolicki napotyka na problemy natury finansowej. Od roku 2017 diecezja helsińska musi z powodów podatkowych zatrudniać księży jako pracowników, a także zapewniać dodatkowe świadczenia pracownicze, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych firm. Wcześniej kapłani posługiwali na zasadzie wolontariatu.

 

Mimo że diecezja helsińska jest jedną z najbiedniejszych w Europie, ks. Goyarrola nie przestaje być optymistą, jeśli chodzi o rozwój Kościoła katolickiego w Finlandii. W trudnej sytuacji z pomocą finansową pospieszyli wierni w Finlandii, a także wsparcia udzieliły organizacje z Niemiec.

 

Źródło: catholicworldreport.com

Jan J. Franczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 373 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram