DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Nienawiść, przemoc i faszystowskie symbole strajku kobiet. Kiedy RPO zareaguje?

Nienawiść, przemoc i faszystowskie symbole strajku kobiet. Kiedy RPO zareaguje?
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Michal Adamski/ Forum

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami ulicznych „kobiecych” demonstracji związanych w wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej. Towarzyszy im nienawiść, agresja, a oprawa protestów ocieka wulgaryzmami. Dochodzi do ataków fizycznych na katolików. Wszystko to firmowane faszystowskim znakiem. Rzecznik Praw Obywatelskich w przeszłości już reagował na tego rodzaju symbolikę i narrację. Czy i kiedy zabierze głos w sprawie „strajku kobiet”?

 

Uliczne demonstracje zwolenników aborcji nacechowane są agresją i ogromną wulgarnością ich uczestników. Główne hasła strajku kobiet są słowami powszechnie uznawanymi za niecenzuralne. Na demonstracjach wprost padają hasła nawołujące do nienawiści i przemocy. Dokonywane są ataki na budynki kościelne, pomniki, przerywane są nabożeństwa religijne.

 

Bezpieczeństwo osób duchownych i wiernych w świątyniach, jak i tych strzegących je przed zniszczeniem jest zagrożone! To fakt. Znane są nagrania i relacje świadków dokumentujące jak z tłumu protestujących w osoby pilnujące świątyń lecą (prócz ogromu wyzwisk) butelki, kamienie, jajka (Katowice, Warszawa). Dochodzi do starć. W Poznaniu doszło do zorganizowanej fizycznej napaści na obrońców świątyni - z użyciem gazu, noży, metalowych pałek i trzonków siekier! Nienawiść do Kościoła i katolików jest widoczna podczas każdej demonstracji feministek.

 

Na tym nie koniec, bo na marszach zwolenników aborcji, w połączeniu z wulgarnymi okrzykami używana jest runa Sieg. To znak wprost zaczerpnięty ze sztandaru faszystowskiej organizacji Hitlerjungend.

 

Więcej informacji TUTAJ

 

Czy Rzecznik Praw Obywatelskich widząc narastającą agresję i nienawiść wobec katolików idącą polskimi ulicami pod faszystowskim symbolem zareaguje? Tego rodzaju wystąpienia nie są obce Rzecznikowi, który reagował w 2018 roku na marsze odbywające się wcześniej w polskich miastach. Wówczas ochoczo doszukiwał się nienawiści i symboli faszystowskich wśród uczestników. Dziś rozpoznanie problemu jest łatwe – bo mowa nienawiści, prześladowania z uwagi na wyznanie oraz faszystowskie symbole są wszechobecne w przestrzeni publicznej. Reakcje RPO winna być zatem szybka i mocno potępiająca „strajk kobiet”.

 

O to czy RPO zajmie stanowisko w sprawie zapytaliśmy w jego biurze. Czekamy na odpowiedź.

 

RPO - tak było. A jak będzie?

Patrząc jednak na aktywność Adama Bodnara sprzed dwóch lat, należałoby się spodziewać jego stanowczej reakcji. Przypomnijmy fakty.

 

W czerwcu 2018 roku, Adam Bodnar skierował pismo do Komendanta Głównego Policji, w którym sugerował, że Policja winna niezwłocznie reagować na symbole rasistowskie i faszystowskie. Jak napisał, RPO wielokrotnie sygnalizował KGP „zaniepokojenie nasilającymi się ostatnio przejawami postaw rasistowskich i ksenofobicznych. Przybierają one postać przemocy fizycznej i werbalnej wobec cudzoziemców, ale także obywateli polskich o różnym pochodzeniu narodowym czy etnicznym i wyznawców różnych religii”.

 

Pełne stanowisko TUTAJ

 

Rzecznik „zwracał też uwagę na coraz częściej pojawiające się w przestrzeni publicznej symbole i treści rasistowskie, faszystowskie, a nawet nazistowskie - odwołujące się wprost do ideologii III Rzeszy”. Uwagę RPO przykuwały wówczas Marsze Niepodległości i pojawiająca się tam symbolika i hasła. Sprawa miała swój ciąg dalszy, ale nie w tym rzecz. Chodzi o to, że Rzecznik wskazując na niewłaściwe jego zdaniem symbole, wyraził zaniepokojenie faktem, że symbole i hasła nie spotkały się z reakcją policjantów”.

 

„Według Adama Bodnara nie ulega wątpliwości, że funkcjonariusze zabezpieczający manifestację nie mogli nie zauważyć większości tych symboli. Na nagraniu z internetu widać, że w zasadzie przez cały czas manifestacji policjanci znajdowali się tuż obok uczestników prezentujących takie symbole. Tymczasem, jak donoszą media, policja nie podjęła interwencji, a mężczyznę w koszulce z symbolami SS zatrzymano dopiero po trzech dniach” – czytamy na stronach RPO.

 

Adam Bodnar uznał więc, że „konieczna jest krytyczna analiza postępowania jednostek policji, które zabezpieczały te zgromadzenia”. Jak dodał, „powinna ona dotyczyć sposobu reagowania funkcjonariuszy na posługiwanie się uczestników lub organizatorów zgromadzeń symboliką faszystowską rasistowską lub inną propagującą totalitarny ustrój państwa”. 

 

Rzecznik wskazywał tu na przestępstwa z art. 256 ust. 1 Kodeksu karnego (publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość) lub też z art. 257 Kk (publiczne znieważanie grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub też z takich powodów naruszanie nietykalności cielesnej).

 

RPO przypomniał też stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że przestępstwa motywowane uprzedzeniami wymagają od organów państwa, zwłaszcza policji, stanowczej reakcji i determinacji co do ich wykrywania i ścigania. I jak wskazywał za Trybunałem, „brak właściwej reakcji na poważne akty łamania prawa ułatwia ekstremistom sianie nienawiści i przemocy, może wywoływać wśród nich przeświadczenie o milczącym poparciu ze strony władz, a w społeczeństwie wzbudzić uzasadnione wątpliwości, czy takiego poparcia rzeczywiście nie ma”.

 

Rzecznik sugerował wówczas, by policjanci zaopatrzeni zostali w wiedzę o symbolach i hasłach o charakterze rasistowskim lub odwołujących się do faszyzmu czy nazizmu. Miało to pomóc w lepszym reagowaniu na łamanie prawa przez demonstrantów.

 

Czy dziś – wobec ogromu nienawiści i agresji zwolenników aborcji – Rzecznik Praw Obywatelskich będzie skłonny do rozliczania służb z biernego przyglądania się i tylko zabezpieczania pochodów nasączonych faszystowską symboliką?

 

Czy zapyta dlaczego nie ma zdecydowanej reakcji policji na nienawiść i agresję wobec katolików i upomni się o ochronę świątyń?

 

Czekamy!

 

Marcin Austyn

Czytaj także:
DATA: 2020-10-28 13:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech naszym znakiem będzie liczba 41335. To numer więźniarki akuszerki w Auschwitz Stanisławy Leszczyńskiej, która potrafiła powiedzieć Josefowi Mengele: "Nie!Nie wolno zabijać dzieci". Trwa jej proces beatyfikacyjny.
29 dni temu / 41335
 
Znamie BESTII
30 dni temu / antek
 
Przepraszam pytacie gdzie RPO,niema p rzecznikowi kadencja skończyła się bodajże w wrzesniu,jak do tej pory dobrej zmianie nie udało się wybrać następcy,a cała kadencję narzekali,coś mi to przypomina,przypomnę państwu wybór dyrektora obozu w oswiecimiu,też był kontrowersyjny,PiS tłumaczył się że nie może nic zrobić ,bo kadencja,i co naraz dowiadujemy się jest nowy dyrektor ,ten sam ,jak p myślicie wybrany przez kogo,macie rację przez PiS ,efekty widoczne do dzis,znów PiS będzie mówił że nic nie można zrobić bo kadencja,a myśmy już zapomnieli,co było przed wyborami,
30 dni temu / Kazimierz
 
@Ryś- wyjątkowo się z Tobą zgadzam- Reinhard, kat Warszawy żył na tym " demokratycznym "zachodnie jak pączek w maśle
30 dni temu / Ironia
 
Było spokojnie do czasu jak wpuscili ambasadora, szybko się zorganizował.
30 dni temu / Lach
 
Faszystowskie symbole oznaczają także wielką siłę której można się sprzeciwiac ale sprzeciw nie ma znaczenia. Na którą nie ma rady bo to połączony totalitaryzm od miękkiego do twardego.
30 dni temu / gr
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.