DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Niemieckojęzyczne zakonnice domagają się „reform”. Chcą kobiet-księży i kobiet-biskupów

Niemieckojęzyczne zakonnice domagają się „reform”. Chcą kobiet-księży i kobiet-biskupów
Tytus Zmijewski / FORUM

Przełożone generalne 34 zakonów żeńskich z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Luksemburga domagają się rewolucji w Kościele. Chcą, by kobiety dopuszczono do wszystkich urzędów i posług – w tym do święceń episkopatu. Mowa też o prawie do głosowania na Synodach Biskupów.

 

Niemieckojęzyczne przedstawicielki Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG) zaprezentowały swoje postulaty w środę w austriackim Innsbrucku. Przełożone 34 zakonów żeńskich z czterech państw domagają się stworzenia w Kościele katolickim „kultury dialogu, partycypacji oraz sprawiedliwości płciowej”.

 

Chodzi o „różnorodność i ubogacenie na wszystkich poziomach” życia kościelnego. Ma to zostać osiągnięte „wyraźnym zwiększeniem odsetka wykwalifikowanych kobiet” zaangażowanych na różnych stanowiskach. Według przełożonych generalnych to właśnie zakony mogłyby dostarczyć szczególnego przykładu na to, jak „mężczyźni i kobiety w braterskiej wspólnocie działali i działają z wielkim błogosławieństwem dla ludzi”.

 

Organizacja UISG wspiera tak zwane „Tezy z Osnabrück” ogłoszone w grudniu 2017 roku, a podpisane przez cztery kobiety z profesurami w teologii z Osnabrück, Oldenburga i Münster.

 

Wśród tych tez znajduje się między innymi otwarcie wszystkich urzędów i posług dla kobiet jako „znak ekumenizmu i kroku na drodze do jedności Kościoła”. Chodzi tu zarówno o diakonat i prezbiteriat jak i o episkopat.

 

W 2016 roku to właśnie z inicjatywy UISG papież Franciszek powołał komisję, która zajmuje się zbadaniem historycznej instytucji diakonis.

 

Jak podkreśliła teraz na marginesie trwającego wciąż Synodu Biskupów o młodzieży wiceprzewodnicząca UISG, s. Sally Hodgon, kobiety należy dopuścić do głosowania na Synodach. S. Hodgon jest przekonana, że dojdzie do tego już wkrótce.

 

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 


DATA: 2018-10-26 10:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jak echo studni brzmią w uszach słowa Sł. Bożej Teresy Neuman z 1948r: "Puszcza będzie szumiała nad gruzami Berlina , miasta pychy i zbrodni".
ponad 1 rok temu / gość
 
Mnie zachwyca to jak na naszych oczach sprawdza się Apokalipsa i przepowiednie Matki Bożej. Cudowny dowód Bożej wszechwiedzy. Proszę się nie gorszyć takim postawieniem sprawy. Trzeba znaleźć jakieś pozytywy. To oznacza przecież, że i te budzące nadzieję fragmenty się sprawdzą. Szkoda, że prawdopodobnie nie za mojego życia doczesnego.
ponad 1 rok temu / Iw
 
Co z tym krajem jest nie tak? Myślałam, że to tylko niemiecki episkopat i kard Marx, ale widzę, że to cały kraj jest chory.
ponad 1 rok temu / juki
 
Franciszek z pewnością pochyli się z uwagą nad tymi postulatami! :)
ponad 1 rok temu / Karol
 
"Dzisiaj Pan Jezus zaprasza nas do tego, żebyśmy najpierw pomyśleli o własnym Kościele, bo każdy z nas jest Świątynią Ducha Świętego, potem tworzymy jako takie Boże kamienie całą Świątynię, którą jest Kościół i każdy z nas potrzebuje przemiany, odnowy, uzdrowienia, uwolnienia i dlatego też Pan Bóg zostawił nam w Kościele sakramenty, sakrament pojednania, pokuty ale też i sakramentalia m.in. egzorcyzmy." z "Dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne? - Łk 12, 54-59 - 26 X 2018 r." z ks. Arkadiusz Szczepanik, Opublikowany 26 paź 2018
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.