DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Niemieckim biskupom marzy się „równouprawnienie” w Kościele

Niemieckim biskupom marzy się „równouprawnienie” w Kościele
Biskup Franz-Josef Bode, fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Dość podziału na „górę” i „dół”, w Kościele nadchodzi czas „równouprawnienia” świeckich, zwłaszcza kobiet – twierdzą niemieccy biskupi. Ich postulaty z radością przyjmuje pseudo-katolicka organizacja feministyczna.

 

Podczas jesiennego zgromadzenia niemieckiego episkopatu w Fuldzie, biskupi zadeklarowali chęć zbudowania podstaw dla lepszej współpracy duchownych i świeckich. Domagali się „zmiany mentalności”, która doprowadzi do wytworzenia „różnorodności odpowiedzialności” w Kościele. Taki postulat przedstawiono w dokumencie episkopatu zatytułowanym „Wspólnie być Kościołem”. Niemcy poruszając ten temat chcieli nawiązać do 50. rocznicy zakończenia II Soboru Watykańskiego.

 

- Ludzie chcą dziś partycypować. Tak, jak mogą brać udział w decyzjach i procesach w przestrzeni społecznej i politycznej, tak samo oczekują tego w przestrzeni w Kościele. Jako biskupi akceptujemy to życzenie – powiedział bp Felix Genn z Münster, prezentując tekst wspomnianego dokumentu.

 

Z kolei bp Franz-Josef Bode z Osnabrück powiedział, że świeccy nie mogą być już dłużej postrzegani jako „ramię albo współpracownicy kleru”. Należy skończyć z częściowo rozwiniętą w historii Kościoła „logiką władzy”, która wytwarza podział na „górę” i „dół”.

 

Bp Genn mówił dziennikarzom, że potrzeba sprawić, by „uczestnictwo w Kościele nie było stopniowane i uzależnione od święceń kapłańskich”.

 

W dokumencie biskupi opowiadają się także za „większą równością płci”. Chodzi między innymi o przekazanie w ręce kobiet większej liczby „kierowniczych stanowisk” w Kościele, co realizowałoby dodatkowo postulat zwiększania udziału świeckich w zarządzaniu katolickimi instytucjami i parafiami. Te ostatnie mają być rozumiane jako „terytorialna zasada porządkową Kościoła” oraz „wspólnota wspólnot”.

 

Biskupi podkreślają zarazem istotną rolę księży, którzy wraz ze święceniami otrzymują władzę „służby wiernym”, która ma budować wśród tychże jedność.

 

Dokument „Być wspólnie Kościołem” z zadowoleniem przyjął Katolicki Związek Kobiet w Niemczech (KFD). Jest to organizacja lobbująca między innymi na rzecz „równości” kobiet w Kościele, dopuszczenia ich do diakonatu i święceń kapłańskich oraz do społecznej akceptacji mordowania nienarodzonych dzieci.

 

- Kościół znajduje się w procesie przemiany. Ludzie zdecydowanie życzą sobie aktywnego udziału w kształtowaniu Kościoła i lepszej komunikacji. Niemieccy biskupi wychodzą temu [życzeniu] swoim dokumentem naprzeciw - powiedziała przewodnicząca KFD, Maria Theresia Opladen.

 

Źródło: Domradio.de

Pach

DATA: 2015-09-26 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I dobrze. Biskupia gospodyni zostanie biskupem, a biskup zostanie gospodynią. Taki gender.
ponad 4 lata temu / volkischer beobachter
 
A niech-żesz sobie ci APOSTACI odejdą do swojego, zboczonego "kościoła" Czas najwyższy.
ponad 4 lata temu / Mirosław Dakowski
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.