DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 

Niemieckie służby przypilnują terenów przygranicznych. Ordnung muss sein?

Niemieckie służby przypilnują terenów przygranicznych. Ordnung muss sein?
bundespolizei.de

Za sprawą podpisanej umowy już od lipca niemieckie służby będą mogły prowadzić w Polsce tajne operacje „pod przykryciem”. Tygodnik „Do Rzeczy” ostrzega, iż w „nagłych wypadkach” będą miały możliwość działać bez uzyskania wcześniej zgody polskich władz.


W maju 2015 r. ówczesny szef polskiego MSW Bartłomiej Sienkiewicz i jego niemiecki odpowiednik Thomas de Maiziere podpisali „Umowę między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych”. Jej treść – jak zauważa „Do Rzeczy – niemal zupełnie przemilczana przez polskie media, wzbudziła spore kontrowersje w Niemczech.

 

Jak informuje biuro prasowe MSW, umowa wejdzie w życie 9 lipca 2015 roku. Porozumienie ma ułatwić polskim i niemieckim policjantom współpracę w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Jednak „zapisy umowy pozostawiają wiele luk, które dają pole do zbyt dowolnej interpretacji i nadużyć. Nie zabezpieczają przed penetracją polskiego pogranicza prze niemieckie służby” – czytamy w tygodniku „Do Rzeczy”.

 

Umowa przewiduje m. in. możliwość tworzenia na terenach przygranicznych wspólnych patroli, powoływania organów i grup operacyjno-śledczych, a także prowadzenie pościgów transgranicznych. Funkcjonariusze niemieckiej Bundespolizei i Budnesgrenzschutz, a także polskiej Straży Granicznej i policji będą mogli realizować „pod przykryciem” tajne operacje w krajach ościennych.

 

Co to oznacza w praktyce? „Agenci niemieckich służb będą mogli przenikać do działających na terenach przygranicznych polskich organizacji i środowisk, które zostaną uznane za przestępcze, oraz dokonywać tzw. prowokacji kontrolowanych”, piszę Wojciech Wybranowski. Operacje te zasadniczo wymagają zgody odpowiedniego organu państwa, na terenie którego będzie ona prowadzona.

 

Pojawia się jednak poważna wątpliwość…  - Autorzy porozumienia uznali, iż w szczególnie pilnych sytuacjach możliwe jest prowadzenie operacji specjalnej bez uzyskania zgody danego państwa, trzeba wystąpić o nią w trybie zastępczym – tłumaczą w prywatnej rozmowie z „Do Rzeczy” urzędnicy resortu. W umowie taka sytuacja nie jest ściśle określona, zauważa Wybranowski.

 

To kolejna już umowa dotycząca współpracy polskich i zagranicznych służb. W 2014 r. Sejm przegłosował tzw. ustawę o bratniej pomocy, pozwalającej na udział zbrojnych funkcjonariuszy innych państw w operacjach prowadzonych w Polsce.

 

 

Źródło: "Do Rzeczy"

luk

 


DATA: 2015-06-10 07:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Stomer przepraszam trochę za ostro pojechałem. Przepraszam źle odczytałem treść wypowiedzi.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Stormer, przeszkadza to tym którzy potrafią samodzielnie myśleć i zależy im na niezwasalizowaniu Polski.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Gość i Stomer Historia jest nauczycielką życia.Widać na dłoni że nie znacie Historii Politycznej Polski polecam autora Pobóg-Malinowski.Niemcy i Rosja to odwieczni nasi wrogowie.W polityce nie ma sentymentów liczą się interesy.Nasze dość liczne są w stanie zapewnić bezpieczeństwo Polakom do tego nie są potrzebne służby policyjne państw ościennych.Polecam też Książkę Romana Dmowskiego Niemcy Rosja i kwestia polska."JESTEM POLAKIEM WIĘC MAM OBOWIĄZKI POLSKIE"
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
@Tomasz: nie bardzo rozumiem z czym masz problem. Pisać umiesz, ale mam wątpliwości, czy umiesz czytać :-D
ponad 4 lata temu / Stormer
 
Czy za pokazanie niemieckiemu policjantowi środkowego palca,kara będzie płacona w złotówkach,czy w euro?
ponad 4 lata temu / stan
 
Stomer Wara od Polskich Patriotów.Nie kierujesz się Polską Racją Stanu.Na usługach jakich służb jesteś?Skoro planujesz kontrolę organizacji patriotycznych.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.