DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Niemieckie media o austriackiej polityce: możliwy sojusz chadecji z Zielonymi

Niemieckie media o austriackiej polityce: możliwy sojusz chadecji z Zielonymi
European People’s Party [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Kto będzie rządzić Austrią? Kanclerzem zostanie oczywiście szef chadeckiej ÖVP Sebastian Kurz, pytanie tylko, z kim wejdzie w koalicję: z nacjonalistyczną FPÖ czy z Zielonymi. Wiele przemawia za tą drugą możliwością.

 

Austriackie przedterminowe wybory wyłoniły zdecydowanego zwycięzcę – chadecką ÖVP pod wodzą 33-letniego Sebastiana Kurza. Partia nie jest jednak zdolna do samodzielnych rządów. Opcje koalicyjne są trzy. Kurz może stworzyć „wielką koalicję” z socjaldemokratyczną SPÖ, powtórzyć swój poprzedni, odwołany wskutek afery rząd z FPÖ lub utworzyć zupełnie nową w dziejach austriackiej polityki ogólnokrajowej układankę – sojusz ÖVP z Zielonymi. Wydaje się, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz, a Kurza do podobnego kroku zachęca też mainstreamowa prasa niemiecka.

 

Szef austriackich Zielonych Werner Kogler nie ukrywa apetytu na udział w rządzie. Jak mówił po ogłoszeniu wyników wyborczych, priorytetem dla jego partii jest ekologia: dzięki wejściu Zielonych w skład rządu – sądzi Kogler – Austria mogłaby stać się światowym liderem w ochronie środowiska, klimatu i natury, zarazem zapewniając obywatelom rozbudowaną opiekę socjalną. Niemiecka „Frankfurter Allgemeine Zeitung” uważa, że taki układ jest rzeczywiście do pomyślenia, ale może natrafić na fundamentalne przeszkody. Zdaniem „FAZ” kłopot sprawi wsparcie, jakie chadecja otrzymuje od nieszczególnie ekologicznego austriackiego przemysłu. Kurz nie zrezygnuje też na pewno na rzecz Zielonych ze swojej restrykcyjnej polityki migracyjnej; wreszcie przeciwko sojuszowi Zielonych z ÖVP może zaprotestować niezwykle wpływowy lewicowy estabilishment polityczny w Wiedniu.

 

Inaczej rzecz ocenia „Die Welt”. Portal – podobnie jak inne media – sądzi, że koalicja ÖVP-SPÖ jest wykluczona, bo Kurz chce prezentować się wyborcom jako odnowiciel austriackiej polityki, a tamten układ kojarzy się z czymś zupełnie przeciwnym. Według „Die Welt” w partii 33-latka panuje także bardzo duży sceptycyzm wobec ponownej koalicji z FPÖ, a to ze względu na obciążenie aferami partii nacjonalistów. Stąd najrozsądniejsza jawi się współpraca z Zielonymi. „Trzecia możliwa podwójna koalicja byłaby tymczasem czymś zupełnie nowym: sojusz ze wzmocnionymi Zielonymi dałby Kurzowi możliwość kolejny raz wymyślić się na nowo i przyjąć w Europie rolę lidera” – wskazuje serwis. „Die Welt” dodaje, że taki układ popiera zarówno prezydent Austrii Alexander van der Bellen, jak i Manfred Weber – wpływowy polityk bawarskiej CSU współpracujący blisko z Kurzem. Co ciekawe, według tego tytułu, największą trudnością czarno-zielonego sojuszu byłyby nie polityka klimatyczna, migracyjna czy gospodarcza, ale kwestie socjalne.

 

Konserwatywna niemiecka „Junge Freiheit” zwraca natomiast uwagę na lichą kondycję nacjonalistycznej FPÖ. Partia nie tylko straciła dużo głosów w stosunku do poprzednich wyborów, ale targają nią też konflikty wewnętrzne. Uwaga członków skupia się w dużej mierze na przyszłości dawnego szefa partii i wicekanclerza – Heinza-Christiana Strachego. Obciążają go nie tylko korupcyjne propozycje z głośnych nagrań na Ibizie, ale także zupełnie niedawne zarzuty o rzekome wydawanie partyjnych pieniędzy na osobiste cele.

 

„Spiegel” tymczasem zadaje pytanie, czy niemiecka chadecja może wzorować się na ÖVP. Dziennik jest przekonany, że w CDU i CSU patrzą na sukcesy Kurza z wielką zazdrością, ale – jak konstatuje – skopiować niczego się nie da. „Kurz, 33-latek, poprowadził austriacką siostrzaną partię do takiego wyniku, o jakim w Niemczech można tylko marzyć; za szefostwa Annegret Kramp-Karrenbauer w CDU chrześcijańscy demokraci są słabi jak nigdy dotąd. [...] Partia nie ma jednak do zaoferowania kogoś takiego jak Kurz, nie ma go także CSU” – czytamy w „Spieglu”. Dziennik zaznacza też, że o ile Kurz mógł w Austrii podjąć współpracę z bardziej od siebie prawicową FPÖ, to dla niemieckich chadeków podobna koalicja jest niewyobrażalna. Alternatywę dla Niemiec większość CDU/CSU postrzega jako zagrożenie dla demokracji i stąd nie daje sobie już na starcie tych samych możliwości, które w Austrii posiadał i nadal posiada Kurz.

 

 

Pach

 

 


DATA: 2019-10-01 13:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zieloni mają w nosie zanieczyszczoną Wisłę, bo krytyka tych ścieków szkodzi ich ulubionej partii lewicowej. Tacy są zieloni, sprzedawczyki kto więcej im zapłaci, tak samo było z tym zamkiem kulczyka w puszczy, nie przywiązywali się do drzew. Bo to nie było w interesie ich sponsorów.
ponad 1 rok temu / zielonikłamcy
 
Do Ala wilk: masz na myśli zielonych?
ponad 1 rok temu / pwl
 
Ale że jeszcze 16% Austriaków głosuje na tych neonazistów.
ponad 1 rok temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.