DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Niemieckie media: viri probati i diakonat kobiet coraz bliżej

Niemieckie media: viri probati i diakonat kobiet coraz bliżej
fot. Jacek Lagowski / FORUM

Viri probati i diakonat kobiet mogą być już wkrótce rzeczywistością – przekonują niemieckie media katolickie. Według ich informacji na Synodzie Amazońskim obie koncepcje mają wśród biskupów duże poparcie.

 

Choć Synod Amazoński przedstawiano oficjalnie jako zgromadzenie mające zająć się ekologią i ochroną środowiska szybko stało się jasne, że tak naprawdę chodzi o przyszłość kapłaństwa i rozumienia Kościoła. Liberalni organizatorzy zgromadzenia, kard. Claudio Hummes i bp Erwin Kräutler, już w pierwszym dniach położyli karty na stół. Zaproponowali zniesienie obowiązku celibatu oraz dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu. Takie rozwiązania miałyby dotyczyć początkowo tylko Amazonii, ale później mogłyby być naturalnie transplantowane do innych regionów – na przykład do Niemiec.

 

Według niemieckiej Katolickiej Agencji Wiadomości (KNA) kurs na zmiany ma wśród zgromadzonych w Rzymie biskupów duże poparcie. W informacji opublikowanej między innymi na łamach półoficjalnego serwisu Konferencji Episkopatu Niemiec, Katholisch.de, czytamy, że podczas prac w małych grupach językowych Ojcowie Synodalni „opowiedzieli się częściowo wyraźnie za dopuszczeniem kobiet do diakonatu i dostępem żonatych mężczyzn do kapłaństwa”.

 

„Jedno z portugalskich kół językowych określiło święcenia tak zwanych viri probati w Kościele katolickim w Amazonii mianem konieczności” - przekonuje KNA. Zdaniem tejże grupy wszystko przemawia również za wprowadzeniem diakonatu dla kobiet; wzorem miałoby tu być wprowadzenie stałego diakonatu żonatych mężczyzn na Soborze Watykańskim II. Także inne grupy miały poprzeć koncept viri probati; jedna z włoskojęzycznych grup językowych zaproponowała z kolei opracowanie amazońskiego rytu liturgicznego, który przewidywałby wprowadzenie żonatych księży; tutaj przykład miałby być czerpany z katolickich Kościołów wschodnich.

 

KNA przyznaje zarazem, że są też takie grupy Ojców Synodalnych, które opowiadają się za przedyskutowaniem obu problemów na poziomie „ogólnokościelnym”. Miałoby to stać się na kolejnym Synodzie Biskupów, poświęconym konkretnie sprawie kapłaństwa. Przykładowo jedna z grup hiszpańskojęzycznych uznała, że póki co można rozszerzyć niesakramentalną posługę kobiet w Kościele, ale gdy idzie o święcenia potrzeba szerszej debaty.

 

Katholisch.de

Pach

 

 


DATA: 2019-10-22 10:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chyba im się kościoły pomyliły...poza tym KOSCIOL jest jeden. Tylko jeden, święty, powszechny i apostolski. Niestety ohyda spustoszenia nadchodzi...o tym wszystkim nie da się czytać, a co dopiero wcielać w życie, praktykować... wilki w owczej skórze...
8 miesięcy temu / Elle
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.