DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Niemieckie media: Merkel coraz mocniejsza. Wrześniowe wybory najprawdopodobniej nic nie zmienią

Niemieckie media: Merkel coraz mocniejsza. Wrześniowe wybory najprawdopodobniej nic nie zmienią
Fot. Reuters / Darren Zammit-Lupi / Forum

Po wyborach w Szlezwiku-Holsztynie w ocenie większości niemieckich mediów umacnia się pozycja kanclerz Merkel. W Kilonii nie zadziałał efekt Schulza. SDP poniosła porażkę, a aktualne sondaże przed wyborami do Bundestagu wskazują na zdecydowaną przewagę chadecji.


Najnowsze sondaże przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu nie pozostawiają wątpliwości co do kształtu przyszłego niemieckiego rządu: najprawdopodobniej zmieni się niewiele lub zgoła nic. CDU Angeli Merkel ma obecnie przewagę od 4 nawet do 8 punktów procentowych nad SPD Martina Schulza. Te prognozy odpowiadają przedstawianym jeszcze w ubiegłym roku, zaburzonym na korzyść SDP tylko przez krótki czas po ogłoszeniu kandydatury Schulza na urząd kanclerza. Jeżeli wybory zakończą się podobnym wynikiem, to oznacza to zdecydowaną kontynuację: Merkel pozostanie kanclerzem, kierując rządem CDU/CSU-SPD.

 

Według niemieckich mediów komentujących niedzielne wybory w Szlezwiku-Holsztynie, głosowanie jeszcze bardziej wzmacnia obecną kanclerz. Na relatywnie słaby wynik SPD (27,2 proc. wobec 33,2 proc. CDU) wpłynął bez wątpienia zły odbiór obecnego premiera landu, Torstena Albiga, w ostatnim czasie skandalizującego publicznym praniem brudów małżeńskich. Jest jednak pewne, że kilońskie zwycięstwo CDU będzie choćby symbolicznym przełamaniem przez Merkel rzekomego „efektu Schulza”, który miał uskrzydlić socjaldemokrację i oddać jej po 12 latach urząd kanclerza. Nawet przychylne socjaldemokracji media lewicowe jak „Süddeutsche Zeitung” nie mają wątpliwości, że wybory w Szlezwiku-Holsztynie to także osobista porażka byłego szefa Parlamentu Europejskiego.

 

Pozostaje niewiadomą, jaki wariant władzy uformuje się w Szlezwiku-Holsztynie. Teoretycznie możliwa jest koalicja wyłączająca CDU, złożona z SPD, Zielonych i liberalnej FDP. Bardziej prawdopodobne jednak, że zgodnie z wyborczym wynikiem tym najbardziej na północ wysuniętym landem Niemiec będzie rządzić chadecja wspierając się albo na socjaldemokratach, albo na Zielonych i FDP.

 

 

Pach

DATA: 2017-05-09 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.