DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Niemieckie diecezje wzywają do poszczenia... dla klimatu

Niemieckie diecezje wzywają do poszczenia... dla klimatu
Źródło: Klimafasten.de

Zbliża się Wielki Post. Prawie na całym świecie biskupi zachęcają katolików do wstrzemięźliwości i umartwień gwoli osiągnięcia zbawienia. Prawie – bo w Niemczech jest nieco inaczej. Część tamtejszych hierarchów wzywa wiernych, i nie tylko, do poszczenia… dla klimatu.

 

Szereg niemieckich diecezji katolickich wespół z ewangelickimi kościołami landowymi oraz federalnym ministerstwem środowiska zachęca do postu na rzecz klimatu. W ramach akcji Klimafasten (pol.: post klimatyczny) wydano broszurę, w której wskazuje się, że zmiany klimatyczne powodują duże cierpienie ludzi i zwierząt, zagrażając także wielu gatunkom roślin.

 

Celem akcji jest promowanie „przyjaznego klimatowi” stylu życia.

 

Jak wskazują w tekście zachęcającym do „klimatycznego poszczenia” organizatorzy akcji, Irmgard Schwaetzr oraz wiceszefowa Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, Karin Kortmann, na całym świecie chrześcijanie solidaryzują się z ruchem Fridays-For-Future i angażują się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

 

Akcją „postną” katolicy i protestanci chcą zachęcić wszystkich mieszkańców Niemiec do „etyki wystarczania”, czyli uświadamiania sobie przez społeczeństwo, że nie musi posiadać coraz więcej.

I tak pod egidą Kościoła katolickiego zachęca się, by w okresie Wielkiego Postu niemieccy obywatele rezygnowali z używania plastiku, sprzętów elektronicznych czy samochodów. Każdy z siedmiu tygodni Wielkiego Postu ma być przeżywany pod znakiem innej formy ochrony środowiska.

 

W broszurze ani razu nie wspomina się Jezusa Chrystusa, a Bóg pojawia się tylko raz – gdy Schwaetzer i Kortmann życzą odbiorcom apelu „błogosławieństwa Bożego”. Odniesienia do Ewangelii i Starego Testamentu można znaleźć dopiero na stronie internetowej akcji – ale jedynie w jednej z zakładek. Na stronie głównej nie ma ani jednego odniesienia do wiary.

 

Autorzy broszury zachęcają ponadto Niemców do tego, by rozdawali czy rozwieszali na drzewach ulotki wzywające do troski o klimat oraz przekonywali do „niewygodnych kroków” na rzecz środowiska tym, którym trudno jest zrezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń.

 

Ze strony Kościoła katolickiego w akcji biorą udział: archidiecezja Berlina oraz diecezje Eichstätt, Hildesheim i Rottenburg-Stuttgart.

 

 

Pach

Źródła: Klimafasten.de, jungefreiheit.de

 

 


DATA: 2020-02-14 19:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To kolejny dowód na to, że o Kościele niemieckim można mówić jedynie w czasie zaprzeszłym, dononanym!
5 miesięcy temu / Andrzej
 
Dobry pomysł. Dołączam!
5 miesięcy temu / Y7
 
Ziemia ponad wszystko, ponad Boga, to już nie część Kościoła Chrystusowego, to nowa religia. Ci hierarchowie powinni zostać wykluczeni z Kościoła, jeśli nie zmienią swego nauczania.
5 miesięcy temu / L
 
przecie Niemcy odrzucili sakramenty to oni w posty wierza? to kpina w sumie z nich samych
5 miesięcy temu / ZBIGNIEW
 
każdy biskup porusza się tylko na rowerze, że o kardynałach nie wspomnę, inaczej grzech ekologiczny. No i ta moda kościelno-rowerowa jak z ,,Roma,, film,,
5 miesięcy temu / szpulas11
 
Jakieś takie narzekania na kościoły w niemczech. Kościół w niemczech jest piękny! Taka Katedra w Kolonii? No cudo!
5 miesięcy temu / szpulas11
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.