DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Niemiecki watykanista: kardynałów coraz więcej, ale ich znaczenie maleje

Niemiecki watykanista: kardynałów coraz więcej, ale ich znaczenie maleje
fot. Yara Nardi / Reuters

Zmienia się charakter kolegium kardynalskiego. Purpuratów jest coraz więcej, ale ich znaczenie cały czas maleje – przekonuje na łamach prestiżowego niemieckiego dziennika katolickiego „Die Tagespost” watykanista, Ulrich Nersinger.

 

W przeszłości kardynalskim nominacjom towarzyszyło ogromne zainteresowanie mediów, pisze Nersinger. Agencje prasowe wysyłały pilne meldunki, a gazety umieszczały informacje o nowych purpuratach na pierwszych stronach. Dziś jest zupełnie inaczej. Wiadomości o nowych kardynałach skrywane są w środku gazet, mało który dziennikarz poświęca im więcej uwagi niż w krótkim felietonie. „Nawet zaangażowani katolicy nieszczególnie interesują się imionami nowych senatorów papieża i przeprowadzaniem uroczystego konsystorza w Watykanie” - pisze.

 

Autor zauważa, że papież podał nazwiska nowych kardynałów 1 września podczas modlitwy Anioł Pański. Jednak watykańskim newsem dnia w światowych agencjach nie były wcale nominacje kardynalskie; stała się nim marginalna papieska przygoda – Ojciec Święty utknął na blisko 30 minut w windzie, z której musieli ewakuować go strażacy.

 

Nersinger wskazuje, że w 1958 roku liczba członków kolegium kardynalskiego przekroczyła 70. Później tylko rosła. Św. Jan Paweł II kreował w czasie swojego pontyfikatu aż 231 kardynałów, Benedykt XVI 90, papież Franciszek jak dotąd 88. Zdaniem autor wraz ze wzrostem liczby kardynałów spada ich jakość, a zarazem – znaczenie.

 

Zmianę funkcji kolegium kardynałów wspiera sam papież. Jeszcze niedawno cały świat znał najważniejszych kardynałów; wpływali nie tylko na życie Stolicy Apostolskiej, ale także swoich krajów. Teraz jest inaczej. W 2014 roku Ojciec Święty przestrzegł każdego z nowo kreowanych purpuratów, by byli jak najdalsi od światowości i uważali swoje wyróżnienie wyłącznie za rodzaj nowej służby.

 

„Powiązanie kardynalatu z polityczną i kulturową historią ludzkości i jego dialog ze światem oraz w świecie wydaje się Ojcu Świętemu nie stanowić już koniecznego elementu charakterystyki papieskiego senatu” - pisze Nersinger.  W efekcie kolegium kardynalskie „wyblakło”, twierdzi autor. „Abstrahując od kilku wyjątków, brakuje dziś postaci, które coś sobą reprezentują, wyrastając ponad złożoną z ponad 200 osób masę” - przekonuje.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach


DATA: 2019-10-11 11:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Fałszywy prorok bedzie traktowany jak żyjący święty. Żadne jego słowo nie będzie kwestionowane. Ci, którzy się mu sprzeciwią zostaną uznani za heretyków i wygnani na pustkowie
4 miesiące temu / John Apostel
 
Jaki pontyfikat, takie i nominacje kardynalskie.
4 miesiące temu / Neptun
 
apostołów było 12
4 miesiące temu / chichot
 
nie tylko Franciszek tak robił
4 miesiące temu / @Karol
 
Podobnie jak to było za czasów reformacji,największe zło jakie grozi KK,to nie jest zło zewnętrzne które na niego napiera,ale to zło,które rozkłada Go od wewnątrz,czyli sprzeniewierzanie się Prawdzie i Ewangelii przez Jego członków.A czyż nie obserwujemy postaw postmodernistycznych będących m.ni następstwem zasady "miec nad byc" oraz arogancji na wielu odcinkach. Bizantyzacja to już czasy odległe i dziś budzą sprzeciw.
4 miesiące temu / t
 
upadek autorytetów, polityczne nadania, patrz ostatnich 13 kardynałów większość zwolennicy LGBT, zero odwołania do ducha narodu, z których pochodzą, czy Tradycji.
4 miesiące temu / axe
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.