DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Niemiecki teolog widzi w papieżu Franciszku „znak” mający dopuścić do diakonatu kobiet

Niemiecki teolog widzi w papieżu Franciszku „znak” mający dopuścić do diakonatu kobiet
Peter Hurnemann, fot. YouTube / Boston College School of Theology and Ministry Continuing Education

Prof. Peter Hünermann, który wspierał papieża Franciszka podczas prac nad adhortacją „Amoris Laetitia”, wyraził nadzieję na rychłe dopuszczenie kobiet w Kościele Katolickim do święceń diakonatu. W obecnym papieżu widzi natomiast „znak” nadchodzącej reformy.

 

W 2016 r. emerytowany profesor teologii na Uniwersytecie w  Tübingen osobiście zaproponował Franciszkowi powołanie komisji historycznej do zbadania kwestii diakonatu kobiet w Kościele Katolickim. Powołana przez Ojca Świętego Komisja ds. Diakonatu Kobiet zakończyła obrady w lipcu 2018 r. składając wyniki swojej pracy na ręce papieża.

 

Zdaniem Hünermanna, „nie da się rozstrzygnąć tej kwestii” a inne źródła wskazywały na niedostateczność historycznych źródeł by jednoznacznie stwierdzić istnienie diakonatu kobiet w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Niemiecki teolog wskazuje, że milczenie w tej sprawie Franciszka przez tyle miesięcy jest „znakiem”, że papież nie zgadza się z zaprezentowanymi wynikami.

 

Hünermann przychylnie odnosi się nie tylko do kwestii włączenia kobiet do stanu kapłańskiego, ale jest także zwolennikiem wyświęcania żonatych mężczyzn „viri probati”. „Myślę, że diakonat kobiet byłby znaczącym krokiem naprzód w celu sakramentalnego zintegrowania posługi kobiet, którą i tak już wykonują” – wskazywał.

 

Jak sam podkreśla, z Jorge Bergoglio zna się od 1968 r. i od tego czasu widywali się przynajmniej raz do roku w Buenos Aires. Często przebywał w jezuickim seminarium, które odwiedzał w ramach prowadzenia nauk w Argentynie. W 2015 r. Hünermann został zaproszony na godzinne spotkanie z papieżem przed ogłoszeniem adhortacji Amoris Laetita. Jak sam wspomina, przygotował papieżowi dokument wyjaśniający dlaczego niektóre papieskie wytyczne (jak Casti Cannubii z 1930 r.) były „zbyt wąskie”, i że jest czas gdy małżeństwo „może się załamać”. W tym samym dokumencie prof. Hünermann miał wskazać o konieczności pochylenia się nad każdym pojedynczym przypadkiem by znaleźć duszpasterskie rozwiązanie odpowiednie dla danej sytuacji.

 

Źródło: lifesitenews.com

PR


DATA: 2019-03-15 12:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejny Znak przemian które już NASTĄPIŁY. Udział Ks.Klocha w debacie prowadzonej w Gdańsku 17.03.19 przez Kolendę-Zalewską z TVN n.t. Czy Kościół wspiera Polską demokrację. Ks. Kloch werbalnie i wizualnie czyniąc gest ręką nazwał wszystkich uczestników dyskusji włącznie z pastorką zielonoświątkową H. Radacz w koloratce KOŚCIOŁEM. Ta pani odwzajemniła się szczegółową krytyką działalności ALE już szczegółowo Kościoła Katolickiego. Braki i >gwałty dzieci< oczywiście też dotyczyły K.K. Nadto, katecheza Mądrościowa "pastorki"w temacie ksenofobii, rasizmu, seksualności jako daru Bożego jaka została udzielona Księdzu okraszona historią o Żydach dopełniła całości. Pani Halina Radacz zielono-świątkowa zauważyła, że "Kościoły są nauczycielami od tysięcy lat" a Ks.Kloch nawet się nie zdziwił o czym ta kobieta gada. Dodatkowo zaproponowała, że trzeba INACZEJ UCZYĆ. W tle tej "pani" był jeszcze p. Hołownia, który coś tam bajdurzył, że TRZEBA SWÓJ KOŚCIÓŁ WYTUPAĆ.
4 miesiące temu / iskierka
 
Skrajnie szkodliwe szatańskie poglądy. To cały czas idzie w kierunku protestantyzmu.
4 miesiące temu / PRPR
 
Myślę że Mąż Kapłan przy ołtarzu i Żona Diakon rozdająca Komunię - To Ideał. upadku małżeństwa również :- Jeżelu w Kościele jako Całości nie będzie już Ducha Św. a jedynie przetrwa On w wybranych obszarach , wyspach - TO NIECH BĘDZIE WOLA BOŻA JAK NAJSZYBCIEJ. I NIECH UPADLI UPADNĄ NAJGŁĘBIEJ I NAJSZYBCIEJ aby już nie zwodzili wielu i nie doprowadzili ich do upadku. Większego. I obłędu ducha jeszcze większego. .....
4 miesiące temu / HE Has Gone
 
To nie tylko są znaki czasu ale OZNAKI ABBERACJI UMYSŁÓW POSTĘPOWYCH. Baba w koloratce przy JEDNYM stole z Księdzem katolickim pouczająca Go jak należy katechizować ludzi. Idąc w ślad za papieżem i p. Szelągiem członkiem debaty moderowanej przez kolejną postępową >babę< red. Kolendę.Z. jako też >babka< popieram tezę, że "Episkopat to ZJAWISKO MUZEALNE". Myślę, że diakonat kobiet byłby znaczącym krokiem będącym powtórką z Raju, kiedy pierwsza >babka< Ewa zerwała zakazany owoc i dała go do zjedzenia swemu > chłopu< odpoczywającemu pod drzewem.
4 miesiące temu / iskierka
 
ostatni "pomysł" na Europę niemców za bardzo nie wyszedł - wyleciał przez kominy krematoriów teraz maja z franciszkiem "pomysł" na kościół - tym razem będzie leciał swąd z piekła...
4 miesiące temu / ks.Bogdan
 
Chciałoby się powiedzieć kolejny teologiczny głupek, który na poważnie traktuję swoje androny...
4 miesiące temu / Krakusik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.