DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Niemiecki szef Europejskiej Partii Ludowej kusi ministra Salviniego. Stawia jeden warunek

Niemiecki szef Europejskiej Partii Ludowej kusi ministra Salviniego. Stawia jeden warunek
fot. europa.eu.pl

Socjaliści i liberałowie będą naturalnymi sojusznikami centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (PPE) w następnym Parlamencie Europejskim, ale partia jest też gotowa na alians z włoską Ligą Salviniego, o ile zrezygnuje ona ze współpracy z ugrupowaniem Marine Le Pen – oznajmił lider PPE Manfred Weber.

 

Niemiecki polityk, członek CSU stojący na czele największej grupy poselskiej w Parlamencie Europejskim – PPE kusi włoskiego przywódcę, który dopiero co spotkał się z szefem PiS. Weber proponuje, aby Liga Matteo Salviniego zakończyła współpracę z francuskim Zjednoczeniem Narodowym i dołączyła do konserwatywnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, powstałej w 2009 r. po wyborach do Parlamentu Europejskiego, do której obecnie należy PiS.

 

– Dla nas partnerami dla przyszłej Europy są socjaliści i liberałowie – mówił 9 stycznia Weber podczas spotkania, inaugurującego kampanię wyborczą i trasę po Europie. Przypomniał jednak, że naród europejski będzie miał ostatnie słowo. Dlatego zasugerował, aby poczekać na wyniki wyborów, nie wyłączając sojuszy z innymi partiami.

 

– Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich – podkreślił, dodając, że EPL będzie rozmawiała jedynie z ugrupowaniami podzielającymi wartości proeuropejskie i które nie są wyraźnie przeciwne UE. Oznacza to, że EPL rozpatrzy sojusze indywidualnie w każdym przypadku.

 

– To nie jest czarno-białe – zadeklarował. W najbliższych miesiącach okaże się, kto z kim będzie mógł współpracować.

 

Na marginesie briefingu z brukselskimi reporterami, Weber w ciepłych słowach wypowiadał się o grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), utworzonej przez brytyjskich konserwatystów po wyborach w 2009 r. w celu zapewnienia euro-krytycznej alternatywy dla tradycyjnie prounijnego stanowiska EPL.

 

Niemiecki polityk chwalił także PiS i obecne władze, negocjujące w Radzie Ministrów UE. Polityk odniósł się również do rozmów Salvineigo z Kaczyńskim, wskazując, że mogą one doprowadzić do tego, iż włoska Liga zastąpi brytyjskich torysów w ramach ECR po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

 

– Nie mogę sobie wyobrazić, by przywódca kraju taki jak Salvini miał interes w tym, by współpracować z kimś, kto w ogóle sprzeciwia się UE i euro, jak Marine Le Pen – zaznaczył

 

W wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „La Stampa” we wrześniu ub. r. Weber wskazał na Salviniego i innych polityków europejskich,  z którymi trzeba będzie podjąć współpracę. – Jeśli spojrzymy dziś na europejski krajobraz polityczny, zobaczymy Salviniego we Włoszech, Kaczyńskiego w Polsce, rumuńskich socjalistów, Orbana. Oczywiście moglibyśmy życzyć sobie kogoś innego, ale taka jest rzeczywistość – stwierdził. – Musimy więc współpracować z każdym i słuchać wszystkich, aby znaleźć wspólną wizję. I szczerze mówiąc, nie sądzę, że to takie trudne – dodał.

 

Manfred Weber w listopadzie ub. roku został nominowany na Spitzenkandidat z ramienia EPP, pokonując byłego fińskiego premiera Alexandra Stubbowi.

 

W ramach prowadzonej kampanii wyborczej w pierwszej kolejności udaje się na Cypr, potem do Hiszpanii i na Litwę. Polityk nie chce skupiać się wyłącznie na proeuropejskiej narracji, bo jak ocenił, uwiarygodniłoby to i wzmocniło partie  populistyczne. - Tak, jesteśmy proeuropejscy, ale chcemy zmienić kierunek [UE] – przekonywał, chwaląc jednocześnie „dokonania” Komisji Junckera.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2019-01-10 19:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Haha, chwalić jednocześnie Salviniego i Juncker. Ten Niemiec ma specyficzne poczucie humoru...
ponad 1 rok temu / łucznik Izydor
 
naród europejski? Ale który?
ponad 1 rok temu / pwl
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.