DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Niemiecki rząd wypowiada wojnę „prawicowemu ekstremizmowi” i rasizmowi

Niemiecki rząd wypowiada wojnę „prawicowemu ekstremizmowi” i rasizmowi
Jürgen Matern, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
#NIEMCY    #RZĄD    #EKSTREMIZM    #WALKA

Niemiecka rządowa Komisja ds. zwalczania prawicowego ekstremizmu i rasizmu uzgodniła 89 środków przeciwdziałania i zwalczania rasizmu. Program wart ponad 1 mld euro przewiduje m.in. pomoc dla ofiar rasizmu i istotne zmiany w prawie karnym. Komisja chce także zastąpienia słowa „rasa” w konstytucji.

 

Członkowie Komisji podkreślają, że chcą zmienić świadomość w społeczeństwie na temat rasizmu i zamierzają podjąć działania, które będą promować równość szans. W przyszłym tygodniu rząd ma zaakceptować przygotowane propozycje. W skład Komisji wchodzą m.in. kanclerz Angela Merkel (CDU), minister finansów Olaf Scholz (SPD) i minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU). Powstała ona w marcu po strzelaninie w mieście Hanau, w której zginęło dziewięć osób. Rząd planuje przeznaczyć ponad 1 miliard euro na projekty realizowane w latach 2021–2024, o ile komisja budżetowa Bundestagu wyrazi na to zgodę. W budżecie na 2021 r. miałoby być udostępnionych dodatkowo 150 mln euro. Projekty będą realizowane we współpracy siedmiu ministerstw i obejmą również konkretnych urzędników, takich jak np. minister stanu ds. integracji, Annette Widmann-Mauz (CDU). Rządzący przekonują, że w Niemczech co 24 minuty dochodzi do przestępstw, których dopuszcza się „skrajna prawica” i najwyższy czas, by temu zaradzić.

 

W całej Europie rządząca lewica koordynuje działania w celu zwalczania oponentów politycznych. Pojawiają się nowe definicje „terroryzmu skrajnie prawicowego”, który rzekomo jest groźniejszy dla Zachodu aniżeli islamistyczne zamachy terrorystyczne. Obecne obostrzenia miały przyczyniać się do wzrostu ekstremizmu. Działania rządu niemieckiego skupić się mają na zwalczaniu domniemanej prawicowej przemocy ekstremistycznej. Członkowie komisji zaznaczyli, że projekty przewidują także pomoc dla ofiar rasizmu i „prawicowej przemocy ekstremistycznej”. Przy ministrze spraw wewnętrznych i ministrze rodziny powstać ma rada doradcza ds. prewencji, która koordynować ma bieżące programy zapobiegania ekstremizmowi.

 

Minister sprawiedliwości ma zbudować scentralizowaną platformę ochrony ofiar. - Ofiary prawicowej przemocy nie mogą czuć się pozostawione same sobie. […] Dlatego inwestujemy w ochronę ofiar, w tworzenie sieci kontaktów ze wszystkimi odpowiednimi organizacjami oraz w działania Federalnego Komisarza ds. Ofiar Edgara Franke’a - wyjaśniła minister sprawiedliwości Christine Lambrecht (SPD). Komisja chce także zastąpienia słowa „rasse” w konstytucji Niemiec, która zabrania dyskryminacji i faworyzowania ze względu na płeć, pochodzenie, rasę, język, miejsce zamieszkania, wyznanie, przekonania religijne czy polityczne. Dlaczego? Słowo „rasse” ma się źle kojarzyć z czasami nazizmu i sugeruje podział ludzi na kategorie – tak przynajmniej uważają niektórzy politycy. Dlatego też lider Partii Zielonych Robert Habeck i wiceprzewodnicząca Parlamentu Szlezwik-Holsztyn Aminata Touré wezwali do jego zastąpienia. Minister Lambrecht wyraziła przekonanie, że określenie zawarte w ustawie zasadniczej z 1949 r., „nie jest już właściwe i może prowadzić do nieporozumień”. By zmienić konstytucję, komisja przewiduje powołanie grupy roboczej złożonej z członków Ministerstwa Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w celu opracowania nowego sformułowania. Ma ono być „zarówno współczesne, jak i zgodne z duchem Ustawy Zasadniczej: nigdy więcej rasizmu”.

 

Walce z rasizmem ma towarzyszyć szeroko zakrojona akcja zwalczania wszelkich przejawów antysemityzmu. Rząd niemiecki podzielił pogląd ekspertów panelu ds. zwalczania antysemityzmu, że walka z tym zjawiskiem jest i pozostanie stałym obowiązkiem na szczeblu politycznym, jak i w przypadku całego społeczeństwa. Rząd przyjął wcześniej kluczowe postulaty panelu ds. antysemityzmu, w tym dot. powołania komisarza rządu federalnego ds. życia żydowskiego w Niemczech i walki z antysemityzmem oraz powołania komitetu zrzeszającego przedstawicieli rządu federalnego i landów. W panelu dotyczącym antysemityzmu zasiadają naukowcy oraz przedstawiciele organizacji obywatelskich, zajmujących się badaniem i zapobieganiem antysemityzmowi. „Celem rządu niemieckiego jest włączenie walki z antysemityzmem do głównego nurtu polityki jako zagadnienia przekrojowego we wszystkich obszarach polityki oraz podniesienie świadomości opinii publicznej” – czytamy na stronie panelu.

 

Obecnie zwraca się uwagę, że utrzymujący się lockdown sprzyja szerzeniu się „antysemickich mitów spiskowych i mowie nienawiści, postrzeganych w połączeniu z pandemią Covid-19”. Zalecenia dot. zwalczania antysemityzmu zbiegły się z drugim posiedzeniem komisji ds. zwalczania rasizmu i prawicowego ekstremizmu. Wzmacniają się one wzajemnie. W 2018 roku posłowie Bundestagu potępili antysemityzm i zobowiązali rząd do przedstawiania regularnych raportów o stanie walki z antysemityzmem w Niemczech.

 

Źródło: euractiv.com, bundesregierung.de

AS


DATA: 2020-11-26 13:19
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chcą "zmienić świadomość w społeczeństwie na temat rasizmu i zamierzają podjąć działania, które będą promować równość szans". Czyli niemieccy decydenci przyznają, że jak dotąd wszystko, co mogli, to skopali, doprowadzając polityką kogel-mogel, zwaną dla niepoznaki multi kulti, do wzrostu rasizmu i braku równości szans. Teraz, skoro zabrnęli już tak daleko i nie mogą odesłać imigrantów innych kultur, ras i religii do w międzyczasie zbombardowanych krajów ich pochodzenia, jedynym sposobem na wyeliminowanie rasizmu i wzrost równości szans wydaje się być sprowadzenie na tyle dużej ilości nowych imigrantów, aby zrównali się oni liczbą, a z czasem dochodami i przywilejami polityczno-prawno-siłowymi z rdzennymi Niemcami, stanowiąc dla nich realną przeciwwagę uniemożliwiającą germańską dyskryminację. Ale co ma dać usunięcie słowa "rasa" obiektywnie opisującego rzeczywistość? Przecież to nikomu niczego nie wyrówna, a co najwyżej będzie postrzegane jako działania pozorowane.
1 miesiąc temu / polit-fiction
 
Czyli Niemcy wracają do korzeni nazizmu- Narodowi socjaliści awangardą postępu... ile milionów ofiar tym razem??
1 miesiąc temu / Ironia
 
Czy zmiany nie mają na celu wpuszczania tylnymi drzwiami więcej imigrantów. Czy byłyby jakieś zmiany w prawie dotyczące rasy gdyby nie było takiego napływu imigrantów. Zatem w kontekście antysemityzmu jest to gol do własnej bramki bo przecież we Francji antysemityzm jest kojarzony z ludnością islamska a nie inną.
1 miesiąc temu / r
 
Zacznijmy od tego że Niemcy nie mają konstytucji. Mają ustawę zasadniczą, której art. 146 brzmi: "Niniejsza Ustawa Zasadnicza, która po dokonaniu się zjednoczenia i wolności Niemiec obowiązuje w odniesieniu do całego Narodu Niemieckiego, utraci swoją moc obowiązującą w dniu, w którym wejdzie w życie konstytucja, przyjęta w drodze swobodnego wyboru przez Naród Niemiecki". Źródło na stronie polendotdiplodotde albo można poszukać w wyszukiwarce. Można poszukać też na stronach Bundestagu, jakby komuś było mało. W związku z tym ich deklaracje o dokonaniu czegoś w "konstytucji" albo wcześniejsze przytyki do Polski na temat naszej Konstytucji, czy Trybunału Konstytucyjnego uważam za zabieg bardziej wizerunkowy i medialny niż faktyczny.To jedno. Drugie - nie wyobrażam sobie jak można mówić o problemach ras nie używając słowa "rasa". Dziwne to. Trzecie - pomału wszystko jest podpinane pod ekstremizm, wystarczy myśleć inaczej niż każą.
1 miesiąc temu / Maru2
 
czy w Niemczech jest jeszcze demokracja?
1 miesiąc temu / foksu
 
ludzie dzielą się na pracowitych i leni a nie na białych i czarnych. A to, że czarni są lepsi w sporcie od białych a biali są lepsi w nauce od czarnych to nie jest rasizm.
2 miesiące temu / Trotyl
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.