DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 

Niemiecki profesor teologii dogmatycznej: Amoris laetitia zrywa z nauczaniem Kościoła

Niemiecki profesor teologii dogmatycznej: Amoris laetitia zrywa z nauczaniem Kościoła
fot. ANSA/CLAUDIO PERI/Forum

Helmut Hoping, profesor teologii dogmatycznej z Fryburga Bryzgowijskiego uważa, że papieska adhortacja posynodalna Amoris laetitia oddala się od tradycji katolickiego nauczania. Zaproponowanych przez nią rozwiązań nie sposób wytłumaczyć powołując się na autorytet świętego Tomasza.

 

„Czy rozwodnicy w nowych związkach mogą być poślubieni równocześnie w dwóch ważnych małżeństwach?” – pyta prowokacyjnie w artykule na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” prof. Hoping. Jak wskazuje dogmatyk, jeżeli posynodalne pismo „nie chce podważać nierozerwalności małżeństwa”, to w sposób konieczny trzeba odpowiedzieć na pytanie, jak należy rozumieć powtórny związek rozwodnika w nowym związku. Hoping pisze, że niektórzy biskupi i teologowie proponują uznać je za rodzaj „małżeństwa naturalnego”, a zatem związku niesakramentalnego, ale mającego jednak pozostawać ważnym małżeństwem. To wszystko próbuje się wyjaśniać nauczaniem św. Tomasza z Akwinu, podawanym tu jako autorytet. „To droga donikąd” – uważa Hoping.

 

Jak tłumaczy, całkowicie nieracjonalne jest tu stanowisko progresistów. Uczony podaje przykład kardynała Waltera Kaspera. Hierarcha ten stwierdził, że Amoris laetitia to „zmiana paradygmatu”, uznając jednocześnie, że… nie zmienia ona „nauczania Kościoła ani na jotę”. „Choć nic się nie zmienia, zmienia się wszystko” – pisze Hoping. W ten sposób próbuje się jedynie uniknąć powstania wrażenia zerwania z Tradycją Kościoła katolickiego. Tymczasem w praktyce Amoris laetitia dokonuje „nie tylko nowej oceny duszpasterstwa”, ale także nie postrzega już „związku seksualnego poza małżeństwem jako w każdym przypadku sprzecznego z przykazaniami”. To, czy w danym przypadku dochodzi do cudzołóstwa, czy nie, ma zależeć w dużej mierze od okoliczności.

 

W ten sposób – stwierdza prof. Hoping – Amoris laetitia oddala się od „centralnego punktu moralności małżeńskiej i seksualnej Jana Pawła II, który w tym wypadku razem z Tomaszem trzyma się wiernie miarodajnej tradycji nauczania”.

 


Źródło: kath.net

Pach
  


DATA: 2016-11-28 10:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie zrywa. Powtórny związek jest akceptowany pod konkretnie określonymi warunkami.
ponad 2 lata temu / Stormer
 
Dobrze, że Pan Bóg nie patrzy na liczby i jego nie ograniczają matematyczne prawa przyrody, czy demokracji. Co mam na myśli? To wciąż tylko/aż niecałych 10 duchownych, którzy wyrazili sprzeciw: 2 Polskich biskupów bp Athanasius Schneider 4 kardynałów + powyższy profesor (nie duchowny) Pan Bóg i przy takiej przewadze sobie poradzi.
ponad 2 lata temu / @Podsumowując
 
Kazdy katolik z serca a nie z papierka wie - "Co Bóg zlaczyl, czlowiek niech nie rozdziela" i "Jezeli Twoje oko jest Ci powodem grzechu, wylup je". Czlowieka mozna oszukac, ksiedza mozna oszukac, ale Pana Boga oszukac sie nie da. Boze zachowaj Twoj Kosciol od bledow i prowadz drogami Twojej prawdy.
ponad 2 lata temu / Michal
 
I tu jest pies pogrzebany! A zatem:"...to czy w danym przykladu dochodzi do cudzolostwa, czy nie, ma zalezec w duzej mierze od okolicznosci!". I od razu trzeba dodac oraz od tego kto bedzie te okolicznosci ustalal! To otwiera pole, na ktorym moze dochodzic do olbrzymich naduzyc w Kosciele i biorac pod uwage ludzkie slabosci jest wlasciwie pewne, ze dochodzic bedzie. To takze jakby powiedziec, ze wolno zabic, nawet jesli moje zycie nie jest zagrozone, bo to zalezy od okolicznosci. To tak jakby powiedziec, ze wolno mi ukrasc nawet jesli moge przezyc i bez kradziezy, bo to zalezy od okolicznosci. To jest wprost demoniczne rozumowanie! Tak wlasciwie rozumuje zbrodniarz przed przestepstwem, czy z powodu gangreny wielu czlonkow Kosciola, mamy dopuszczac do przestepstw moralnych przeciwko czystosci duszy i ciala, a tym samym do krzyzowania Pana? Niedopuszczalne jest czynienie zla, by z niego wynikalo dobro. Juz nasi przodkowie madrze powtarzali, ze: "Diabel tkwi w szczegolach".
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
A kardynał Hummes właśnie oświadczył, że całe kolegium kardynalskie popiera papieża w sprawie "Amoris laetitia"...
ponad 2 lata temu / Romeus
 
?omne mendacium ex veritate non est. "?żadna fałszywa nauka z prawdy nie pochodzi" (1 J 2, 21). Kto szerzy herezje i kto akceptuje herezje jest współpracownikiem diabła. ks. J. Bałemba
ponad 2 lata temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.