DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Niemiecki profesor: tatuowanie się to przejaw skrajnego kultu cielesności

Niemiecki profesor: tatuowanie się to przejaw skrajnego kultu cielesności
fot. pixabay.com

Tatuaże są najczystszym wyrazem rozpanoszonego dziś kultu cielesności, uważa niemiecki naukowiec i pisarz, Norbert Bolz. Jako fenomen masowy stały się swoistym „oświadczeniem bez treści”.

 

Norbert Bolz to niemiecki teoretyk mediów i komunikacji; przez wiele lat był profesorem nauk medialnych na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Ten ceniony za Odrą myśliciel wyraził się niedawno niezwykle krytycznie o zwyczaju tatuowania ciał. W jego ocenie jest to „najbardziej rażący wyraz rozpowszechnionego dziś kultu ciała”.

 

Na łamach katolickiego dziennika „Die Tagespost” Boltz wskazał, że amatorzy tatuowania „uważają to za sztukę ciała, a własną skórę traktują jak płótno. Ozdabianie się swego rodzaju permanentnym makijażem miałoby służyć wyrażaniu siebie. Niezwykle szybko przekracza się tu granicę ekshibicjonizmu”.

 

Zdaniem Bolza tatuujący swoje ciała ludzie chcą pokazać wszystkim, że nie są „lamusami”. W istocie jednak tatuowanie stało się masowym i mainstreamowym fenomenem, w którym znaki pokrywające ciała zostały zredukowane do „oświadczeń bez treści”.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach

 

 


DATA: 2019-11-15 14:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze się stało, że nie zrobiłam sobie tatuażu jako nastolatka, choć chciałam. Na szczęście rodzina skutecznie wyperswadowała mi to. Jako dorosła osoba rozumiem już, że poczucie wartości własnej ulokowane jest o wiele głębiej, niż na poziomie skóry. Podoba mi się, kiedy moja ciocia mówi do swojej dorastającej pociechy: "Zrobić sobie tatuaż to tak, jakby się cały czas chodziło w tych samych ciuchach bez możliwości ich zdjęcia, nawet jak ci się znudzą." Coś w tym jest... Rzecz jasna istnieje usuwanie laserowe, ale w takim razie po co podwójnie kasę inwestować? W dodatku zabieg jest bolesny, a do usunięcia tatuażu potrzebnych jest od kilku do kilkunastu sesji. No i od strony duchowej to faktycznie nie umacnia w człowieku cnoty skromności czy powściągliwości... Jedynie zapatrzenie w siebie.
7 miesięcy temu / Czytelniczka
 
Ciekawam, czy jest jakiś mężczyzna, który by bez oporu całował swoją ukochaną w wytatuowany fragment ciała? Chce ją pocałować w dłoń - a całuje wytatuowaną czaszkę, chce namiętnie w szyję - a tam czai się wytatuowany smok. Makabra!
7 miesięcy temu / Beata
 
@Ania: dziękuję za twoje świadectwo.
7 miesięcy temu / bvr
 
Do Michael Wolf - rozumowanie tego typu jest charakterystyczne dla ludzi niewierzących w Boga. Mamy gdzieś innych i ich dusze i pozwalamy błądzić, nie wytykając grzechu i nie piętnując go, a wszystko w ramach "tolerancji" i "otwartości". To typowo satanistyczne podejście nie mające nic wspólnego z miłością bliźniego.
7 miesięcy temu / Adam
 
@Filip S Korwiniści by powiedzieli, że tatuaże zaczynają pełnić dla coraz bardziej nagich kobiet funkcję jakiegoś ubrania. Stąd naturalne jest, że im więcej odkrytego ciała, tym więcej tatuaży. Któż bowiem tatuowałby się, będąc odzianym np. w burkini? Co więcej, w ślad za tatuażami przyjdą metalowe ozdoby a także inne wymysły, gdyż natura sama zadba o to, by zakryć to, co zostało odkryte, i zmniejszyć pożądanie wywołane nagością poprzez oszpecenie. Walczyć więc należy najpierw z nagością. Jak? Przywrócić władzę rodzicielską nad córkami, aby nie ulegały kulturze, w której wzorem do naśladowania są prostytutki tak bowiem ubierają się celebrytki.
7 miesięcy temu / aaa
 
Moje ciało - moja sprawa... tak może powiedzieć tylko człowiek do głębi samotny. Nie wierzy, że jego ciało jest dla kogoś ważne. A jeśli tym Kimś jest sam Bóg? A jeśli On ma lepszy plan dla twojego ciała, niż ty sam?
7 miesięcy temu / Solidarny
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.