DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Niemiecki profesor: biskupów i papieża trzeba upominać ws. Pachamamy

Niemiecki profesor: biskupów i papieża trzeba upominać ws. Pachamamy
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Katolicy mogą i powinni podpisywać się pod apelem do papieża Franciszka, wzywającym do pokuty za skandal z Pachamamą w Watykanie – przekonuje emerytowany profesor teologii moralnej z Fryburga, Hubert Windisch.

 

Prof. Hubert Windisch, emerytowany profesor teologii moralnej z Fryburga, opublikował na łamach katolickiego konserwatywnego portalu austriackiego Kath.net zachętę do podpisywania głośnego apelu do papieża. Idzie o oświadczenie, jakie wkrótce po Synodzie Amazońskim opublikowała grupa ponad 100 duchownych i świeckich, wzywając Ojca Świętego do skruchy i pokuty po skandalu z kultem pogańskiej bogini Pachamamy w Watykanie i Rzymie.

 

„Gdyby nie dowody, to w zasadzie nie można byłoby w to uwierzyć: w Rzymie podczas Synodu Amazońskiego zorganizowano z wykorzystaniem figurek Pachamamy pogański spektakl” - pisze Windisch.

 

Jak przypomina, w obecności papieża, kardynałów i biskupów w Ogrodach Watykańskich tuż przed rozpoczęciem Synodu Indianie oddawali cześć bogini Pachamamie; później jej figurki obnoszono ulicami Rzymu, by umieścić je wreszcie w kościele Santa Maria in Traspontina.

 

W ocenie niemieckiego profesora oficjalne uspokajające wyjaśnienia watykańskich kurialistów są całkowicie niewiarygodne; pogański kontekst całej sprawy był zbyt jednoznaczny. Stąd mamy do czynienia ze zgorszeniem, który przywodzi na myśl biblijne wydarzenia opisane w Księdze Machabejskiej.

 

„Jak mają się przed tym bronić zwykli wierni, do których ja również się zaliczam? W jaki sposób powinni dać wyraz swojemu bólowi spowodowanemu takimi działaniami?” - pyta. Jak wskazuje, tłem całej sprawy jest przecież dokument z Abu Dhabi, w którym papież wespół z islamskim imamem stwierdził, jakoby Bóg chciał istnienia różnorodnych religii tak samo, jak chce istnienia różnych płci czy kolorów skóry. Wszystko to, twierdzi Windisch, jest w istocie „ponownym krzyżowaniem Chrystusa”, tym straszniejszym, że – z nielicznymi wyjątkami – pasterze na całym świecie po prostu milczą w obliczu tych skandali. Jedyna nadzieja w świeckich, wskazuje profesor, który nie wahają się podejmować jednoznacznych działań.

 

Szczególną wartość ma w związku z tym apel do papieża o skruchę i pokutę, podpisany zresztą przez byłego nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie, abp. Carlo Maria Viganò, bp. Roberta Mutsaertsa z Holandii oraz poparty – choć bez podpisu – przez bp. Athanasiusa Schneidera z Kazachstanu. Windisch przekonuje, że apel ten nie jest bynajmniej wyrazem braku poszanowania dla Ojca Świętego; wręcz przeciwnie, jest wyrazem wielkiej troski o jedność i tożsamość Kościoła katolickiego. Wierni mają prawo oczekiwać, że pasterze będą ich prowadzić i podawać im zdrowy pokarm, tak, jak obiecywali to przyjmując sakrę biskupią. Krytyka poczynań niektórych prezbiterów, biskupów czy samego papieża jest w ocenie profesora nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna. Wierni muszą być posłuszni pasterzom, ale nie ślepym posłuszeństwem, bo to byłoby raczej przejawem zniewolenia samowolą hierarchów.

 

„Posłuszeństwo jest dzieckiem wolności” - pisze Windisch, powołując się na św. Ignacego Loyolę. Naszą wolnością tymczasem, wskazuje, jest Pan Jezus Chrystus, a nie pogańska Pachamama.

 

„Gdy wiara Kościoła […] jest zaciemniana przez słowa lub czyny hierarchów, nawet samego papieża, to wówczas jasno sprzeciwiać się muszą i mają prawo nie tylko pasterze i teologowie, ale także świeccy Kościoła” - podsumowuje niemiecki uczony.

 

Pach

Źródło: Kath.net


DATA: 2019-11-28 07:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kwiatek Twoja informacja wpisuje się w artykuł PCh i człowiek nie wierzy, że mamy Biskupów / pasterzy , którzy nie tylko zostali zarażeni ZARAZĄ OKULTYZMU dlatego mówią i postępują SPRZECZNIE Z NAUKĄ K.K. ale KOMPROMITUJĄ siebie i całą wspólnotę wiernych. Można jedynie ubolewać , że to co ważne ginie w natłoku różnych próżnych LAMENTACJI. Czekam na książkę lub jakąś publikację p. Piotra Rzoska. Przedstawione fakty ujawniają kolejne ścieki do rzeki KRYZYSU.
14 dni temu / iskierka > kwia
 
Naiwność a zaufanie to nie to samo. Ludzie dziś wyłączają używanie rozumu w poważnych tematach. Wolą przyjmować argumentację tzw. autorytetów. Sherlock Holmes, znany bohater powieści kryminalnych mawiał, że w wątpliwościach należy zebrać wszystkie dowody w jedną całość i drogą deducji eliminować fałsz od prawdy. To co zostanie może być jedynie prawdą. Motoda analizy w Kościele zbudowana jest na Bożym Objawieniu i Tradycji Kościoła. Te dwa elementy, aż nadto wyraźnie wskazują na to, że wydarzenia w ogrodach watykanskich noszą znamiona apostszji. I na nic się tu zda głupie tłumaczenie rzeczników Watykanu. To zwykle lanie wody bez jakiejkolwiek prawdy.
14 dni temu / Krakusik
 
Ważne słowa: "Niedawno zarząd ICCRS, został z woli papieża Franciszka przekształcony w instytucję o nazwie CHARIS. JEDNYM Z CELÓW CHARIS JEST TO ABY CAŁY KOŚCIÓŁ DOŚWIADCZYŁ TZW. CHRZTU W DUCHU ŚWIĘTYM" cytat z filmiku "Toronto Blessing i jego wpływ na katolicki ruch charyzmatyczny | Piotr Rzoska" na kanale Apologeticum TV, dnia 2019-11-28, Premiera rozpoczęła się 90 minut temu
15 dni temu / kwiatek77
 
Hermit: bardzo dziękuję. Podpisałam.
15 dni temu / vera
 
iskierka - ogarnijcie się wreszcie - Bóg oczekuje naszej aktywności. "26 Odrzekł mu pan jego: "Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał."
15 dni temu / Jot
 
podpisałam i cieszę się, że mogłam w ten sposób wyznać moją wiarę katolicką...
15 dni temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.