DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Niemiecki portal staje w obronie abp. Jana Pawła Lengi

Niemiecki portal staje w obronie abp. Jana Pawła Lengi
Fot. Kamczadałka / wikipedia.commons / CC BY-SA 3.0

Niemiecki katolicki portal konserwatywny Katholisches.info stanął w obronie abp. Jana Pawła Lengi. Zdaniem jego redaktora naczelnego Giuseppe Nardiego sankcje, jakimi został obłożony ten hierarcha, świadczą o poważnym problemie w Kościele.

 

„Po przejściu na emeryturę [abp Jan Paweł Lenga - przyp. red.] powrócił do swojej ojczyzny, co nie wywołało bynajmniej radości wśród jego braci biskupów. [Arcybiskup - przyp. red.] otwarcie wyraża krytykę wobec wypowiedzi, działań i decyzji papieża Franciszka, czemu dał wyraz w jednym z niedawnych wywiadów. W ten sposób dał sposobność do podjęcia przeciwko sobie kroków, co też natychmiast się wydarzyło” - pisze Giuseppe Nardi.

 

Autor przypomina, że abp Lenga jest krytyczny wobec papieża Franciszka nie od dziś. Już w 2015 roku opublikował w internecie list, w którym zdecydowanie skrytykował watykański Sekretariat Stanu, oskarżając go o wspieranie kursu na poprawność polityczną. Hierarcha pisał też wówczas, że nuncjusze apostolscy stali się krzewicielami liberalizmu i modernizmu oraz że starają się wpłynąć na episkopaty, by te nie protestowały przeciwko takiemu stanowi rzeczy i po prostu milczały.

 

Abp Lenga wskazał ponadto, że w Kościele katolickim zapanowało duże zamieszanie, a czystość nauczania i świętość liturgii zostały zaciemnione; później, przypomina Nardi, abp Lenga wielokrotnie stawał w obronie nierozerwalności małżeństwa w kontekście chaosu wywołanego adhortacją Amoris laetitia.

 

„Teraz jego współbracia zastosowali wobec niego surowe środki dyscyplinarne, wprowadzone ze względu na Rzym” - ocenia Nardi.

 

Publicysta nie ma wątpliwości, że decyzja wydana przez biskupa Włocławka Wiesława Meringa nie była jego wyłączną inicjatywą, ale rzecz przedsięwzięto w porozumieniu z całą Konferencją Episkopatu. Według Nardiego jasno wskazuje na to wystąpienie rzecznika polskiego Episkopatu z 22 stycznia, w którym ten bardzo ostro odciął się od abp. Lengi, twierdząc, że hierarcha „nie reprezentuje” Kościoła katolickiego w Polsce i wprowadza zamieszanie.

 

Publicysta zauważa, że biskupi Polski mają dość ambiwalentny stosunek do papieża Franciszka; czego dowodem ma być fakt, iż nie wprowadzili nigdy Komunii świętej dla rozwodników w nowych związkach. Zarazem wystrzegają się jednak otwartej krytyki działań Ojca Świętego i stąd postanowili uznać abp. Lengę za persona non grata.

 

 

Źródło: Katholisches.info

Pach


DATA: 2020-02-27 20:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Arcybiskup Lenga ma oczywiście wiele racji. Jednakże jest lefebrystą i skrajnym konserwatystą. Demonstruje publicznie niechęć do Ojca Świętego Franciszka, krytykuje nauczanie Soboru Watykańskiego II czyli pośrednio Jana Pawła II. Jeśli jest mu tak źle w Kościele Katolickim - niech z niego wystąpi i zapisze się np. do Kościoła Polskokatolickiego. Tam go pewnie przyjmą z otwartymi rękami.
27 dni temu / wierny_diecezja
 
Otóż odpowiadam. Robię wiele, wchodzę w rolę świeckiej "misjonarki".Ale cóż innego mogę zrobić? O szeregowych księżach napisałam. Rozmowy z nimi są sympatyczne, ale na tym się kończy. Oni nie podejmą żadnej inicjatywy, nie ośmielą się nawet rozmawiać o tym z ordynariuszem. Natomiast ordynariusz ze mną rozmawiać nie będzie, bo niby kto ja dla niego jestem? Nikim. Były próby, nie jestem nieznana i powiem jedno. Zlekceważenie to najdelikatniejsze określenie tych prób. Nie muszę być ja, proponowane były osoby bardziej powiedziałabym światlejsze ode mnie, przede wszystkim mężczyźni, bo może to jest problem biskupa.I także arogancja. Strajkować pod kurię nie pójdziemy. Nie ten styl. Co innego pozostało? No cóż, jedynie modlitwa o opamiętanie tych, którzy zapomnieli komu i dlaczego służą.
1 miesiąc temu / do "kolo"
 
Co możemy zrobić? Co wieczór przed snem pytać się, czy tym, co dziś zrobiłem, mogę pochwalić się przed Bogiem. Aby ta refleksja była rzetelna, poznawać muszę swą wiarę - śpiewać stare pieśni, np. pieśń katechizmową, studiować stare katechizmy, wydane przed 1970. Aby cokolwiek zreformować, trzeba nauczać czynić to samo najbliższe otoczenie, na które mamy wpływ: dzieci, wnuki, rodzina, znajomi. I niech oni w swym otoczeniu robią to samo. Nim się obejrzymy, będzie lepiej. Ks. abp Lenga sam do wszystkich nie dotrze i nie jest to konieczne. Mogą to uczynić ci, którzy go słuchają.
1 miesiąc temu / Alek
 
W pełnym uniżeniu caluję rece Arcybiskupa Lengi.
1 miesiąc temu / Mirka
 
Popieram @Mela.nie wystarczy tylko popierać abp Lengę.Sam nie da rady.Zadaj sobie pytanie co sam robisz jako katolik aby walczyć ze złem w kościele.I nie mówię że modlitwa wystarczy a resztę niech zrobi ktoś inny .Tylko nie ja.
1 miesiąc temu / kolo
 
Dość tych listów w obronie abp Lengi.Trzeba zacząć działania.Same listy i glosy oburzenia nie wystarczają.Kościół tonie i coraz bardziej pogrąża się w ciemnej toni oceanu upadku.Wielu księży rozmawiając między sobą absolutnie zgadzają się z opinią wyrażaną przez arcybiskupa,ale jak widać nie są żołnierzami w tej Armii Pana Boga i nie potrafią stanąć w prawdzie.Dlaczego? Ano dlatego,że niepokorni natychmiast zostają odesłani na wcześniejsza emeryturęprzykład ks. Kneblewskiego,a młodszym proponuje się przerwę urlopową na czas przemyśleń lub objęcie parafii rzędu 300 dusz,z której żaden uczciwie pracujący kapłan się nie utrzyma.Tak wygląda sytuacja w polskim Kościele.Potrzeba prawdziwej reformy,która powinna zacząć się od powrotu do poprzedniego podziału na diecezje.Potrzeba mądrych intelektualnie i życiowo biskupów,którym nie są potrzebne hołdy wiernych i przytakiwania.Biskupów,którzy mają oczy szeroko otwarte i chcą rzeczywistej naprawy tego,co przez lata utracono.
1 miesiąc temu / Mela
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.