DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Niemiecki ksiądz: Komunia święta tylko na klęcząco i do ust. Zakończmy plagę profanacji!

Niemiecki ksiądz: Komunia święta tylko na klęcząco i do ust. Zakończmy plagę profanacji!
Lukasz Dejnarowicz/ Forum

Kościół żyje dzięki Eucharystii, a godne przyjmowanie Sakramentu Ołtarza jest źródłem niezmierzonych łask. Po Soborze Watykańskim II zatracono jednak poczucie świętości. Skutkiem jest dramatyczny zanik wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Komunii świętej i wielka plaga profanacji i znieważeń Boga eucharystycznego. Ta sytuacja domaga się pilnej naprawy, w pierwszej kolejności poprzez przywrócenie udzielania Sakramentu Ołtarza wyłącznie na kolanach i do ust, wskazuje niemiecki konserwatywny kapłan, ks. Frank Unterhalt.

 

Ks. Frank Unterhalt to kapłan diecezji Paderborn. Jest rzecznikiem konserwatywnej grupy księży Communio veritatis, która w minionych latach występowała wielokrotnie na rzecz obrony Tradycji i zwalczania współczesnych błędów. Sprzeciwiała się między innymi udzielaniu Komunii świętej rozwodnikom w nowych związkach czy też jednoznacznie krytykowała modernistyczny kurs Konferencji Episkopatu Niemiec. Teraz na stronie grupy ks. Frank opublikował esej zatytułowany „Ecce panis angelorum” poświęcony godnemu przyjmowaniu Komunii świętej.

 

Kapłan powołał się najpierw na objawienia Matki Bożej w Fatimie. „Przesłanie, które wychodzi z Cova da Iria, jest niebiańską pomocą w apokaliptycznym kryzysie Kościoła i dotyczy przede wszystkim naszej współczesności, w której we wstrząsający sposób dopełnia się zapowiedziane odejście od prawdziwej wiary” - napisał.

 

Zacytował następnie słowa zmarłego w 2017 roku kard. Joachima Meisnera, które ten napisał kilka lat temu w artykule na łamach „Die Tagespost”:

 

„Po Soborze tak bardzo dopasowaliśmy się do ducha czasu, że utraciliśmy gdzieś zmysł świętości. Karygodnie zaniedbaliśmy katechezę o sakramentach i całkowicie wykreśliliśmy zewnętrzne oznaki bojaźni Bożej. Takie oznaki – balaski, post eucharystyczny, klękanie czy Komunia do ust – były jak mur ochronny otaczający świętą Eucharystię. […] Przestaliśmy chronić Misterium i teraz przeżywamy totalną profanację świętości. […] To fatalna sytuacja, która wymaga pilnej naprawy”.

 

Ks. Unterhalt przypomniał, że idzie tu przecież o samo serce Kościoła, bo Msza Święta jest bezkrwawym uobecnieniem Ofiary Krzyża, a w sakramencie Eucharystii Jezus Chrystus jest obecny realnie i prawdziwie, ze swoim Ciałem, Krwią, Duszą i Boskością. Kapłan przywołał słowa świętego proboszcza z Ars: „Wszystkie dobre rzeczy razem wzięte nie mają jeszcze takiej wartości, jak jedna Ofiara Mszy, albowiem są one dziełami ludzi; Msza jest tymczasem dziełem Boga”.

 

„Kościół żyje dzięki Eucharystii, a godne przyjmowanie Sakramentu Ołtarza jest źródłem niezmierzonych łask. Świadectwo tego daje wielu świętych. Bł. Karol de Foucauld w jednej z modlitw wkłada Zbawicielowi w usta następujące słowa: Komunia jest większa niż życie, większa niż wszystkie dobra świata, większa niż cały wszechświat, to sam Bóg, to Ja, Jezus” - wskazał ks. Unterhalt.

 

W związku z tym, zaznaczył niemiecki ksiądz, zadaniem kapłanów jest przyuczanie wiernych do godnego przyjmowania Eucharystii i ustrzeżenia ich przed profanowaniem Najświętszego Sakramentu. Dziś, niestety, ta powinność nie jest wypełniana.

 

Kapłan podkreślił, że przyjmowanie Eucharystii, będące przecież szczytowym momentem naszego życia, domaga się niezwykle godnej oprawy; przypomniał, że wszystkie zewnętrzne gesty są w istocie odzwierciedleniem stanu naszej duszy, oznakami najgłębszej pobożności, stąd nie można ich w żaden sposób lekceważyć.

 

W książce „Dominus est” o Komunii świętej bp Athanasius Schneider napisał, że pod kierownictwem Ducha Świętego Kościół w VI wieku – jeżeli nie wcześniej – wypracował najdoskonalszą formę przyjmowania Eucharystii, wyrażającą najgłębszy szacunek dla Ciała Chrystusa, w postaci udzielania Komunii świętej do ust. Z kolei na początku drugiego tysiąclecia dołączono do tego gest klęknięcia, w pełni biblijny. A jednak w roku 1969 Stolica Apostolska zgodziła się na udzielanie Komunii świętej także na rękę, tym samym, jak pisał w innym miejscu bp Schneider, otwierając drzwi, przez które do Kościoła wtargnęła fala profanacji i braku czci dla Najświętszego Sakramentu.

 

„Czy sługa Chrystusa może w tej sprawie milczeć? Trzeba walczyć o nienaruszalną świętość Sakramentu Ołtarza i w ten sposób przezwyciężyć wrogi atak na Eucharystię! W opozycji do katastrofalnych nadużyć sakramentalnych wśród obecnego zamieszania trzeba bardzo jasno podkreślić, że Komunia do ust jest właściwą formą jej przyjmowania, do czego wierny zawsze i wszędzie ma prawo” - napisał ks. Unterhalt, powołując się na wytyczne Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

„W świetle przesłania z Fatimy trzeba całym sercem przyłączyć się do mężnego apelu biskupa Athanasiusa Schneidera: Wszyscy w Kościele, którzy wciąż poważnie traktują wiarę w eucharystyczną obecność Pana i płomiennie Go miłują, muszą jednym głosem zawołać: Przestańcie znieważać naszego eucharystycznego Boga, tak silnie już znieważonego przez praktykę Komunii na rękę!”.

 

Ks. Unterhalt wyraził też wdzięczność wobec papieża Benedykta XVI, który od Bożego Ciała 2008 roku zaczął udzielać Komunii świętej wyłącznie na klęcząco i do ust.

 

Źródło: communioveritatis.de

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-06-15 09:04
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie jest tak. Czy w pirwszych wiekach coś bylo nie tak?.Czy Jezus podczas wieczrzy stał tyłem do apostołów czy pofawał im chleb i wino do ust. Nie do rąk. I to jrst właściwie.czy Jezus używał łaciny. Nie. Używał języka swojego narodowego
1 miesiąc temu / Jan
 
Wspaniale wytłumaczony problem odchodzenia od wiary.
6 miesięcy temu / Zibbi
 
Bardzo cenne uwagi, dziękuję za ich wyjaśnienie.
7 miesięcy temu / Mariusz
 
Porządek po prostu musi być. Inaczej zaczyna się brak szacunku i bezhołowie. Co ciekawe pamiętam jak byłem kilka lat temu na ekumenicznym nabożeństwie w kościele ewangelickim i bardzo pozytywnie zdziwił mnie porządek i tradycyjna forma udzielania tam komunii. Mimo że w teologii protestanckiej komunia jest rozumiana tyko jako symbol wszyscy przyjmowali ją klęcząc wzdłuż barierki - czyli formalnie chyba tak, jak postulują to katoliccy konserwatyści. Wyjątkiem była tylko starsza kobieta na wózku. Dla kontrastu w mojej katolickiej parafii było wtedy "modne" przyjmowanie komunii św. na rękę, a "przodowały" w tym...postępowe zakonnice sic!.
7 miesięcy temu / moim zdaniem
 
Czyli do VI wieku Komunię swiętą przyjmowano niegodnie?
7 miesięcy temu / S.K
 
wrocławianin - nie zgadzam się, że księża nic nie mogą. Mogą dużo. W moim mieście o komunii na rękę poinformowano tylko w jednym kościele, a w pozostałych nic na ten temat nie ogłaszają i ludzie tam przyjmują Komunię tak jak dawniej, czyli najczęściej na kolanach i do ust.
7 miesięcy temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.