DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Niemiecki hierarcha w obronie czterech kardynałów: "Magisterium Kościoła jest niezmienne"

Niemiecki hierarcha w obronie czterech kardynałów: "Magisterium Kościoła jest niezmienne"
Fot. Katholisch.de / YouTube

Kardynał Paul Josef Cordes wyraził swoje poparcie dla pytań czterech kardynałów, którzy zwrócili się z prośbą do papieża Franciszka o wyjaśnienie poważnych wątpliwości związanych z niektórymi zapisami posynodalnej adhortacji „Amoris Laetitia”. Hierarcha powiedział, że nie rozumie oburzenia kierowanego pod adresem autorów dubia.


Kardynał Cordes to dawny przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum". Wziął on w obronę kardynałów Raymonda Leo Burke, Joachima Meisnera, Waltera Brandmüllera i Carla Caffarrę. Zwrócili się oni do Ojca Świętego z formalnym wnioskiem o wyjaśnienie, czy „Amoris Laetitia” zgodna jest w konkretnych, wymienionych przez autorów punktach, z katolickim nauczaniem moralnym. Dubia pozostały jednak bez odpowiedzi, wskutek czego zostały upublicznione. Ten krok spowodował bezpardonową krytykę czterech kardynałów ze strony bliskich współpracowników papieża.


„Spotkali się [autorzy zapytania skierowanego do papieża] z nieproporcjonalnym sprzeciwem. Nie byłem w stanie zrozumieć tego oburzenia. Miałem wątpliwości, czy  było ono motywowane pragnieniem znalezienia prawdy” – powiedział kardynał Cordes w rozmowie z austriackim portalem kath.net.


„Kościół nigdy nie odrzucił żadnej centralnej treści [nauczania Chrystusa] – stwierdził hierarcha, podkreślając niezmienność magisterium Stolicy Apostolskiej. Odwołał się także do niejednokrotnie poruszanej przez Kościół w ciągu wieków kwestii udzielania Komunii świętej rozwiedzionym i  żyjącym w nowych związkach, podając przykłady Bazylego Wielkiego, Soboru Trydenckiego i Watykańskiego II, a także adhortacji św. Jana Pawła II, Familiaris Consortio.

 

Źródło: LifeSiteNews.com

RoM


DATA: 2016-12-12 22:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Piekne swiadectwo wiary kard. Paula Josefa Cordesa. Dzis takie slowa moralnego wsparcia dla kard. Raimunda Burke i innych, wiernych nauczaniu Chrystusa Pana sa niezwykle wazne i znacze. W tym kontekscie chcialbym wspomniec niedawna wypowiedz Prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Mullera, ktory stanowczo potwierdzil waznosc i aktualnosc dotychczasowego nauczania Kosciola o czystosci w zyciu malzenstwa i rodziny. A jednak wciaz toczy sie ozywiona dyskusja, widocznie jednak sytuacja w Kosciele b. tego dzis potrzebuje.
ponad 3 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Wyrazić poparcie czy odwołać poparcie dla Kardynałów to tylko towarzyska gra. Wyrazić poparcie dla Katolickiego Magisterium to już co innego. To kardynalna praca kardynała. Nauka Kościoła Powszechnego jest wznioślejsza od gry towarzyskiej, polityki i koneksji towarzyskich potrzebnych do robienia kariery. Ech.
ponad 3 lata temu / Leo
 
Onego czasu kard. Paul Josef Cordes publicznie odciął się od poglądów przewodniczącego Episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marxa, gdy ten drugi mówił, że Kościół w Niemczech daje przykład Kościołowi powszechnemu i że nie jest on bynajmniej filią Watykanu, lecz sam, nie czekając Synodu, musi podjąć decyzje dotyczące wiernych żyjących w związkach niesakramentalnych.
ponad 3 lata temu / Teresa
 
Zło juz sie wylało. Teraz każdy wie, że nierozwalnośc małżeństwa zależy tylko od głosowania kardynałów a nie jest to juz żadna nauka pochodząca od Jezusa. W Polsce to będzie sakrament a 300 km na zachód już nie. Czyli to juz nic nie znaczy.
ponad 3 lata temu / AM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.