DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Niemiecki episkopat dopuścił protestantów do Komunii świętej

Niemiecki episkopat dopuścił protestantów do Komunii świętej

Niemiecki episkopat podjął decyzję o otwarciu Komunii świętej dla protestantów. Na zebraniu plenarnym w Ingolstadt biskupi większością głosów zgodzili się, że w poszczególnych przypadkach mieszane katolicko-ewangelickie małżeństwa będą mogły wspólnie uczestniczyć w Eucharystii.

 

O takim planie Kościoła w Niemczech mówiło się już od dawna. Wielkim orędownikiem zmiany podejścia w tej sprawie był między innymi kardynał Walter Kasper, ale także przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx. Kasper powoływał się przy tym w wielu wywiadach na nieoficjalne stanowisko samego papieża.

 

W drugiej części ubiegłego roku pojawiały się wszakże głosy uspokajające. W sierpniu arcybiskup Berlina Heiner Koch powiedział, że interkomunia jest niezwykle problematyczna, a Niemcy nie mogą podejmować decyzji niezależnie od Kościoła powszechnego. Okazuje się jednak, że takie stanowisko nie przeważyło.

 

W komunikacie prasowym po zebraniu w Ingolstadt biskupi piszą, że opierając się na wielu kościelnych dokumentach - z których z nazwy wymieniają jednak tylko Amoris laetitia - podjęli decyzję o zmianie dotychczasowej praktyki.

 

Jak tłumaczą, „w mieszanych wyznaniowo małżeństwach jest niekiedy tak palący głód wspólnego przyjmowania Komunii, że jego niezaspokojenie mogłoby stanowić niebezpieczeństwo dla małżeństwa oraz wiary małżonków”. Biskupi podkreślają, że może zachodzić tutaj wymieniana w Kodeksie Prawa Kanonicznego kan. 844 § 4 „inna poważna konieczność” zezwalająca biskupowi lub episkopatowi na „godziwe udzielenie sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim”.

 

Problem w tym, że w tym samym paragrafie jest warunek: „którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty”. W przypadku małżeństw mieszanych w Niemczech ten warunek naturalnie nigdy nie jest spełniony, ale niemieccy biskupi tę kwestię po prostu ignorują. Podkreślają jednak, tym razem idąc za cytowanym kanonem, że protestancki małżonek musi „wyrażać wiarę katolicką odnośnie” sakramentu Komunii świętej. Prawo kanoniczne mówi jeszcze o „odpowiednim przygotowaniu”. Biskupi tych słów nie cytują.

 

Niemiecki episkopat ponadto odkreśla w komunikacie bardzo zdecydowanie, że mowa jest o „wyjątkowych decyzjach, które wymagają troskliwego rozróżniania duchowego”.

 

Dokument, który będzie precyzował całą sprawę, dając wytyczne wiernym i duszpasterzom, ma zostać opublikowany w ciągu najbliższych tygodni po jego dopracowaniu.

 

W ten sposób w rok po dopuszczeniu do Komunii świętej „niektórych” rozwodników w nowych związkach, niemieccy biskupi dopuścili do Stołu Pańskiego również „niektórych” protestantów.

 

 

Pach

 

Źródło: dbk.de


DATA: 2018-02-24 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlatego właśnie tak wielu Świętych ma wizje piekła, w którym roi się od biskupów i księży. Pozdrowienia.
3 miesiące temu / duchowny
 
Kyrie Eleison! Zamiast wykorzystać "głód Eucharystii" do nawrócenia na katolicyzm, oni "legalizują" świętokradztwo. Czy wielkie rzesze niemieckich "katolików" już od dawna nie pogrążyło się w schizmie i herezji? Panie Jezu, Ty się tym zajmij...
3 miesiące temu / some1
 
Do @Mirosław. Wierzymy w Jeden, Święty, Katolicki i Apostolski Kościół, którego do końca świata "bramy piekieł" nie przemogą. Owszem, wśród odstępców są liczne i nie kończące się podziały, ale są one nie tyle zgorszeniem, co nauką.
3 miesiące temu / Ireneusz
 
Jak wiadomo Episkopat niemiecki już od dawna jest sprotestantyzowany. Dlatego jeśli wierni tamtejszego lokalnego kościoła uczestniczą w eucharystiach wzorowanych na >ucztach protestanckich< to przyjmują >pamiątkę< eucharystyczną a NIE KOMUNIĘ świętą. Ich WYBÓR. Widocznie tam już nie ma katolickich księży i Kościoła Katolickiego. Martwmy się o siebie i odpowiedź KEP na Apel >Polonia Semper Fidelis
3 miesiące temu / iskierka
 
Zero zdziwienia. Po komunii dla rozwiedzionych w kolejnych związkach, błogosławieństwie par homoseksualnych nic już nie zdziwi. Ani żadna wypowiedź, ani żadne działanie podjęte w Niemczech czy w Watykanie. Obecnie Watykan a Niemcy to jest to samo.
3 miesiące temu / gość
 
Sam podział chrześcijan jest skandalem i zgorszeniem . "Abyście byli jedno" mówił Chrystus. Przyczyny podziałów nię są jednoznaczne, ale główną przyczyną jest PYCHA występująca po każdej ze stron, niekiey wzajemna niechęć. Ona jest przede wszystkim barierą ekumenizmu. Teologowie się mądrzą i stosują różnorakie interpretacje źródła czyli Pisma Świętego, a każdy z nich swoją rację uważa za niepodważalną. Tymczasem fundamentem chrześcijaństwa jest JEZUS CHRYSTUS, który umarł i zmartwychwstał za każdego kto z Nim się identyfikuje, który wierzy w Niego i akceptuje, stosuje Jego naukę, a nie zarozumiałych teologów. Wprawdzie teologom udało się zjednoczyć z częścią protestantów i prawosławnymi odnośnie chrztu, ale EUCHARYSTIA i sakrament pojednaia stanowi nadal bolesny przedmiot kłótni i podziałów. Mam nadzieję, że Bóg sprawi , że nie tyle teologowie, ale prawdziwie wierzący chrześcijanie w Jezusa Chrystusa i kierujący się miłością do bliźniego prawd ekumenizm zrealizu
3 miesiące temu / Mirosław
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.