DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Niemiecki ekonomista ostrzega Polaków: nie wchodźcie do strefy euro. Czeka ją krach

Niemiecki ekonomista ostrzega Polaków: nie wchodźcie do strefy euro. Czeka ją krach
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (martaposemuckel)

- Polska gospodarka opiera się na wielu filarach, które mogą zostać uszkodzone poprzez kryzys strefy euro – powiedział niemiecki ekonomista, Markus Krall. Przestrzegł też przed nadchodzącym kryzysem w strefie euro.

 

Krall przewiduje załamanie unijnej waluty oraz załamanie niemieckiego systemu bankowego w 2020 roku. Euro, jak twierdzi, trwa tylko dlatego że wprowadzono zerowe stopy procentowe w strefie, które to z kolei osłabiają system bankowy oraz zdolność do konkurencji gospodarki RFN. Zerowy poziom stóp procentowych utrzymuje też przy życiu nieskuteczne firmy.

 

- Nieefektywne przedsiębiorstwa zatruwają portfolio banków, których są klientami. Gdy te przedsiębiorstwa wreszcie zaczną upadać, będzie to jednocześnie oznaczało ogromną falę strat dla instytucji finansowych. Tak poważną, że system bankowy w eurolandzie czeka zapaść – pesymistycznie przewiduje ekonomista, autor książek na temat polityki finansowej.

 

Krall przewiduje kryzys bankowy, którego eksplozja może nastąpić już w przyszłym roku. Będzie się on wiązał ze spadkiem dochodów banków, utratą funduszy własnych, co z kolei ograniczy dostępność kredytów. – Brak kredytów doprowadzi do fali bankructw niewydolnych, a następnie także zdrowych przedsiębiorstw. Spirala będzie się nakręcać – twierdzi ekonomista.

 

Polska ten kryzys wyraźnie odczuje. Przede wszystkim dlatego, że ucierpi popyt na polskie towary. – Polska musi się też niestety nastawić na to, że wir recesji pociągnie także i ją. Wzrost gospodarczy będzie zatem słabszy albo wręcz ujemny – ocenia Krall.

 

Niemiecki ekonomista przestrzega nas przed przystępowaniem do strefy euro.

- Jeśli polski rząd zapytałby mnie o radę, to doradzałbym odizolowanie polskiego systemu bankowego od strefy euro tak bardzo, jak to tylko możliwe. Kapitał własny banków powinien znajdować się na terenie Polski. Należy wprowadzić limity pożyczek międzybankowych za granicę, zwłaszcza do strefy euro. Powinno się też ograniczyć handel produktami pochodnymi. Przede wszystkim jednak Polska pod żadnym pozorem nie może wstępować teraz do strefy euro. Byłoby to zadanie śmiertelnego ciosu polskiej gospodarce – ostrzega ekonomista.

 

 

Źródło: rmf24.pl

ged


DATA: 2019-08-25 15:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie trzeba być ekonomista żeby wiedzieć, że własna armia, waluta i banki stanowią obecnie podstawę suwerenności.
ponad 1 rok temu / nik
 
To jest do przewidzenia. Lewicowe gospodarki zawsze tak kończą włącznie z tą komunistyczną w poprzednim stuleciu. Ja uważam że nie powinno się tylko patrzeć na to co Polska powinna zrobić. Niebezpieczne są moim zdaniem partie które nie mają w zasadzie żadnego programu a jedynie uważają że należy się pchać w UE niezależnie od konsekwencji.
ponad 1 rok temu / sl
 
Mowa o upadku strefy Euro, rozpadzie europejskiej gospodarki, gigantycznym bezrobociu i hiperinflacji. To jest wieszczenie armagedonu, proszę przeczytac sobie cały wywiad !!! Upadek i koniec Europy. 126 największych banków w UE nie ma pieniędzy, są średnio po 10 mld euro "w plecy". EBC drukuje masowo euro bez pokrycia, na pokrycie bieżących wydatków, od spłatach długu już nikt nie mówi, Europa jest BANKRUTEM !!!
ponad 1 rok temu / Nadeszło
 
To, że Polska przystąpi do strefy euro, zostało przesądzone w traktacie akcesyjnym. Tak w imieniu RP umówili się tow. Miller i kol. Kalinowski z eurokratami. Jest tylko kwestia czasu, kiedy wejście do strefy euro nastąpi.
ponad 1 rok temu / K. Turzyński
 
Od początku to wiedziałam.
ponad 1 rok temu / halina
 
Póki co Kaczyński twierdzi że nie ma mowy o euro w Polsce, ale czy można mu jeszcze wierzyć?...
ponad 1 rok temu / Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.