DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Niemiecki dyplomata: administracja Trumpa wpycha Berlin w objęcia Moskwy i Pekinu

Niemiecki dyplomata: administracja Trumpa wpycha Berlin w objęcia Moskwy i Pekinu
Donald Trump. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Im dłużej Donald Trump pozostaje na stanowisku, tym większe ryzyko, że siły antyamerykańskie zyskają przewagę w Niemczech i wepchną Berlin w ramiona Rosji i Chin – ostrzega dyplomata Wolfgang Ischinger.

 

Przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i były ambasador Niemiec w Waszyngtonie rozmawiał z agencją Reutera kilka dni przed publikacją swojej książki „Świat w niebezpieczeństwie”. Wzywa w niej Niemców, by nie odwracali się od Stanów Zjednoczonych z powodu Trumpa, jednocześnie naciskając na głębsze zaakceptowanie globalnej odpowiedzialności.

 

– Im dłużej Trump pozostanie na stanowisku, tym trudniej będzie przeciwstawić się w kraju i Europie tym, którzy od czasu wojny w Wietnamie postulują zerwanie relacji z Amerykanami – komentował Ischinger. – Niemieckiemu rządowi trudniej byłoby utrzymać kurs i bronić tego związku. Siły wzywające do ściślejszych relacji z krajami takimi jak Rosja czy Chiny mogą zostać pobudzone – dodał.

 

Od czasu objęcia władzy prezydent Donald Trump obiecał wycofać Stany Zjednoczone z porozumienia klimatycznego zawartego w 2015 roku w Paryżu. Odrzucił także irańskie porozumienie nuklearne i zagroził wycofaniem się ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), a nawet z NATO. Pentagon szacuje, jakie oszczędności odniósłby amerykański budżet po wycofaniu około 35 tys. żołnierzy z Niemiec.

 

Prezydent USA wielokrotnie atakował Niemcy za utrzymywanie ogromnej nadwyżki handlowej i niezwiększenie wydatków na obronę. Natomiast Berlin od dawna postrzegał Amerykę jako najbliższego sprzymierzeńca poza Europą i fundament swego bezpieczeństwa oraz obrony.

 

Jednak badanie przeprowadzone przez Pew Research Center w ubiegłym roku wskazało, że tylko 35 proc. Niemców ma pozytywny stosunek wobec rządzonych przez Trumpa Stanów Zjednoczonych. Ankieta przeprowadzona przez Fundację Körber sugeruje, że Niemcy uważają Trumpa za większe zagrożenie dla polityki zagranicznej niż rządy Korei Północnej, Rosji czy Turcji. Prawie 20 proc. stwierdziło, że relacje Berlina z Waszyngtonem są największym wyzwaniem polityki zagranicznej Niemiec.

 

Na tym tle niektórzy niemieccy politycy wzywają rząd do szukania bliższych więzi z Moskwą i Pekinem.

 

Ischinger wyraził szczególne zaniepokojenie wykorzystaniem przez Trumpa sankcji jako narzędzia polityki zagranicznej oraz groźbę ukarania Niemiec i innych korporacji zaangażowanych w projekt gazociągu Nord Stream 2 z Rosją.

 

– Jeśli zostaną zastosowane amerykańskie sankcje, aby zapobiec realizacji projektu Nord Stream 2, reperkusje będą trujące dla relacji transatlantyckich – oświadczył dyplomata dodając, że zastosowanie sankcji wobec europejskich podmiotów zaangażowanych we wspólny projekt energetyczny z Rosjanami, nawet jeśli ma się wątpliwości wobec niego, oznaczać będzie poważne naruszenie relacji transatlantyckich. Byłoby to próbą narzucenia Europejczykom amerykańskich poglądów.

 

Ischinger pochwalił Merkel za sprecyzowanie potrzeby, by Niemcy stały się bardziej niezależne, ale powiedział, że ​​najwyższy czas, aby słowa zostały zrealizowane. Ocenił ponadto, że rząd będzie musiał zwiększyć wydatki na obronę o 10-15 miliardów euro w czteroletnim okresie legislacyjnym, jeśli zamierzają spełnić najbardziej podstawowe zobowiązania. – Nie jesteśmy tam, gdzie powinniśmy być. Możemy nawet stwierdzić, że w ostatnich latach zrobiliśmy krok wstecz – dodał. – Nie wystarczy ogłosić, że chcemy przejąć większą odpowiedzialność (…) Konieczne są konsekwencje budżetowe – konkludował.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS

 

 


DATA: 2018-09-04 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Biedni Niemcy. Jak nie Polska ich napadła w 1939 wpychając w wojnę, to teraz USA ich wpychają w objęcia Rosji. Czyli jak zwykle. Komu on te bzdury chce wmówić?
ponad 1 rok temu / Jurgen
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.