DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2018 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 

Niemiecki biskup: rozważmy błogosławienie homozwiązków

Niemiecki biskup: rozważmy błogosławienie homozwiązków
Biskup Franz-Josef Bode, fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Biskup niemieckiego Osnabrück Franz-Josef Bode optuje za wprowadzeniem w Kościele katolickim błogosławieństw związków homoseksualnych. Wcześniej gorliwie popierał „otwarcie” sakramentów dla niektórych rozwodników w nowych związkach.

 

- Musimy zastanowić się, jak w zróżnicowany sposób ocenić związek między osobami tej samej płci – powiedział hierarcha w rozmowie z dziennikiem „Neue Osnabrücker Zeitung”. - Można zastanowić się na przykład nad błogosławieństwem – dodał.

 

Bp Franz-Josef Bode to od jesieni ubiegłego roku zastępca przewodniczącego episkopatu Niemiec, kard. Reinharda Marxa. W roku 2015 brał udział w Synodzie Biskupów o rodzinie jako jeden z trzech delegatów zza Odry. Zabiegał tam między innymi o dopuszczenie rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej.

 

Na krótko przed uchwaleniem w niemieckim Bundestagu ustawy legalizującej „małżeństwa” jednopłciowe bp Bode krytykował ten krok, przekonując, że miano małżeństwa powinno być zarezerwowane dla związku osób odmiennej płci. Zachęcał jednak do daleko idącego zrównania układów jednopłciowych z małżeństwami pod względem prawnym, przekonując, że „partnerzy homoseksualni mogą oferować sobie wiele miłości, wzajemnej troski i wsparcia”.

 

Już wówczas sugerował, że „można dyskutować” na temat „rodzaju wsparcia duszpasterskiego” ze strony Kościoła dla związków jednopłciowych, wówczas jednak nie optował jeszcze wyraźnie za błogosławieństwami. Teraz hierarcha poszedł krok dalej i otwarcie zaproponował takie rozwiązanie.

 

 - Związek jednopłciowy jest często przedstawiany w Kościele w pierwszej mierze jako grzech ciężki. Musimy zastanowić się, jak w różny sposób oceniać związek dwojga osób tej samej płci. Czy nie ma tam wiele rzeczy pozytywnych, dobra i słuszności, którym trzeba oddać sprawiedliwość? Można na przykład zastanowić się nad błogosławieństwem – nie myląc go ze ślubem – stwierdził dosłownie.

 

Hierarsze w sukurs przyszedł natychmiast świecki pracownik ds. duszpasterstwa wśród homoseksualistów z archidiecezji koloskiej, doktor teologii Holger Dörnemann. Jak przekonywał w rozmowie z portalem Domradio.de, biskup Bode „jedynie” wywołał temat, o którym i tak dyskutuje się we wszystkich niemieckich diecezjach.

 

Już wcześniej postulat błogosławienia związków homoseksualnych zgłaszała związana z episkopatem organizacja świeckich, Centralny Komitet Niemieckich Katolików, co spotkało się jednak z krytyką episkopatu. Z kolei we wrześniu ubiegłego roku ksiądz w Emmerich am Niederrhein w diecezji Monastyru chciał pobłogosławić związek gejowskiego burmistrza miasta, przed czym powstrzymał go w ostatniej chwili biskup.

 

Słowa bp. Bode ostro skrytykował katolicki działacz i publicysta Mathias von Gersdorff, choć zasadniczo nie jest nimi zdziwiony.  „Coraz wyraźniej widać, jak silnie katolicyzm lewicowy odrzuca katolickie nauczanie na temat małżeństwa i seksualności. Ci, którzy chcą zmienić naukę Kościoła, prą ku podziałom. Biskup Bode należy do najbardziej radykalnych przeciwników tradycyjnej nauki o małżeństwie” - napisał na swoim blogu.

 

Gersdorff przypomina w tym kontekście słynne słowa kard. Reinharda Marxa z 2015 roku, według którego w sprawie rozwodników Kościół w Niemczech „nie jest filią Rzymu”. „Niemiecki episkopat chciałby rozwinąć własne duszpasterstwo, jeżeli Synod nie przyniósłby oczekiwanych rezultatów” - uznał Gersdorff.

 

Komentator przypomniał, że progresywnym niemieckim biskupom  nigdy nie chodziło „tylko” o dopuszczenie rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej, ale o całkowitą zmianę obowiązującego paradygmatu w ogóle.

 

Źródło: noz.de/domradio.de/mathias-von-gersdorff.blogspot.de

Pach


DATA: 2018-01-12 15:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bp Bode powinien od razu ujawnić, o co mu chodzi, czyli powiedzieć: "Musimy zastanowić się, jak w zróżnicowany sposób ocenić decyzje Boga. Można zastanowić się na przykład nad stwierdzeniem, że Bóg jest omylny i naszym zadaniem jest Go prostować". Przynajmniej byłby szczery.
6 miesięcy temu / Eulalia
 
"Kościół w Niemczech nie jest filią Rzymu? to samo twierdził Marcin Luter. Protestanci stwierdzili, że nie potrzebują papieża i mogą sami się rządzić tworząc kościół narodowo niemiecki.
6 miesięcy temu / ???
 
Ten bp Franz Josef Bode z Niemiec proponuje publicznie by blogoslawic pary homoseksualistow, to jest jawna zdrada Chrystusa Pana, ktory brzydzi sie grzechem smiertelnym homoseksualizmu! Precz z demoniczna ideologia gender, precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa, po prostu precz z szatanem i cywilizacja smierci!
6 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
To błogosławcie: w imię Lucyfera, Bafometa i Judasza.
6 miesięcy temu / Obcy Astronom
 
"katolicyzm lewicowy" - nie ma czegoś takiego. To degeneraci po prostu.
6 miesięcy temu / kskiba19
 
co to za biskup, który ubrany jest jak urzędnik świecki ? ale auto ma super i z całą pewnością wyśmiałby Pana Jezusa, gdyby ten przyjechał do niego na osiołku - ale na poważnie : to jakiś zaprzaniec
6 miesięcy temu / edward
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.