7 stycznia 2021

Niemiecki biskup: Nie odpuścimy w sprawie interkomunii. Mamy inne zdanie niż Rzym

Niemiecki biskup Gerhard Feige, przewodniczący komisji Episkopatu Niemiec ds. ekumenizmu, zapowiada: Niemcy nie poddadzą się w sprawie interkomunii. Watykański zakaz udzielania protestantom Ciała Chrystusa będzie przedmiotem niemieckich polemik.

 

W Kościele katolickim Niemiec od 2017 roku – 500. rocznicy wystąpienia Marcina Lutra – intensywnie przygotowuje się grunt pod pełną interkomunię z protestantami. Ewangelicy mieliby otrzymywać Ciało Pańskie podczas Mszy świętej, a katolicy mieliby zyskać możliwość pełnego uczestnictwa w protestanckiej wieczerzy. To całkowicie niezgodne z nauczaniem Kościoła oraz z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego. W praktyce interkomunia istnieje w Niemczech już od lat, ale oficjalnie wciąż jej nie ma – ze względu na opór Watykanu. Ten opór miał zostać przełamany. Najpierw w roku 2018 Niemcy uzyskali zgodę papieża na to, by w poszczególnych diecezjach dopuścić do Komunii świętej tych protestantów, którzy żyją w związku małżeńskim z katolikiem. Po tym sukcesie postanowili pójść dalej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W 2020 roku przewodniczący Episkopatu, bp Georg Bätzing, zapowiedział wprowadzenie interkomunii w maju 2021 roku. Stolica Apostolska jednak zablokowała ten plan. Stosowne dokumenty wydały Kongregacja Nauki Wiary oraz Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kuria Rzymska wskazała, że ze względów zarówno teologicznych jak i duszpasterskich nie jest możliwe ogólne i odgórne dopuszczenie protestantów do Stołu Pańskiego. Możliwe są jedynie szczególne wyjątki opisane przez prawo kanoniczne.

 

Interwencja Watykanu przeważyła i Niemcy musieli zrezygnować z planu oficjalnego wprowadzenia interkomunii w swoim kraju. Jak mówi teraz przewodniczący komisji ds. ekumenizmu Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Gerhard Feige z Magdeburga, to bynajmniej nie koniec. Niemcy zamierzają odpowiedzieć na zarzuty Watykanu i dalej forsować swoją koncepcję.

 

Bp Feige mówił na ten temat w rozmowie z kościelną gazetą diecezjalną wydawaną przez zrzeszenie Verlagsgruppe Bistumspresse. Jak powiedział, w roku 2021 niekoniecznie należy się spodziewać oficjalnych decyzji Episkopatu w sprawie interkomunii.

 

Nie odpuścimy jednak w tej kwestii – zapewnił, dodając, że temat jest bardzo pilny i wymaga ostrożnych rozwiązań. Jak podkreślił, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia przedstawiciele Episkopatu rozmawiali z przedstawicielami Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Wspólnie oceniono, że projekt wprowadzenia interkomunii zasługuje na pochwałę i potrzebne są dalsze działania w tym kierunku. Bp Feige powiedział, że dla protestantów dopuszczanie katolików do Wieczerzy nie stanowi żądnego problemu. – My w drugą stronę tak nie możemy, przynajmniej nie oficjalnie i nie powszechnie. A jednak jako Kościół katolicki w Niemczech dostrzegamy pewną przestrzeń dla osobistych decyzji sumienia jednostki. Inaczej, niż twierdzi to dokument z Rzymu – powiedział.

 

Następnie hierarcha poprosił wszystkich o cierpliwość. Wskazał, że są tacy, którzy domagają się w kwestii interkomunii szybkich postępów, jak i tacy, którzy nie podzielają tych pragnień. On jako biskup musi jakoby uwzględnić oba te stanowiska.

 

***

Powyższy tekst jest jednym z licznych artykułów świadczących o olbrzymim kryzysie w Kościele. Ale zawsze pamiętamy, że Kościół to nasza Matka, to Chrystusowa Owczarnia, której – jak obiecał Jej Najświętszy Założyciel – bramy piekielne nie przemogą. Kościół – jeden, święty, powszechny i katolicki, dostarczyciel jedynej prawdziwej religii, będący Mistycznym Ciałem tego, który jest Prawdą, Drogą i Życiem istniał będzie zawsze. Był już wszakże targany licznymi kryzysami, prześladowaniami i upadkami – mimo tego zawsze wychodził z kłopotów i powstawał, by przekazywać wszystkim narodom Słowo Boże. Nie ustawajmy w modlitwie za naszych kapłanów i biskupów i Ojca Świętego, za nasze katolickie rodziny i katolickie społeczeństwo. Nie ustawajmy w modlitwie za osoby takie jak opisane w powyższym tekście – ta modlitwa jest im niezwykle potrzebna! Trwajmy przy tym w świętej wierze katolickiej, której zasad, dogmatów, prawd i tradycji nie da się zmienić – a w sprawach takich jak opisana w powyższym tekście, zaglądajmy do Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym wciąż odnaleźć możemy słuszne odpowiedzi na dręczące nas pytania.

 

Źródła: PCh24.pl, Katholisch.de

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(23)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram