DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Niemiecki arcybiskup: Trzeba pomyśleć o dopuszczeniu kobiet do kapłaństwa

Niemiecki arcybiskup: Trzeba pomyśleć o dopuszczeniu kobiet do kapłaństwa
Abp Stefan Heße. FOT.:© Raimond Spekking/commons.wikimedia.org

Arcybiskup niemieckiego Hamburga, Stefan Heße, zaprzecza nauczaniu Kościoła o kapłaństwie. Uważa, że nie musi ono być zarezerwowane jedynie dla mężczyzn i trzeba zastanowić się nad kobietami w roli księdza.

 

Abp Stefan Heße z Hamburga uważa, że Kościół katolicki powinien zastanowić się nad dopuszczeniem do sakramentalnych diakonatu i prezbiteriatu kobiet. - Trzeba móc myśleć i dyskutować o tych sprawach - powiedział przemawiając w środę w swoim mieście.

 

- Dyskusja cały czas trwa, jest żywa, nie może zostać zakończona przez jeden dokument - dodał.

 

W ten sposób nawiązał do listu apostolskiego Ordinatio sacerdotalis św. Jana Pawła II z 1994 roku. W liście tym papież-Polak odniósł się wprost do postulatów dopuszczenia kobiet do kapłaństwa. Wskazał, że jest to niemożliwe, bo sam Chrystus Pan wybrał na Apostołów jedynie mężczyzn, a i jednoznaczna w tej kwestii jest cała kościelna Tradycja. Napisał Jan Paweł II:

 

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.

 

W Kościele trwa debata, czy sformułowanie „orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne” oznacza, że papież wypowiedział się nieomylnie. Problem pozostaje nierozstrzygnięty, o czym mówił niedawno w rozmowie z red. Pawłem Chmielewskim dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny kwartalnika Christianitas (zobacz TUTAJ).

 

Abp Heße, podobnie jak inni zwolennicy dopuszczenia kobiet do kapłaństwa, uważają argumenty wysunięte przez św. Jana Pawła II za niewystarczające. Ich zdaniem tak zwana „perspektywa historyczna” jest wprawdzie istotna, ale niewystarczająca i Kościół nie jest, twierdzą, związany przez fakt, że Chrystus Pan powołał na Apostołów jedynie mężczyzn. Według abp. Heßego nie jest też kluczowe, że Jezus był mężczyzną; teologowie, stwierdził hierarcha, podnoszą często, że istotą Wcielenia jest to, że Bóg stał się człowiekiem w ogóle, a nie, jakiej był płci.

 

Hierarcha jest członkiem forum „Kobiety na służbie i na urzędach w Kościele”, jednego z czterech forów Drogi Synodalnej. Przemawiając w środę w Hamburgu wyraził nadzieję, że Droga Synodalna wypracuje konkretne propozycje w sprawie roli kobiet i następnie przedłoży je w Rzymie.

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-08-20 16:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mnie odrzuca gdy widzę baby czytające lekcje w czasie Mszy świętej, a ten biskup chce by jeszcze zostały kapłankami.Przypuszczam, że z lenistwa i zniewieściałości mężczyzn biorą się takie pomysły którzy chcą by kobiety ich we wszystkim zastąpiły.
3 miesiące temu / tikitaki
 
Gdy Kościół jest święty, ferment przychodzi z zewnątrz, gdy Kościół jest nieświęty, ferment powstaje wewnątrz niego - Abp Fulton Sheen
3 miesiące temu / teofil
 
Temu zdaje się kościoły się pomyliły. To standard w upadłych postchrześcijańskich złajdaczonych Niemczech. Słyszałem, że trzeba w reichu w niedzielę kolanami drzwi przed Mszą Św. dopychać tylu tam wiernych!!! Nawet wiater nie ma jak hulać po kościołach bo takie tam tłumy. I taki psseudohierarcha chce wzorem Marcina Ludera zwanego Lutrem reformować Kościół Katolicki. Obawiam się, że razem z papieżem Bergolio może im się udać. POKUTA I NAWRÓCENIE!
3 miesiące temu / SCHYŁEK WIARY
 
Tam gdzie niema bojaźni bożej tam i nie ma mądrości bożej , zwłaszcza u niemców to doskonale widać ,ale i nie tylko.
3 miesiące temu / krzysztof
 
Droga Synodalna prowadzi Niemców w przepaść.
3 miesiące temu / Gość
 
Kolejny z tych, co to odmawiają Jezusowi wolności Jego decyzji.
3 miesiące temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.