DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Niemiecka prasa pyta po wyborach: Czy Duda uwolni się od kurateli PiS?

Niemiecka prasa pyta po wyborach: Czy Duda uwolni się od kurateli PiS?
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Niemiecka prasa jest niezadowolona ze zwycięstwa wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy. Ma jednak nadzieję, że w drugiej kadencji polityk wykaże większą niezależność od Prawa i Sprawiedliwości.

 

Zwycięstwo wyborcze prezydenta Andrzeja Dudy jest w niemieckich mediach szeroko komentowane, tym więcej, że do ostatniej chwili ważyły się losy Rafała Trzaskowskiego, kandydata wyraźnie popieranego przez Berlin. Większość tytułów demonstruje niezadowolenie ze zwycięstwa kandydata PiS, ale są też głosy wskazujące na… związane z tym nadzieje. Według niektórych mediów Duda może wyemancypować się spod kurateli swojej macierzystej partii i tym samym odejść od polityki, którą Niemcy uważają za antyniemiecką.

 

I tak Gerhard Gnauck z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” twierdzi, że wybory były przede wszystkim referendum nad minionym pięcioleciem rządów PiS. Gnauck zwraca też uwagę, że opozycja zamierza podważać wynik wyborów ze względu na „masowe problemy organizacyjne dla setek tysięcy wyborców zagranicą”. Dziennikarz przekonuje, że PiS jest w Polsce ceniony za stworzenie socjalnej gospodarki rynkowej oraz wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa kraju. Powszechnie docenia się też, twierdzi Gnauck, że PiS dotrzymuje obietnic wyborczych. Autor „FAZ” przekonuje, że Duda, który ma tylko 48 lat, znalazł się teraz na dobrej pozycji do przyszłej kariery i działalności politycznej.

 

By to wykorzystać powinien jednak według Gnaucka osiągnąć większą niezależność, przede wszystkim względem Jarosława Kaczyńskiego. Zastanawiając się nad przyczyną klęski Rafała Trzaskowskiego dziennikarz pisze, że zaszkodziło mu, iż został zaszufladkowany jako polityk lewicowy. Wynik wyborów pokazuje jednak, sądzi, że Polacy chcą więcej systemu „check and balances”, chcą istnienia jakiegoś politycznego bieguna wobec PiS.

 

Viktoria Großmann z „Süddeutsche Zeitung” przekonuje z kolei, że choć wygrał Andrzej Duda, to i tak bohaterem tych wyborów jest Rafał Trzaskowski. Jak przekonuje, polityk ten reprezentuje „tolerancyjny, przyjazny Europie kurs” a do wyborów poszedł po to, by „przełamać władzę partii rządzącej”, która ograniczyła niezależność sądownictwa i depcze wolność mediów. Duda to tymczasem jedynie „długopis” PiS. Großmann ubolewa, że Trzaskowski nie wygrał, bo on jako prezydent postawiłby na powrót do praworządności.

 

Na łamach „Die Zeit” Ulrich Krökel jeszcze przed wyborami uznał Andrzeja Dudę za polityka, który szermuje mową nienawiści, choć jeszcze kilka lat temu prezentował się jako polityk pojednawczy. Komentując sam wyborczy wynik Krökel stwierdził, że w Polsce nie ma mowy o „drugich Węgrzech”, gdzie Fidesz Wiktora Orbana całkowicie zdominował scenę polityczną. W naszym kraju, uważa dziennikarz, opozycja jest silna i tę siłę pokazała właśnie w II turze prezydenckich wyborów.

 

Wynik wyborów skomentował też Philipp Fritz z „Die Welt”, ten sam dziennikarz, którego prezydent Andrzej Duda wymienił z nazwiska na jednym z wieców wyborczych, wskazując go jako przykład nieprzychylnego Polsce niemieckiego dziennikarstwa. Fritz przekonuje, że wynik wyborów prezydenckich w Polsce ma duże znaczenie - także dla Niemiec. W jego ocenie problem polskich wyborów wiąże się „z kwestiami systemowymi, a nawet cywilizacyjnymi”, a Polska pod rządami Dudy i PiS może iść dalej w kierunku, który Fritz określa jako autorytarny i turbonacjonalistyczny. 

 

Dziennikarz zwraca też uwagę, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Niemiec, a ponadto nasze kraje mają wiele punktów spornych - jak Nord Stream, stosunek do Rosji czy reformę sądownictwa w Polsce. Fritz uważa też, że Duda wygrał między innymi dzięki swojej agresywnej retoryce pod adresem niemieckich mediów. W jego ocenie szło o pobudzenie antyniemieckich resentymentów. Z tym problemem, uważa Fritz, wiąże się też kwestia repolonizacji mediów, co, jak sądzi, gdyby zostało przeprowadzone, mogłoby ograniczyć wolność słowa nad Wisłą.

 

Pach


DATA: 2020-07-13 14:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech się szwaby o swoich polityków martwią, od nas WON!
29 dni temu / Gość
 
A jaką gwarancję wolności słowa dają media polskojęzyczne pod auspicjami niemieckich wydawców widać po: 1. ograniczaniu czasu antenowego dla wybranych polityków , stowarzyszeń i opcji politycznych; 2. tworzeniu atmosfery skłócenia w polskim społeczeństwie i medialne nagłaśnianie wszelkich zdarzeń, które mają potwierdzać z góry narzuconą tezę; 3. krytyce wszelkich przejawów chrześcijańskiego i patriotycznego podejścia do kwestii edukacji, ochrony zdrowia czy gospodarki; 4. nachalnej propagandzie działań unijnych urzędów pod niemieckim zarządem w większości bez próby zdobycia się na krytykę w kwestiach istotnie negatywnych dla polskiej racji stanu; krytyka może się pojawia tam gdzie sprawy są drugorzędne i nie uderzają w interesy Niemiec, co zrozumiałe bo przecież wydawca niemiecki nie będzie "robił" w swoje gniazdo; Potrzebna jest repolonizacja prasy, wydawnictw, ale zrobiona z głową a nie na zasadzie "lania młodego wina w stare bukłaki".
29 dni temu / o'brian
 
wypad nazi! nie wyszło z fekaliorafalalą wię nadzieja na konflikt?
29 dni temu / wyppp...
 
Juz niedlugo nie bedzie niemieckiej prasy i niemcow. Chwala prezydentowi Trumpowi za faktyczne pokonanie III Rzeszy.
29 dni temu / Major
 
Czekamy na wspólne dziąłanie PAD i PiS nad dedojczlandyzacją mediów w Polce.
29 dni temu / Deokrata
 
A co wam do tego? To są nasze polskie sprawy, od których trzymajcie się na dystans! Skupcie się na swoich problemach, bo jesteście na najlepszej drodze do przemiany w Emirat Almanya.
29 dni temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.