DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Niemiecka prasa po spotkaniu Merkel-Macron: "Dialog idzie opornie, a kompromisu nie widać"

Niemiecka prasa po spotkaniu Merkel-Macron: "Dialog idzie opornie, a kompromisu nie widać"
Credit Image: © Shan Yuqi/Xinhua via ZUMA Wire

Emmanuel Macron występując z programem ambitnych reform UE zabiega jednocześnie o własną wiarygodność w Paryżu. Niemcy jego reform jednak nie chcą. Dialog idzie opornie, a kompromisu na horyzoncie jeszcze nie widać – ocenia niemiecka prasa spotkanie przywódców Francji i Niemiec.

 

W czwartek Berlin odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron, gdzie spotkał się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim przyszłości Unii Europejskiej. Niemiecka prasa nie dostrzega jednak żadnych pozytywnych efektów spotkania obu polityków.

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung zwraca uwagę na fundamentalny błąd, jaki ma popełniać prezydent Francji. Według dziennikarza Nikolasa Busse, Emmanuel Macron ma rację, dostrzegając „zwątpienie w integrację wśród państw członkowskich Unii Europejskiej”. Autor uważa jednak, że proponowane przez niego remedium, czyli wielka reforma zakładająca dalszy transfer narodowej suwerenności do Brukseli, nie jest bynajmniej właściwym rozwiązaniem.

 

„Czy należy rozbudowywać ten system, skoro coraz więcej obywateli nie czuje się dobrze z myślą, że ich zaufane narodowe instytucje mają niewielki lub zgoła żaden wpływ na decyzje, które bezpośrednio dotyczą ich życia?” – pyta Busse. Zdaniem dziennikarza, po czwartkowej wizycie Macrona w Berlinie nie wiadomo wcale lepiej niż dotąd, jak ma wyglądać niemiecko-francuska współpraca. Opór w Niemczech przeciwko czołowym ideom Francuza jest niezmiennie bardzo duży. W ocenie Bussego, zgodności między Paryżem a Berlinem nie ma nie tylko na polu przyszłości strefy euro, ale także w kwestii bezpieczeństwa i polityce migracyjnej. „Debata o dalszym rozwoju UE długo jeszcze się nie skończy” – podsumowuje autor.

 

Z kolei Süddeutsche Zeitung zauważa, że Emmanuel Macron nie mówił już o europejskim ministrze finansów ani o dużym, drugim budżecie strefy euro. Te postulaty, zgłoszone pierwszy raz w ubiegłym roku, upadły z powodu jednoznacznego sprzeciwu Berlina. W ocenie dziennikarza Floriana Kellermana, najważniejszym dziś problemem nie są jednak reformy UE, ale wytworzenie europejskiej jedności wobec przeciwników demokracji. „Nie chodzi aż tak bardzo o unię bankową czy budżet inwestycyjny. Chodzi o demonstrację jedności i zwartości. Problemem Wspólnoty nie są małe reformy Europy. Problemem są ci, którzy zaprzeczają Wspólnocie i ci wszyscy w Pekinie, Moskwie i Waszyngtonie, którzy upatrują w idei silnego, demokratycznego związku państw utrudnienia lub nawet zagrożenia dla siebie. Urok Europy musi skierować się przeciwko nim” – pisze autor.

 

Na poważne sprzeczności między Niemcami a Francją wskazuje Spiegel. Według Floriana Gathmanna wprawdzie zarówno Macron jak i Merkel oczekują wewnętrznego i zewnętrznego wzmocnienia Unii, ale „mają zupełnie inne priorytety” i do przeprowadzenia reform chcą użyć innych narzędzi. Podczas gdy Berlin stawia w pierwszej kolejności na politykę zagraniczną i migracyjną, Paryż oczekuje szybkich zmian w kwestii strefy euro. Jak wyjaśnia Gathmann, francuskie pomysły mogłyby obciążyć niemiecki budżet, a tego chcą uniknąć wszystkie partie, z wyjątkiem lewicowych.

 

Lewicowy portal Deutschlandfunk piórem Stephana Detjena ubolewa z kolei, że niemiecka chadecja jawi się dziś jako hamulcowy wobec ambitnych planów refomatorskich Macrona. Dziennikarz przekonuje, że śmiałe koncepty Francuza są w interesie Niemiec i całej Europy, nawet jeśli zaangażowanie, które prezydent wkłada w ich promocję to poniekąd także próba ucieczki od nabrzmiewających problemów w jego własnym kraju. Tę myśl podejmuje także konserwatywny dziennik Junge Freiheit. Jürgen Liminski opisuje liczne protesty rozmaitych grup we Francji przeciwko krajowej polityce Macrona, które podważają jego wiarygodność i legitymację do rządów. Polityk, zdaniem dziennikarza, podejmuje stąd iście aktorską ofensywę, by to zmienić i „strojąc się w europejskie piórka” uchodzić za jedynego bohatera Wspólnoty. „Propagandowo może odnieść sukces - uważa Liminski, ale realnie – niekoniecznie.

 

 

Pach

WMa

 

 


DATA: 2018-04-20 22:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.