DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Niemiecka prasa o rekonstrukcji rządu: PiS robi ukłon w stronę Brukseli

Niemiecka prasa o rekonstrukcji rządu: PiS robi ukłon w stronę Brukseli
Posiedzenie Rady Ministrow po rekonstrukcji rzadu. n/z Premier Mateusz Morawiecki Fot: Krystian Maj/FORUM

Niemieckie media powszechnie uznały, że kształt nowego rządu jest ukłonem w stronę Brukseli – i samego Berlina. Część tytułów nie kryje nadziei na mające teraz nastąpić odprężenie, inne uważają wszystko za czczy teatr.

 

Według Floriana Kellermanna z „Deutschlandfunk”, portalu publicznego nadawcy radiowego, zmiany w rządzie są przejawem w pierwszej kolejności dużego zaufania Jarosława Kaczyńskiego do Mateusza Morawieckiego. Ich ostatecznym celem jest poprawa wizerunku gabinetu. „Musieli ustąpić politycy skłonni do utarczek. Ich miejsce zajęli ministrowie, od których można oczekiwać spokojnej i rzeczowej pracy” - przekonuje dziennikarz. W jego ocenie zwłaszcza zdymisjonowanie Antoniego Macierewicza, tak ważnego dla „Radia Maryja” i „Gazety Polskiej”, wskazuje na chęć przyjęcia nowego kursu w stosunkach z Brukselą.

 

O wiele bardziej sceptyczny jest Florian Hassel z „Süddeutsche Zeitung”. „Zmiany [personalne] nie oznaczają nowego kierunku ani w polityce wewnętrznej, ani wobec Europy. Jarosław Kaczyński ściął po prostu głowy szczególnie nielubianych ministrów i wzmocnił swój wpływ na gabinet, samemu nie wkraczając na scenę i unikając nielubianej przez siebie codziennej pracy rządowej” - twierdzi autor. W jego ocenie gdyby Kaczyński chciał rzeczywistej zmiany, to zdymisjonowałby raczej ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, a MSZ przekazałby w ręce dyplomaty z prawdziwego zdarzenia. Hassel przekonuje, że skoro Morawiecki poleciał niedawno ze swoją pierwszą wizytą nie do Berlina czy Paryża, ale do Budapesztu, to Warszawa obstaje przy konflikcie z Brukselą.

 

Dziennik „Die Welt” nie kryje z kolei zaskoczenia dymisją Antoniego Macierewicza, którego dziennikarz Gerhard Gnauck przedstawia Niemcom jako zaufanego człowieka Jarosława Kaczyńskiego. Autor sądzi, że zmiany podyktowała chęć ustabilizowania relacji z Brukselą. Wyraża przy tym pewne zdziwienie postacią nowego szefa MSZ, nie wiedząc, jakiej spodziewać się po nim polityki.

 

Tabloid „Bild”, który przeprowadził kiedyś głośny wywiad z ministrem Waszczykowskim, gdzie padły słowa o „wegetarianach i rowerzystach”, nie kryje zadowolenia z odejścia tego polityka. Dziennik oskarża go o „ostrą krytykę Unii Europejskiej i Niemiec”. Także ten tytuł jest przekonany, że rekonstrukcja to gest wobec UE. Z tą samą tezą występuje „Handelsblatt”, kładąc dodatkowo nacisk na dymisję Jana Szyszki, również odpowiedzialnego za napięcia w stosunkach z Europą.

 

„Neue Zürcher Zeitung” pisze wprost, że polskie władze zdecydowały się na usunięcie „wszystkich ministrów, którzy podgrzewali konflikt z Unią Europejską”. „Roszady są sygnałem złagodzenia kursu”, pisze Meret Baumann, „ale nie wiadomo, czy za spełnieniem warunków wybrzmienia bardziej rzeczowego tonu Warszawy pójdą także zmiany w treści”. Na łamach portalu „schwäbische” podobnie rekonstrukcję ocenia Gabriele Lesser, uznając, że nawet jeżeli Polska ostatecznie „nie powróci na spokojniejsze tory i nie przywróci zasad praworządności”, to w każdym razie nowy gabinet jest „sygnałem dialogu” dla Europy. Również temu tytułowi zabrakło jednak dymisji Zbigniewa Ziobry.

 

Pach


DATA: 2018-01-10 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.