DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Niemiecka policja: dokumenty z danymi dżihadystów mogą być autentyczne

Niemiecka policja: dokumenty z danymi dżihadystów mogą być autentyczne
fot.REUTERS/FBI/Handout via Reuters

Dokumenty, zawierające dane osobowe dżihadystów Państwa Islamskiego, które ostatnio „wyciekły” w Wielkiej Brytanii i Niemczech są najprawdopodobniej autentyczne – stwierdził rzecznik federalnej policji niemieckiej Markus Koths. Dokumenty zawierają nazwiska i inne dane  radykałów walczących w szeregach islamistów.


- Federalny Urząd Kryminalny posiada wiedzę o tego rodzaju dokumencie tak zwanego Państwa Islamskiego – przyznał Koths, odnosząc się do formularzy zgłoszeniowych IS opublikowanych przez „Süddeutsche Zeitung” i nadawców publicznych: NDR oraz WDR.

 

- Zakładamy, iż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że są one autentycznymi dokumentami – mówił Koths. Dodał, że „materiały zostaną uwzględnione w celu egzekwowania prawa i zapewnienia bezpieczeństwa”.

 

Dokumenty obejmują formularze, które nowi rekruci IS musieli wypełnić. Brytyjska telewizja Sky News dopiero co poinformowała, że ma dostęp do dokumentów dotyczących tożsamości niektórych z 22 tys. członków IS. Zawierają one takie szczegóły, jak nazwiska, daty urodzenia oraz numery telefonów rekrutów z 51 krajów, w tym z Wielkiej Brytanii, z Europy Północnej, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, USA i Kanady.

 

Choć brytyjskie MSW zastrzegło, że nie chce komentować spraw dot. bezpieczeństwa narodowego, rzeczniczka premiera Davida Camerona powiedziała, iż rząd „patrzy na te dokumenty, jak na informacje, które mogą być wykorzystane do zwalczania Daesh”(IS). Rzecznik dodała, że rząd brytyjski wcześniej nie był świadomy istnienia tych dokumentów, zanim informacje o nich podała telewizja Sky News.

 

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière przyznał, że ujawnione rejestry pomogą w „lepszym zrozumieniu struktury” IS i utorują drogę do „szybszych, bardziej przejrzystych dochodzeń oraz wyższych kar pozbawienia wolności".

 

Zdaniem Richarda Barretta, byłego pracownika brytyjskiej służby wywiadowcze MI6, wyciek będzie „absolutną kopalnią złota informacji o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu”.

 

Charlie Winter, naukowiec z Georgia State University, przestrzega, że rzekome dokumenty mogą być sfałszowane. Wskazuje np., że nazwa arabska Państwa Islamskiego jest napisana na dwa różne sposoby, w tym jeden jest niezgodny z dotychczasową praktyką. Ponadto, pliki dokumentujące śmierć bojowników IS podają „daty zabicia” zamiast używać typowego dla dżihadu terminu „męczeństwa”. Również inny ekspert od  dżihadu Romain Caillet, wskazał na te nieścisłości.

 

Wyciek domniemanych dokumentów IS zbiega się z podwyższonym alarmem zachodnich służb bezpieczeństwa, spodziewających się kolejnych zamachów, takich jak ten w Paryżu.

 

 

 

Źródło: AFP, thelocal.de., AS.
 

 

 


DATA: 2016-03-11 14:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.