DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Niemiecka archidiecezja Paderborn wprowadza interkomunię w „wyjątkowych” przypadkach

Niemiecka archidiecezja Paderborn wprowadza interkomunię w „wyjątkowych” przypadkach

Arcybiskup Paderborn Hans-Josef Becker zezwala w niektórych przypadkach na udzielanie Komunii ewangelickim partnerom w mieszanych katolicko-ewangelickich małżeństwach - poinformowała niemiecka gazeta „Westfalen Blatt”. Arcybiskup w rozmowie z gazetą podkreślił, że „nie oznacza to jednak zgody na powszechne przyjmowanie Komunii na życzenie".

 

- Na spotkaniu rady kapłańskiej archidiecezji Paderborn 27 czerwca 2018 podałem moją interpretację i sformułowałem oczekiwanie, aby wszyscy księża w archidiecezji Paderborn zaznajomili się z wyznaczonym kierunkiem i działali duszpastersko w sposób odpowiedzialny - powiedział arcybiskup i dodał: „Nie jest to jednak związane z ogólnym dostępem do Komunii eucharystycznej”.

 

- Łączone wyznaniowo pary małżeńskie oraz rodziny leżą nam na sercu tak samo, jak ekumenizm – powiedział abp Becker, uzasadniając wydanie zgody na Eucharystię dla protestantów.

 

Jak powiedział paderborneński hierarcha, mieszanym wyznaniowo małżeństwom oferuje się drogę duszpasterskiego towarzyszenia „na której w poszczególnych przypadkach możliwe będzie przyjmowanie Komunii”. Becker podkreślił, że na ostatnim spotkaniu z kapłanami swojej archidiecezji wyraził oczekiwanie, że „wszyscy duszpasterze w archidiecezji Paderborn będą mieć do tych wytycznych pełne zaufanie i będą odpowiedzialnie działać zgodnie z nimi w duszpasterstwie”.

 

Pod koniec czerwca biskupi niemieccy opublikowali wytyczne na temat interkomunii. W specjalnym komunikacie prasowym Rada Stała niemieckiego episkopatu podkreśliła, że „tekst nie ukazuje się jako dokument episkopatu”, lecz ma służyć „w orientacji duszpasterskiej poszczególnym biskupom”.

 

Publikacja poprzedniego dokumentu niemieckiego episkopatu na ten sam temat została zablokowana przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

 

Zgodnie z projektem wytycznych zatwierdzonych przez Niemiecką Konferencję Biskupów w lutym większością 2/3 głosów, małżonkowie protestanccy mogą przyjmować Komunię po „poważnym zbadaniu sumienia”, a także muszą „potwierdzić wiarę Kościoła katolickiego” co do Eucharystii, pragnąc zakończyć „poważne cierpienie duchowe” oraz „zaspokoić głód Eucharystii”.

 

Sprzeciw wobec rozwiązań zaproponowanych przez niemiecki Episkopat wyraził m. in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Ladaria, oraz kardynałowie Brandmüller, Cordes oraz Müller.

 

 

Źródło:KAI/katholisch.de

Pach, luk

 

Czytaj również: To już jest przepaść. Niemcy znów przeciw jedności Kościoła

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2018-07-05 11:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież protestanci generalnie nie wierzą w sakramenty, ale mają też odłamy w których przyjmują komunię. Skąd więc takie ciśnienie, żeby akurat koniecznie w kościele katolickim przyjmować. Jak tak im tego potrzeba to po prostu niech się zadeklarują jako katolicy i już. Przecież to nie jest jakieś trudne chyba. Wstydzą się? Z pracy ich wyrzucą?
ponad 2 lata temu / itx
 
?potwierdzić wiarę Kościoła katolickiego?. No dobrze, w czym problem?
ponad 2 lata temu / JEDYNY
 
proszę mnie poprawić jeśli się mylę: jeśli protestant przeżywa "poważne cierpienie duchowe" oraz pragnie "zaspokoić głód Eucharystii" to oznacza ,że protestancka "eucharystia" jest pustym gestem, który powoduje u niego duchową próżnię albo wręcz sumienie zaczyna wyrzucać mu grzeszność całej sytuacji. dlaczego więc taki stan nie nakłania go do przemyślenia prawdziwości wyznania w którym trwa?
ponad 2 lata temu / paweł
 
Kapitalne zdjęcie!!! Jak decyzja abpa - nie mające żadnego związku z KK. Arcybiskup wygląda na nim jak kapłan jakiegoś bóstwa egipskiego - Ozyrysa czy innego Apisa. Na pastorale krzyża brak, dookoła same pawie. A jak ma wyglądać to badanie i kiedy ma być wykonane? W kolejce? Wierni dostaną identyfikatory czy karty magnetyczne jak w hotelu z opcją all inclusive?
ponad 2 lata temu / Pierre_
 
I kto "poważnie" będzie badał ich sumienia? I w jakiej formie mają wyrażać swoją katolicką wiarę w Eucharystię? Przed każdą Mszą św., czy jednorazowo do odwołania?
ponad 2 lata temu / Ireneusz
 
?Dzisiaj największe prześladowania Kościoła nie pochodzą z zewnątrz, ale z grzechów, jakie są wewnątrz jego samego?. Benedykt XVI
ponad 2 lata temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.