DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Niemieccy świeccy znów pozytywnie o zniesieniu celibatu

Niemieccy świeccy znów pozytywnie o zniesieniu celibatu

Jedynym rozwiązaniem kryzysu powołań w Niemczech jest poluzowanie celibatu – twierdzi szef liberalnego i głęboko upolitycznionego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików.


Pomimo krytyki ze strony niemieckiego episkopatu, w tym liberalnego na ogół kardynała Rainera Woelki, szef Centralnego Związku Niemieckich Katolików (ZdK) Thomas Sternberg nie ustaje w forsowaniu postulatu liberalizacji celibatu. W ocenie Sternberga jedynie dopuszczając do święceń żonatych mężczyzn można właściwie odpowiedzieć na „katastrofalną”, jak sam określa, sytuację Kościoła katolickiego w Niemczech.


Szef ZdK ze swoim postulatem wystąpił pierwszy raz pod koniec sierpnia tego roku, wywołując w Niemczech gorącą debatę. Postępowi katolicy oraz bardzo wielu polityków chadecji i socjalistów zdecydowanie poparło pomysł poluzowania celibatu, jako, ich zdaniem, zgodną z duchem czasu odpowiedź na kryzys powołań w Kościele. Z drugiej strony większość duchownych pomysł Sternberga krytykowała. Był między nimi nawet arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki, kojarzony raczej z bardzo progresywnym środowiskiem katolickim.

W przeszłości pozytywnie o utrzymaniu celibatu wypowiadał się też szef niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx. Jednak choć to właśnie on i inni biskupi mają formalną kontrolę nad ZdK, pozwalają Sternbergowi swobodnie rozmywać fundamenty Kościoła; wcześniej ten sam działacz proponował głęboką zmianę podejścia do homoseksualizmu i rozwodników w nowych związkach.


Tym razem przewodniczący Komitetu w rozmowie z „Rheinischen Post” przyznał, że obstaje przy swoim przedstawionym w sierpniu postulacie i uważa, że żonaci kapłani „muszą stać się normalnością”. – Nie chodzi o usunięcie, ale o uchylenie obowiązującego łączenia święceń kapłańskich z celibatem – powiedział dosłownie Sternberg.


Jak przekonywał dalej w wywiadzie, nie chodzi mu o kwestionowanie sensu celibatu, ale raczej o próbę znalezienia odpowiedzi na „katastrofalny brak księży” w niemieckim Kościele. – Wzrasta liczba diakonów. To zaangażowani i żyjący w małżeństwach mężczyźni na służbie Kościoła – przekonywał szef ZdK. Zdaniem Sternberga wielu z diakonów byłoby gotowych do przyjęcia święceń kapłańskich. Wszystko, jak zapewniał, byłoby  zgodne z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, choć szef ZdK nie podał żadnych konkretów. 

Sternberg, który obok szefowania Komitetowi jest też aktywnym politykiem CDU, powołał się wreszcie na papieża Franciszka, który miał nakazać rozdzielanie rzeczy ważnych od mniej ważnych w Kościele. – Troska o wspólnotę jest bez wątpienia ważnym zadaniem, ważniejszym od celibatu – powiedział.Pach

Źródło: katholisch.de, kath.net
DATA: 2016-09-23 12:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Celibat jest elementem Doktryny Katolickiej, bo zgodnie z definicją którą sam podajesz jest elementem katolickiego systemu religijnego. Z kolei, elementami histerii jest krzyk, niespójność wypowiedzi, nadmierna emocjonalność i demonstracyjność zachowań - które prezentujesz. Ani ja nie jestem bez grzechu, ani kapłan nie jest nadczłowiekiem, ale faktem jest że wielu kapłanów żyje w celibacie i jednocześnie w czystości. Jedną sensowną rzecz napisałeś - dyskusja z Tobą nie ma sensu. Przy takim stanie Twoich emocji, oczywiście. Szczęść Boże.
ponad 2 lata temu / do okirex
 
A i jeszcze na koniec: JAKIE TO POLECENIE JEZUSA?`ZYC W CELIBACIE??? A TY jestes nalogwo wywyzszony, bos TY bez grzechu! SWIETY SWIETY Swiety!!! "OFCO" TY JEDNA!!!
ponad 2 lata temu / okirex
 
COTO JEST DOKTRYNA??? Doktryna (z łac. doctrina - nauczanie, wiedza) oznacza zespół twierdzeń, założeń i dogmatów religijnych, filozoficznych, politycznych lub wojskowych. System działania, myślenia. Doktryna religijna ? poglądy dotyczące natury i cech charakterystycznych sfery sacrum. Jeden z elementów systemu religijnego. Można je podzielić na kilka aspektów! Jesli takt to wlasnie CELIBAT nie jest doktryna!!! Do HISTERII to wy doszliscie z wasza grzesznoscia i DOKTRYNA!!! Wiem: KAPLAN jest nadczlowiekiem, bo zyje wedlug DOKTRYNY w CELIBACIE!!! A TY ZYJESZ W CELI BRACIE!!!! Nie bede sie z wami wiecej przekomarzal, bo dykusja to to COS nie mozna nazwac!!! Wasza BIDA duchowa was oslepia!!! Zyjcie dlugo i szczesliwie w "celi bracie"!!!! Sczecs WAM BOZE!!!!
ponad 2 lata temu / okirex
 
Doszedłeś do etapu histerii, skoro piszesz bzdury jakoby celibat "zamykał ludziom dojście do zbawienia". Celibat nie jest "niemożliwym do zachowania dla ludzi", czego dowodzi życie bardzo wielu księży, którzy całe życie żyli w czystości. Jeśli to wydaje Ci się niemożliwe, być może jesteś nałogowo uzależniony od grzechów które, gdybyś był kapłanem, uniemożliwiłby Ci życie w celibacie. A więc problem jest po Twojej stronie, a nie po stronie Doktryny Kościoła Katolickiego. I nie wyrywaj fragmentów Biblii z kontekstu, bo przed Mt23,13-15 jest polecenie Pana Jezusa: "Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą..." (Mt23,3). Kto Ci dał prawo sprzeciwiać się temu poleceniu Pana Jezusa i walczyć z Kościołem Katolickim, nawołując by NIE czynić tego co Kościół poleca?
ponad 2 lata temu / do okirex
 
Mt 23, 13 - Przez nadmierne wymagania, którymi obwarowywali Prawo, czynili je niemożliwym do zachowania dla ludzi i przez to zamykali im drogę do zbawienia. Oni też ponoszą największą winę za niewiarę ludu w Jezusa Mesjasza. Wlg ma w. 14: "Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, że objadacie domy wdów pod pozorem długich modlitw, dlatego otrzymacie większy wyrok". No comment...
ponad 2 lata temu / okirex
 
"OFCA" jesli nie wierzysz w Jezusa Chrystusa to nie jestes moim BRATEM! A tak poza nawiasem, twoja logika: Szatan istnieje dlatego musi byc celibat!!! Znasz to powiedzenie OSOBNIKU: " Szatan wdzial ornat i ogonem na msze dzwoni!!!" To wlasnie jestes cie wy bezduszne SMUTASY, wam tak ciezko jest pojac, ze przez dekret, ktory nie posiada zadnego potwierdzenia w teologi zamkniecie ludziom dojcie do sakramentow, a tym samym do zbawienia. O mnie sie nie martwcie, martwcie sie co powiecie Bogu, kiedy staniecie przed Jego obliczem. Mt 23,13-15 "Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę.A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami." i komentarz z Biblii 1000-lecia:...
ponad 2 lata temu / okirex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.