DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Niemieccy księża błogosławią homozwiązki. Reakcja diecezji? Rozmowa!

Niemieccy księża błogosławią homozwiązki. Reakcja diecezji? Rozmowa!

Czy niemieccy księża mogą już całkiem swobodnie błogosławić homoseksualne związki? Dwie diecezje zareagowały na ujawnienie personaliów dwóch księży, którzy od lat w ten sposób postępują. Zapowiedziały „rozmowę” - i oczekiwanie na decyzję całego episkopatu.

 

Na początku lutego portal Evangelisch.de opublikował artykuł traktujący o katolickich księżach udzielających błogosławieństw związkom homoseksualnym. Opisano w nim dwa takie przypadki. Ks. Christoph Simonsen z diecezji Akwizgranu powiedział portalowi, że w ciągu ostatnich 50 lat pobłogosławił 50 homopar. Z kolei ks. Siegfried Modenbach z archidiecezji Paderborn wyznał, że organizuje od lat Msze Święte dla homoseksualistów, ale zdarzyło mu się również dwukrotnie pobłogosławić związki jednopłciowe.

 

Austriacki konserwatywny portal Kath.net zadał pytanie władzom obu archidiecezji, jaka będzie ich odpowiedź ujawniony skandal. Wygląda na to, że reakcji… nie będzie żadnej.

 

Rzecznik diecezji Akwizgranu Stefan Wieland wyjaśnił portalowi, że „rzeczony duchowny błogosławił pary homoseksualne, ale nie udzielał im ślubu”. „Diecezja będzie starała się nawiązać kontakt z tym księdzem. Dodatkowo wydaje się, że w obliczu toczącej się dyskusji wskazana byłaby jakaś porada ze strony episkopatu” - dodał.

 

Podobnie odpowiedziała Claudia Nieser z biura prasowego Paderborn. „Zwracamy uwagę, że w archidiecezji Paderborn nie odbyły się zaślubiny pary homoseksualnej […]. Kierownictwo diecezji i rzeczony ksiądz prowadzą rozmowy. Sposób kształtowania duszpasterstwa par homoseksualnych jest kwestią, która musi zostać omówienia w kolegium biskupów”.

 

Na początku stycznia wiceprzewodniczący episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode zaproponował wprowadzenie kościelnych błogosławieństw par jednopłciowych. Kilka tygodni później przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx powiedział mediom, że nie widzi tu żadnego problemu, ale wszystko ma odbywać się na poziomie parafii i nie będzie odgórnych wytycznych.

 

Z przedstawionych przez archidiecezji Akwizgranu i Paderborn odpowiedzi wynika, że poszczególni hierarchowie oczekują jednak bardziej jednoznacznego głosu episkopatu. Zarazem prezentują postawę, według której wszelka wątpliwość co do obowiązywalności prawa stanowi wystarczającą podstawę do usprawiedliwienia postępowania niezgodnego z tym prawem.

 

Jeszcze w 2008 roku po ujawnieniu sprawy księdza, który pobłogosławił w Wetzlarze „tęczową” parę, ostra reakcja bp. Franza-Petera Tebartza-van Elsta była natychmiastowa. Teraz mowa wyłącznie o „rozmowie” - a nie chodzi przecież o pojedynczy incydent, ale o wieloletnią praktykę kapłanów. Co więcej według Evangelisch.de w archidiecezji Paderborn od dawna wiedziano przynajmniej o organizowaniu Mszy Świętych dla subkultury LGBT.

 

 

Źródło: Kath.net, Evangelisch.de

Pach


DATA: 2018-02-18 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

KK robi powazny blad popierajac zwiazki LGBT , czyli wszystko to co pochodzi od zlego w tycm srodowisku.
4 miesiące temu / niko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.