27 kwietnia 2018

Niemieccy hierarchowie jadą do Rzymu prosić o zgodę na interkomunię. Zobacz skład delegacji

(Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM )

Spór o dopuszczenie protestantów do Eucharystii toczący się w niemiecki episkopacie przybiera na sile. Biskupi publikują medialne oświadczenia, a do Rzymu na rozmowę z Ojcem Świętym wybiera się już znacząca delegacja. Niestety, prawie w całości złożona z progresistów.

 

W lutym tego roku niemiecki episkopat przyjął większością 2/3 głosów dokument dopuszczający do Komunii świętej protestanckich małżonków katolików. Przeciwnych było temu 13 biskupów. Pod koniec marca 7 z nich, pod przewodnictwem arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego, napisało list do Rzymu, prosząc o wyjaśnienie. Chodzi z jednej strony o prawną i teologiczną ocenę dopuszczalności takiego kroku jak i o wskazanie, czy episkopat może w tej sprawie iść drogą odrębną niż Kościół powszechny.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W efekcie do Rzymu zaproszono kilku niemieckich hierarchów. Jak poinformowały w środę katolickie media niemieckojęzyczne, w podróż wybiorą się: przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx, arcybiskup Kolonii kard. Rainer Woelki, przewodniczący komisji episkopatu ds. ekumenizmu bp Gerhard Feige z Magdeburga, przewodniczący komisji wiary bp Karl-Heinz Wiesemann ze Spiry, członek Rady Stałej Episkopatu bp Felix Genn z Monastyru oraz sekretarz Episkopatu, ks. Hans Langendörfer SJ.

 

Z całej tej grupy siedmiu przeciwnych interkomunii biskupów reprezentuje wyłącznie kardynał Woelki. Marx i Feige to główni architekci ukłonu wobec protestantów, a Wiesemann to zadeklarowany zwolennik progresizmu. Jak komentuje austriacki portal katolicki Kath.net, arcybiskup Kolonii będzie w rzymskiej grupie „całkowicie osamotniony, bo oprócz niego wszyscy biskupi opowiadają się za udzielaniem Komunii protestantom”.

 

Spór jest bardzo ostry – i to zwłaszcza za sprawą „liberałów”. Ci oskarżają przeciwników interkomunii o wstecznictwo, podkopywanie dialogu ekumenicznego i wszczynanie buntu w episkopacie. Podczas gdy jeden z „siedmiu”, bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony, mówi o łamaniu przez episkopat Niemiec kościelnych przepisów, bp Gerhard Feige posuwa się aż do inwektyw. W niedawnym wystąpieniu publicznym powiedział, że należy „odważyć się wreszcie na rozwiązanie, nawet jeśli niektórzy wciąż tkwią w oporze”. Uznał, że siedmiu biskupów reprezentuje „przedsoborową wizję Kościoła”, a rezygnacja z interkomunii byłaby „czymś makabrycznym i zawstydzającym”.

 

 

Źródła: kath.ne

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 904 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram