DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 

Niemieccy hierarchowie jadą do Rzymu prosić o zgodę na interkomunię. Zobacz skład delegacji

Niemieccy hierarchowie jadą do Rzymu prosić o zgodę na interkomunię. Zobacz skład delegacji
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

Spór o dopuszczenie protestantów do Eucharystii toczący się w niemiecki episkopacie przybiera na sile. Biskupi publikują medialne oświadczenia, a do Rzymu na rozmowę z Ojcem Świętym wybiera się już znacząca delegacja. Niestety, prawie w całości złożona z progresistów.

 

W lutym tego roku niemiecki episkopat przyjął większością 2/3 głosów dokument dopuszczający do Komunii świętej protestanckich małżonków katolików. Przeciwnych było temu 13 biskupów. Pod koniec marca 7 z nich, pod przewodnictwem arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego, napisało list do Rzymu, prosząc o wyjaśnienie. Chodzi z jednej strony o prawną i teologiczną ocenę dopuszczalności takiego kroku jak i o wskazanie, czy episkopat może w tej sprawie iść drogą odrębną niż Kościół powszechny.

 

W efekcie do Rzymu zaproszono kilku niemieckich hierarchów. Jak poinformowały w środę katolickie media niemieckojęzyczne, w podróż wybiorą się: przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx, arcybiskup Kolonii kard. Rainer Woelki, przewodniczący komisji episkopatu ds. ekumenizmu bp Gerhard Feige z Magdeburga, przewodniczący komisji wiary bp Karl-Heinz Wiesemann ze Spiry, członek Rady Stałej Episkopatu bp Felix Genn z Monastyru oraz sekretarz Episkopatu, ks. Hans Langendörfer SJ.

 

Z całej tej grupy siedmiu przeciwnych interkomunii biskupów reprezentuje wyłącznie kardynał Woelki. Marx i Feige to główni architekci ukłonu wobec protestantów, a Wiesemann to zadeklarowany zwolennik progresizmu. Jak komentuje austriacki portal katolicki Kath.net, arcybiskup Kolonii będzie w rzymskiej grupie „całkowicie osamotniony, bo oprócz niego wszyscy biskupi opowiadają się za udzielaniem Komunii protestantom”.

 

Spór jest bardzo ostry – i to zwłaszcza za sprawą "liberałów". Ci oskarżają przeciwników interkomunii o wstecznictwo, podkopywanie dialogu ekumenicznego i wszczynanie buntu w episkopacie. Podczas gdy jeden z „siedmiu”, bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony, mówi o łamaniu przez episkopat Niemiec kościelnych przepisów, bp Gerhard Feige posuwa się aż do inwektyw. W niedawnym wystąpieniu publicznym powiedział, że należy „odważyć się wreszcie na rozwiązanie, nawet jeśli niektórzy wciąż tkwią w oporze”. Uznał, że siedmiu biskupów reprezentuje „przedsoborową wizję Kościoła”, a rezygnacja z interkomunii byłaby „czymś makabrycznym i zawstydzającym”.

 

 

Źródła: kath.ne

Pach


DATA: 2018-04-27 08:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A może niech przywódcy Kościoła zapytają samego Jezusa o zdanie ,zanim wygonią resztę wiernych,no chyba że patrzą ,a nie widzą ,słuchają a nie słyszą.
ponad 1 rok temu / Bożena
 
I bardzo dobrze, kościół trzeba ciągle reformować. Niemcy idą z postępem :) Fajnie by było u nas w Polsce coś takiego zrobić.
ponad 1 rok temu / Nikita
 
A jak temu skladowi ktos w Rzymie podaruje kosz symbolicznych plackow z odcisnieta podobizna Lutra i dyplom przynaleznosci do jednej z tysiecy denominacji?
ponad 1 rok temu / To juz dawno przestalo byc smieszne.
 
Już mieliśmy Niemca Lutra, który podzielił Kościół, a teraz znowu Niemcy chcą doprowadzić do tragedii!
ponad 1 rok temu / Stefan Jr
 
Zgoda na INTERKOMUNIĘ ??? Czy nie słyszeliście wypowiedzi Papieża w tym temacie. >Już jest pozamiatane.< Papież powiedział. Stało się. Ten cały teatr to dla >maluczkichOd konfliktu do komunii< ze wstępem Prymasa W. Polaka. To jest fascynująca lektura. Włosy stają >dęba< taki horror. Jak już to idąc za przykładem Ks. Polaka rzeczywiście mówmy >O KOŚCIELE BEZ KOMPROMISÓW I SKRĘPOWANIA PO LUDZKUkatoLUDZKI< będzie Boży.????
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Tak bardzo obserwujemy co dzieje się w niemieckim kościele, że nie zauważamy [albo nie możemy i nie chcemy zauważyć] jakie postępy zrobili moderniści u nas. Niby wszyscy wiedzą kto jest kim w Kościele Polskim ale boimy się publicznie powiedzieć - poza bardzo aktywnym Bp Rysiem i Ks. Kobylińskim, że nie ma już kościoła katolickiego w rozumieniu tradycyjnym i ze starą DOKTRYNĄ. Zdumiewa >chowanie głowy w piasek< całej KEP i pozostałych Biskupów. Skończył się czas >udawaniabiskupi< (np. Ks. Pieronek, Ks. Nycz, ..) i księża (Boniecki, Więcławski , Obirek, Sowa, Boniecki...), których nauki i wypowiedzi są często niezgodne z nauką K.K. a tak w >ogóle< to wszystko jest po >staremu< w ciągłości z nauczaniem i Tradycją. Jak jest to warto - chociaż to wielkie >cierpienie umysłowe< posłuchać >bohatera< reform Bp G. Rysia. na you tubie.:Konferencja podczas 5 Ogólnopolskiej Pielgrzymki wyższych seminariów. Prawdziwy SZOK. To jest prawdziwy powód do zmartwień.
ponad 1 rok temu / iskierka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.