DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Niemieccy biskupi przekonują, że na synodzie panuje zgoda. Wbrew faktom!

Niemieccy biskupi przekonują, że na synodzie panuje zgoda. Wbrew faktom!
fot. REUTERS / Ina Fassbender / FORUM

Niemieccy hierarchowie zabierając publicznie głos za każdym razem podkreślają, że synodowi nie towarzyszy żaden konflikt. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna – zauważa działacz katolicki z Niemiec, Mathias von Gersdorff.

 

„W zasadzie w każdej publicznej wypowiedzi delegaci niemieckiego episkopatu na Synod podkreślają, że nie ma żadnego podziału na partie, rozmowy toczą się harmonijnie, wszyscy są jednomyślni, otwarci na współpracę, słuchają siebie nawzajem i tak dalej. Zwłaszcza arcybiskup Heiner Koch (Berlin) stara się rozpowszechniać w niemieckich mediach katolickich to pokojowe, radosne, przyjazne nastawienie. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna” – zauważa von Gersdorff.

 

Zdaniem publicysty, przedstawiciele episkopatów z Europy Wschodniej są „przerażeni ekstrawaganckimi niemieckimi propozycjami” i otwarcie to wyrażają. „W ten sposób wypowiadał się zwłaszcza Stanisław Gądecki, arcybiskup Poznania i przewodniczący polskiego episkopatu. Także abp Tadeusz Kondrusiewicz (Mińsk, Białoruś) dał jasno do zrozumienia, że wykluczona jest zmiana duszpasterstwa sakramentalnego w zgodzie z wyobrażeniami kardynała Kaspera” – zauważa Gersdorf. Takie stanowisko prezentowali także przedstawiciele katolickich Kościołów Wschodnich, biorący udział w pracach synodu.

 

Niemiecki publicysta zwraca uwagę na prywatny list kardynałów do Ojca Świętego. Hierarchowie wskazują w nim na możliwość manipulacji dokumentami synodalnymi ze strony komitetu redakcyjnego. Gremium to – jak tłumaczy von Gersdorff – jest obsadzone „w zdecydowanej większości przez takich progresistów jak kard. Baldisseri czy abp Bruno Forte”. List ten został 12 października opublikowany przez włoski dziennik „L’Espresso”, co wywołało w środowiskach katolickich i samym Watykanie niemałe kontrowersje.

 

„Kard. Peter Erdö (Budapeszt) wygłosił podczas pierwszego dnia obrad konserwatywne przemówienie, w którym – jak podały niektóre media – odrzucił niemieckie propozycje. Kard. Reinhard Marx wyraził się o nim negatywnie i stwierdził, że wystąpienie to będzie nieistotne dla dalszych rozmów podczas Synodu” – zauważa Gersdorff.

 

Mimo tych i innych faktów niemieccy hierarchowie starają się popularyzować przekonanie o jednomyślności ojców synodalnych. Dlaczego? Po pierwsze – stara się odpowiedzieć Gersdorff – „niemiecki lewicowy katolicyzm już od dawna nie oczekuje decydującego zwycięstwa na synodzie”, przygotowuje się za to do okresu, który po synodzie nastąpi. „Liczy być może na to, że dokumenty [synodalne], jeżeli w ogóle zostaną zredagowane, będą mętne i wieloznaczne. Mogłyby zostać zinterpretowane przez niemieckich biskupów zgodnie z ich pomysłami, a w ten sposób wprowadzono by w życie ich idee dotyczące rozwodników w nowych związkach, homoseksualistów, moralności seksualnej i tak dalej” – tłumaczy katolicki działacz.

 

Po drugie, niemieccy biskupi obawiają się zarzutu, że to oni odpowiadają za zatrutą atmosferę panującą na synodzie. Ostatecznie to Niemcy przez całe miesiące lobbowali na rzecz swojego programu i zwrócili przeciwko sobie istotną cześć światowego episkopatu. Dla przedstawicieli Kościoła z Europy Wschodniej i Afryki niemiecka delegacja jest ucieleśnieniem arogancji i dekadencji zachodniego Kościoła, okupowanego przez dzieci rewolucji seksualnej.

 

Równocześnie, niemieccy biskupi mogą obawiać się tego, że niemiecka opinia publiczna zapozna się z niekorzystnymi dla nich faktami. A takim jest krytyczna postawa biskupów z całego świata wobec stanu niemieckiego katolicyzmu i odpowiedzialnych za to hierarchów.

 

Swój komentarz von Gersdorff kończy mocnym akcentem: „Delegacja niemieckiego episkopatu nie jest bezczynna i regularnie kontaktuje się z biskupami z biedniejszych regionów. Mam nadzieję, że nie podejmie próby zapewnienia sobie poparcia pieniędzmi”.

 

Źródło: kath.net

pach
DATA: 2015-10-19 12:16
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@DNA... czyż życzenie "Dobrego obiadu" i kołysanie podniesionej ręki ma tę samą moc, co pozdrowienie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" i papieskie błogosławienie znakiem Krzyża? +++ Jak to spostrzegłem, to wyprosiłem więcej modlitwy za Kościół i Papieża. I dalej wszystkich proszę! +++ "Pod Twoją obronę uciekamy święta Boża Rodzicielko (Matko i Królowo nasza)..."
ponad 5 lat temu / Jurek
 
Dlaczego KK nie używa instrumentów samoczyszczących w wypadku herezji, które przewiduje kodeks kanoniczny. Fakty są oczywiste i do tego kłamstwo. Ile czasu można siać zgorszenie, mącić i mylić?
ponad 5 lat temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.