DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Niemieccy biskupi: jeśli papież Franciszek się zgodzi, zniesiemy obowiązek celibatu

Niemieccy biskupi: jeśli papież Franciszek się zgodzi, zniesiemy obowiązek celibatu

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 

„Celibat nie jest idealną formą naśladowania Chrystusa, jak to się czasami twierdzi” – napisał bp Peter Kohlgraf w gazecie kościelnej, która ukazuje się w diecezjach Fuldy, Limburga i jego własnej Moguncji. Zdaniem tego hierarchy „drogą doskonałości” w naśladowaniu naszego Pana mogą kroczyć także ci ludzie, którzy żyją w małżeństwie i mają rodziny. Biskup podkreśla, że osobiście docenia duże walory bezżennego życia. „Nie chciałbym likwidować celibatu. Jest to jedna z form życia proponowanych przez Ewangelię”, napisał. Hierarcha wskazał przy tym, że sam Pan Jezus żył w ten sposób. Według biskupa zlikwidowanie bezżenności kapłanów doprowadziłoby do „zubożenia życia kościelnego”.

 

Z drugiej strony, jak podkreśla, należy pozostać otwartym na ewentualne zmiany. W jego ocenie „nie można wykluczać, że także żonaci mogliby być powoływani do posługi kapłańskiej, jak to zresztą jest już w niektórych pojedynczych przypadkach w praktyce Kościoła”. „Chodzi mi o to, by poszerzyć tę grupę” - stwierdził. 

 

Podobne stanowisko zaprezentował również limburski biskup Georg Bätzing. – Uważam, że Kościołowi nie zaszkodziłoby pozostawienie księżom wyboru, czy będą żyć w małżeństwie czy też bezżennie – powiedział na antenie radia „Hessischer Rundfunk”. Hierarcha zaznaczył przy tym, że, podobnie jak bp Kohlgraf nie chciałby całkowitej likwidacji celibatu. – Celibat jest dla mnie bardzo wartościowy. Przecież Jezus żył w ten sposób. Jako ksiądz nie chciałbym być tylko funkcjonariuszem i urzędnikiem, ale iść dokładnie w ślad za Nim – podkreślił.

 

Bp Bätzing wyraził zarazem przekonanie, że proste wprowadzenie dowolności doprowadziłoby do praktycznego zaniku księży żyjących w celibacie, tak jak stało się to już we wspólnotach ewangelickich. Stąd daniu księżom wyboru formy życia powinno towarzyszyć wzmacnianie celibatu. - Bezżenność nie jest istotowo związana z kapłaństwem. Jeżeli staje się coraz większą przeszkodą, to musimy to przemyśleć – podkreślił zarazem. 

 

Obaj biskupi uważają, że zmian w celibacie nie trzeba przeprowadzać na poziomie Kościoła powszechnego. Papież musiałby wprawdzie udzielić zgody, ale o szczegółach mogłyby ich zdaniem decydować poszczególne konferencje episkopatu. Wcześniej w Niemczech w ten sam sposób postąpiono w sprawie udzielania Komunii świętej rozwodnikom oraz niektórym protestantom. 

 

Część niemieckich hierarchów ma nadzieję, że zmiany w celibacie umożliwi mający obradować jesienią tego roku tak zwany Synod Amazoński. Jest prawdopodobne, że na Synodzie tym dopuszczone zostanie wyświęcanie viri probati, czyli doświadczonych i wypróbowanych w wierze żonatych mężczyzn. Mówił o tym podczas niedawnej konferencji prasowej sam papież Franciszek, ograniczając wprawdzie to rozwiązanie do takich regionów jak Amazonia czy wyspy na Pacyfiku; niektórzy niemieccy biskupi sądzą jednak, że to samo mogłoby doskonale funkcjonować w Bundesrepublice.

 

 

Źródło: katholisch.de

 

Pach

WMa

 

 

Zobacz także:

 

Niemiecka rewolucja. Jak za Odrą ginie wiara katolicka

 

Niemiecka rewolucja


DATA: 2019-04-03 10:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Znieście Dziesięcioro Przykazań. Papież i gen. jezuitów zgodzą się.
11 miesięcy temu / oj tam !
 
Do @Werka - popatrz dalej, celibat to nie tylko kwestia seksualności, którą tutaj się wyolbrzymia. To również gotowość do służby. Ale komu? Wspólnocie czy żonie i rodzinie? Jak być autorytetem, gdy samemu się ma problemy rodzinne, z dziećmi? Jaka presja jest wywierana na dzieci? aby były najgrzeczniejsze, najpobożniejsze, naj... jako dzieci pastora, znaczy księdza. Mam żonę i 3 synów i absolutnie nie widzę możliwości pogodzenia służby kapłańskiej z byciem głową rodziny. Chyba, że ktoś potrafi wspinać się na szczyty hipokryzji lub chirurgicznie oddzielać rzeczywistość rodzinną od kapłańskiej. Ale wówczas zbliżamy się do schizofrenii.
11 miesięcy temu / Pierre_
 
Nie wiem czy celibat jest aż tak ważny. W końcu ksiądz jest człowiekiem i jak każdy człowiek ma popęd seksualny, tego nie da się wyłączyć ot tak. Może są ludzie co nie mają potrzeb seksualnych ale to pojedyncze przypadki.
11 miesięcy temu / Werka
 
"Obaj biskupi uważają, że zmian w celibacie nie trzeba przeprowadzać na poziomie Kościoła powszechnego. Papież musiałby wprawdzie udzielić zgody, ale o szczegółach mogłyby ich zdaniem decydować poszczególne konferencje episkopatu." To jest bardzo ważne stwierdzenie. Wskazuje ono na dążność do stworzenia Kościołów narodowych. Oznacza to rozbicie Kościoła katolickiego, którego siłą była jedność pod przewodem papieża. Jest to propozycja modelu protestanckiego. Niemieccy biskupi są w czołówce tej reformy.
11 miesięcy temu / TZ.
 
Ale przecież niemiecki Episkopat wyraził się jasno: "nie jesteśmy filią Warykanu", dlatego nie rozumiem, dlaczego czekają na zgodę Papieża.
11 miesięcy temu / rozbawiony
 
Przecież Piotr był zonaty,a Panu Jezusowi to nie przeszkadzało.Moze i inni z uczniów Jego rowniez byli zonaci,ale nie mialo to jakiegoś znaczenia,więc o tym nie wspominał.Pan Jezus był również czlowiekiem i nie było Mu to dziwne.
11 miesięcy temu / Jana
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.