DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Niemcy zaskoczeni kontaktami Chin z krajami Europy Wschodniej

Niemcy zaskoczeni kontaktami Chin z krajami Europy Wschodniej
fot. prezydent.pl

W ostatnich miesiącach Chińczycy zaczęli inwestować w większym stopniu w Europie Środkowej i Wschodniej. Wg niemieckiego Der Spiegel, nowa inicjatywa odzwierciedla pragnienie Pekinu, by zapewnić sobie odbiór chińskich tanich towarów na europejskim rynku. Inwestycje mają również pogłębić więzi polityczne z Polską i jej sąsiadami.


Niemiecka gazeta zauważa, że w miarę jak pogrąża się strefa euro, Chiny zaczynają zwiększać swą rolę jako inwestora w Europie Środkowej i Wschodniej zarówno poprzez pożyczki, jak i przejmowanie firm. 

 

Gazeta nawiązuje do ostatniego forum gospodarczego, które odbyło się 26 kwietnia w Warszawie. Chiński premier, Wen Jiabao ogłosił wówczas otwarcie linii kredytowej wartej dziesięć miliardów dol., w celu wspierania chińskich inwestycji w infrastrukturę, nowe technologie i odnawialne źródła energii w Europie Środkowej i Wschodniej. Wen chce, aby do 2015 r. wymiana handlowa Chin z Europą Środkową osiągnęła poziom co najmniej 100 miliardów dolarów.

 

Zdaniem gazety, to  zdumiewający zwrot w polityce państw Europy Centralnej, które do niedawna z głęboką podejrzliwością traktowały Chiny. Gazeta przewiduje, że w zacieśnianiu stosunków handlowych może chodzić o coś więcej. Na spotkanie z chińskim premierem przybyli przywódcy 16 krajów z regionu.

 

Zdaniem Jonasa Parello-Plesnera, doradcy w Europejskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych, Chińczycy dzięki tego typu porozumieniom mogą zyskać oparcie w rynku europejskim.

 

Chińczycy obiecali m.in. udzielić Węgrom pożyczki na wybudowanie linii kolejowej do lotniska w Budapeszcie, a Chorwatom – sfinansowanie rozbudowy portu w Rijece. Na początku tego roku, chiński producent samochodów Great Wall Motors rozpoczął produkcję w nowym zakładzie w Bahovitsa, w Bułgarii. Firma planuje wykorzystać ten kraj jako bazę, z której będą sprzedawane auta do sąsiednich krajów, a później także do krajów Europy Zachodniej. Nowe inwestycje chińskie mają sprzyjać poprawie stosunków politycznych z byłymi krajami komunistycznymi.

 

Niemieccy analitycy przestrzegają jednak, że chociaż Chińczycy obiecali inwestycje i otworzyli linię kredytową, to nie znaczy, że wydadzą tyle pieniędzy ile zadeklarowali. Wnioski projektowe, składane przez poszczególne państwa ubiegające się o pożyczki, nie zawsze muszą być akceptowane przez drobiazgowe chińskie banki. Poza tym, Chińczycy nie mają wielkiego doświadczenia z inwestycjami infrastrukturalnymi w Europie. Gazeta przypomina nieudaną inwestycję, związaną z budową autostrady A2 między Warszawą a Łodzią. Chińczycy chcieli ją zbudować wg własnej koncepcji, przy pomocy swoich pracowników. Naruszyli wiele przepisów i nie byli w stanie zmieścić się w zaplanowanym kosztorysie, który został przekroczony aż o 76 proc.

 

Polscy ekonomiści przekonują, że Polska może wiele zyskać dzięki współpracy z Chińczykami. Uważają, że niepotrzebnie przez wiele lat byliśmy sceptycznie nastawieni wobec chińskiego modelu politycznego. Zdaniem Katarzyny Nawrot z uniwersytetu w Poznaniu, doświadczenie historyczne, zwłaszcza to związane z rządami komunistycznymi, powinno służyć wzajemnemu zrozumieniu i wypracowaniu wspólnych wartości, w oparciu o które umocniona zostanie współpraca. 

 

Parello-Plesner uważa jednak, że Chińczycy konsekwentnie realizują swój cel, którym jest osiągnięcie jak największych zysków w wymianie handlowej z Europą i osłabienie jej pozycji w przyszłych negocjacjach handlowych dotyczących  zwalczania nieuczciwych praktyk w handlu międzynarodowym.

 

 

Źródło: Der Spiegel, AS.


DATA: 2012-05-27 12:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Starzy ludzie mówili kiedyś o jakiejś przepowiedni że Chińczyk będzie poił konie w Wiśle.Będąc chłopcem się z tego śmiałem ale to staje się całkiem realne.
ponad 7 lat temu / cynik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.