DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Niemcy zalegalizowali niekomercyjną eutanazję. Tamtejszy Kościół jest… zadowolony

Niemcy zalegalizowali niekomercyjną eutanazję. Tamtejszy Kościół jest… zadowolony
Fot. Rotorhead / freeimages.com

Niemiecki parlament podtrzymał obowiązujący dotychczas w Niemczech zakaz eutanazji. Z jedną jednak ważną zmianą: legalna stała się „pomoc” w samobójstwie świadczona przez krewnych lub osoby bliskie. W ten sposób otwarto drzwi dla dalszej liberalizacji prawa eutanazyjnego.

 

Niemiecki Bundestag zdecydował o podtrzymaniu zakazu przeprowadzania „komercyjnej” eutanazji. Pozwolono jednak na udzielanie „pomocy” w samobójstwie przez krewnych oraz osoby „bliskie”. Dodatkowo przegłosowana ustawa dekryminalizuje działania lekarzy, którzy będą przyspieszać śmierć pacjentów ze względu na chęć uśmierzenia bólu, a nie dla zysku. Prawo jest ostro krytykowane przez niemieckich obrońców życia, chwalone za to przez… Kościół katolicki i protestantów.

 

Sprawę omówił katolicki działacz i publicysta Mathias von Gersdorff. Jego zdaniem decyzja Bundestagu może mieć fatalne skutki, staje się bowiem punktem wyjścia do dalszej liberalizacji prawa. „Dzięki podobnym głosowaniom z przeszłości wiadomo, że nowe prawo będzie miało krótki żywot. Badania nad komórkami macierzystymi, diagnostyka preimplantacyjna, aborcja – we wszystkich tych przypadkach prawo było z czasem dalej liberalizowane” - pisze. „Nie ma żadnego powodu, dla którego nie miałoby stać się tak samo z eutanazją [...]. Już wkrótce usłyszymy argument, że dla zapewnienia 'bezpiecznej' eutanazji, krewni powinni móc zwracać się do eutanazyjnych usługodawców” – wskazuje von Gersdorff.

 

Podobne obawy wyrażają cytowane przez niego organizacje broniące życia i rodziny. Przykładowo w ocenie Martina Lohmanna, przewodniczącego Krajowego Związku „Prawo do Życia”, Bundestag po raz kolejny utrudnił ochronę życia w Niemczech. „Niestety, w bardzo nieostrożny sposób zaprzepaszczono szansę na ukrócenie praktyk eutanazyjnych. Konsekwentny byłby wyłącznie całkowity zakaz pomocy w samobójstwie. Tak, jak to zgodnie z logiką ma miejsce w wielu innych krajach” – stwierdził.

 

Z kolei według Mechthild Löhr, przewodniczącej Chrześcijańskiej Demokracji dla Życia, nowe prawo jest „przygnębiającym sygnałem dla społeczeństwa i kultury prawnej”. Löhr wskazuje, że bardzo wielu zwolenników uchwalonych przepisów zgadza się w pełni z koniecznością istnienia „prawa” do pomocy w samobójstwie. A to źle rokuje na przyszłość. Wtóruje jej prof. Paul Cullen, przewodniczący Lekarzy dla Życia. „Doszło dziś do subtelnego przesunięcia w kierunku akceptacji samobójstw dokonywanych w asyście lekarzy” – twierdził, dodając, że niezwykle ważne będzie teraz stanowisko niemieckiego odpowiednika polskiej Naczelnej Izby Lekarskiej.

 

Zupełnie inaczej uchwalone prawo ocenia Kościół katolicki oraz przedstawiciele grup protestanckich. „Z niewyjaśnionych powodów wielu przedstawicieli Kościołów jest bardzo zadowolonych z nowych regulacji” – pisze Gersdorff. Cytuje następnie passus z publikacji portalu niemieckiego episkopatu Katholisch.de: „Przedstawiciele Kościoła z radością przyjęli uchwalony zakaz biznesowej pomocy w samobójstwie. Biskup Rottenburga-Stuttagartu Gebhard Fürst ocenił dzisiejszą decyzję Bundestagu jako sukces humanitaryzmu w społeczeństwie”. „Wyjątkowo groteskowe jest oświadczenie bp. Stephana Ackermanna (Trewir)” – pisze dalej von Gersdorff i cytuje słowa biskupa: „Decyzja Bundestagu nie oznacza ograniczenia wolności i [możliwości] samostanowienia poszczególnych pacjentów”.

 

Z kolei przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx, przewodniczący wspólnoty ewangelickiej Heinrich Bedford-Strohm oraz przewodniczący Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików wydali oświadczenie, w którym czytamy: „[Nowe prawo] daje mocny sygnał na rzecz ochrony życia, a poprzez to także na rzecz przyszłości naszego społeczeństwa i jego spójności”.

 

„Duży rozdźwięk w ocenach nowego prawa można wytłumaczyć tym, że większość przedstawicieli Kościoła jest zadowolona, iż zakazana pozostała (tymczasowo) eutanazja biznesowa. Są z tego zadowoleni, bo nie wierzyli już w całkowity zakaz eutanazji i nie czuli się wystarczająco silni, by przekonywać większość deputowanych do konieczności całkowitego jej zakazu. To godne pożałowania, bo w tej sprawie nie ma żadnej różnicy między prywatną a biznesową eutanazją” – komentuje Gersdorff.

 

 

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de

pach

 

 


DATA: 2015-11-12 09:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co do eutanazji powinno być jasno sprecyzowane regulacje prawne,aby istniała taką możliwość dla każdego człowieka własnego wyboru.Osobiście chciałbym mieć taką możliwość tak jak przy spisywaniu ostatniej woli,że w razie czego nie przedłużać mojej wegetacji i uporczywe terapii nie dającej żadnych szans na poprawę tylko tak jak nie przedłużamy cierpienia naszych pupili psa lub kota lekarz weterynarii wykonuje zastrzyk i nasz pupil się nie męczy i nikt tego nie neguje.Dlatego uważam, że każdy człowiek powinien mieć możliwość decydowania o swoim życiu by nie cierpiał on sam i jego najbliższą bo jest to zbędne przedłużanie czegoś co i tak jest nieuniknione,a chory w stanie wegetatywnym nie rokującym na poprawę sam cierpi i cierpi też jego rodzina,aparatura podtrzynujäca funkcje życiowe mogłaby naprawdę uratować czyjeś życie.Jest to moja prywatna opinia gdyż chciałbym mieć taką możliwość by się nie męczyć Ale to tylko moje zdanie jako jednostki.
5 miesięcy temu / Mathiass
 
Pogratulowac Niemcom hierarchow koscielnych! Ida z duchem czasu i duchem narodu! Wiele musimy jeszcze uczyc sie od naszych zachodnich sasiadow, : szacunku i tolerancji dla innych....
ponad 2 lata temu / wiesia
 
Brawo Niemcy. Pozabijacie sie sami aby zrobić miejsce imigrantom. To naprawdę szczyt humanizmu! Może chcecie zabrać swoje obozy aby Wam lepiej szło samounicestwienie ???
ponad 4 lata temu / Ppp
 
Eutanazja tak, ograniczenie zalewu muzułmanów nie. Czy to jest partia Zielonych, czy może ja tu czegoś nie zrozumiałem?
ponad 4 lata temu / Temo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.