DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Niemcy zalecają szykować zapasy na czas kryzysu. Chodzi o kataklizm, terroryzm czy wojnę?

Niemcy zalecają szykować zapasy na czas kryzysu. Chodzi o kataklizm, terroryzm czy wojnę?
fot. YT

Każda niemiecka rodzina powinna zgromadzić zapasy żywności na dziesięć dni – takie zalecenia znalazły się w koncepcji obrony cywilnej przygotowanej przez niemieckie MSW. Oficjalnie chodzi o możliwość przetrwania w razie kataklizmu. Jednak komentatorzy sugerują, że chodzi też o zagrożenie terrorystyczne, a może nawet i o wojnę.

 

Niemieckie zalecenia dotyczące niezbędnych zapasów żywności i wody mówią o przygotowaniu się na dziesięć dni oczekiwania na nadejście pomocy. Niezbędne są też koce, świece, baterie oraz gotówka. „Wszystko po to, by w razie kląski żywiołowej czy katastrofy ludzie mogli przetrwać, aż nadejdzie pomoc ze strony służb ratunkowych” – pisze „Gazeta Wyborcza”. Dziennik dodaje przy tym, że takie zalecenia spowodowały przypuszczenia, że nie chodzi tu tylko o kataklizm, ale o przygotowanie Niemiec (jako kraju należącego do NATO) do ewentualnej wojny z Rosją. „Bo sokoro kraj NATO ni stąd, ni zowąd radzi obywatelom, by gromadzili zapasy na tak długi czas, to coś musi być na rzeczy.

 

Czy przygotowanie na kryzys może zaskakiwać? W Szwajcarii – jak wskazuje „GW” – w schronach przygotowanych jest o 20 proc. więcej miejsc niż Szwajcarów. Austria instruuje obywateli jak robić zapasy i które produkty najlepiej się sprawdzą. Podobnie czynią Holendrzy, Francuzi – choć ci zalecają gotowość na trzy dni kryzysu. Podobne zalecenia wydała Litwa czy Słowacja.

 

W rozmowie z „GW” Paweł Frątczak., rzecznik Państwowej Straży Pożarnej wyznaje, że Polska nie przewiduje spisania podobnych poradników i liczy tu na „rozsądek obywateli”. Gazeta powołując się na wypowiedź Mariusza Błaszczaka, szefa MSWiA wskazuje też, że niemieckie apele są związane z zagrożeniem terrorystycznym, jakie istnieje w Niemczech. – W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego, nie ma potrzeby robienia zapasów – dodaje minister.

 

Dziennik wskazuje też, że polski spokój, to także przestarzałe syreny alarmowe czy zbyt mała liczba schronów (dla niepełna 3 proc. ludności), masek przeciwgazowych, koców, śpiworów. „Aby to zmienić, potrzeba pieniędzy i zmiany prawa. Dziś szef Obrony Cywilnej Kraju nie może wpływać na podział środków na obronę cywilną w samorządach” – pisze „GW”.

 

Czy Polska jest rzeczywiście tak beztroskim krajem? Rzeczywistość kolorowa nie jest, ale też jest nieco inna, niż ta opisywana przez „GW”. Zalecenia dotyczące przygotowania się na okres kryzysu od lat publikują wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego. A w nich znajdziemy wyraźne zalecenia, by przygotować nasze gospodarstwa na „trzy lub więcej dni” funkcjonowania w razie kryzysu. Centra wskazują jakie zapasy należy zgromadzić i jak się przygotować na funkcjonowanie bez wody, prądu oraz jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji – w tym instruują jak opracować i wyćwiczyć „rodzinne” plany ucieczkowe. Gotowym być trzeba, bo „cywil” nie znaczy „ignorant”.

 


O sztuce przetrwania traktuje 51. numer magazynu „Polonia Christiana”. Zobacz więcej.


MA


DATA: 2016-08-31 12:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Znasz historię ziemi polskiej? To wiadomo co masz robić. Zapas spożywki i energii to podstawa. Jak nic nie zrobisz ok, w razie czego ładnie mów " proszę ". Ostatecznie zaliczysz się do kolaborantów aby przeżyć za miskę jedzenia sprzedasz swoich a wtedy odbiorą się swoi do twego tylnego zada. Na rząd można liczyć tak jak np. Przy powodzi 1000-lecia zapytaj opolan to wyjasnią jak się przeliczyli.
ponad 3 lata temu / Janosik
 
Według mnie najbardziej prawdopodobny scenariuszem jest wojna domowa w Niemczech. Wojna domowa? Tak. Wystarczy że Makrela obetnie zasiłki do minimum lub całkowicie je zlikwiduje co doprowadzi do buntu 1.5-2mln "imigrantów". Jeżeli walki zaczęły by się wszędzie to wątpię aby ludzie mieli zamiar wyjście do sklepu po jedzenie.
ponad 3 lata temu / Shrekuuu
 
Lata 60-te, sklep wiejski Samopomocy Chłopskiej,zalegający towar na półkach, sporo bubli. Radio we wsi na baterie posiada tylko sprzedawca. Sprzedawca swoich zaufanych zachęca do zakupu trochę więcej soli i prosi o dyskrecję.Następnego dnia półki są puste. Jedzie po nowy towar.
ponad 3 lata temu / biznes się kręci
 
niemcy nas najada to polskie wladze beda odpowiedzialne za niedozbrojenie obywateli
ponad 3 lata temu / MATES
 
Też mi nowość ?! Przecież nijaki Vincent R. nijaki finansista już dawno zapowiadał że za 10 lat bedzie wojna. A to jak mu się to wymsknęło miało miejsce juz co najmiej kilka lat temu zatem wniosek jest jeden że ta wojna dla niektórych ludzi przy korycie nie będzie kompletnie żadnym zaskoczeniem,a wydaje sie ze wręcz przeciwnie.Wyglada na to że wszystko idzie zgodnie z planem.
ponad 3 lata temu / WszystoZgodniezPlanem.
 
Niemcy robią zapasy żywności, przywracają powszechny pobór wojskowy, a pod pretekstem rzekomo złego stanu Bundeswehry ładują pieniądze w zbrojenia. Nawet ślepy by zauważył, że to się układa w jedną spójną całość i Berlin do czegoś się szykuje. A znając Niemców to na pewno do niczego dobrego.
ponad 3 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.