DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Niemcy sudeccy rezygnują z roszczeń do ziemi w Czechach

Niemcy sudeccy rezygnują z roszczeń do ziemi w Czechach

Wypędzeni Niemcy sudeccy, na ostatnim zjeździe swojego stowarzyszenia, zrzekli się prawa do odzyskania majątków i do powrotu do dawnych domów w Czechach.

 

To prawdziwy przełom w stosunkach między oboma narodami. Doszło do niego blisko 70 lat po zakończeniu wojny. Stowarzyszenie Niemców Sudeckich wzięło na siebie całą odpowiedzialność za mordy i prześladowania sudeckich Niemców i Czechów, a także Żydów z Bochemii, Moraw i Śląska. Od teraz stowarzyszenie będzie dążyć do dialogu i rozwoju braterskich stosunków czesko-niemieckich.

 

Warto przypomnieć, że niecały rok temu ziomkostwo domagało się unieważnienia przez Republikę Czeską dekretów wydanych po wojnie przez ówczesnego prezydenta Edvarda Benesza w celu wywłaszczenia i wysiedlenia Niemców.


Na podstawie dekretów Benesza w latach 1946-48 przymusowo wysiedlono i wywłaszczono 3 miliony sudeckich Niemców, a także, o czym niewielu pamięta, 70 tysięcy Węgrów. Większość wysiedlonych Niemców osiedliła się w graniczącej z Czechami Bawarii.

 

Dziś stosunki Republiki Czeskiej z najbogatszym niemieckim landem, Bawarią są nawet lepsze niż oficjalne Pragi z Berlinem. Dwa lata temu, ówczesny premier Czech Petr Neczas odbył wizytę w Bawarii, którą szybko – z wielu powodów – uznano za historyczną. Już wtedy bawarski premier (tradycyjnie patron ziomkostw niemieckich w Sudetach) i premier Czech ustalili, że najwyższa pora zaprzestać sporów z wojenną przeszłością w tle. Teraz sami Niemcy oficjalnie zamknęli ten trudny okres w stosunkach między oboma narodami.

 

 

Źródło: www.thelocal.de

ChS

 


DATA: 2015-03-13 14:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@seti - kiedy to byly te prawicowe rzady bo chyba cos przegapilem?
ponad 5 lat temu / Anglia
 
Teraz do tych ziem będą pretendować Turcy.
ponad 5 lat temu / Leo
 
Zrzekli się bo nie mieli innego wyjścia. Nie spodziewali się tak gwałtownej i bezwzględnej reakcji rządu czeskiego na ich próby negowania przeszłości. A my możemy jedynie patrzeć jak kolejne rządy na kolanach łasza się do niemieckich mocodawców (z wyjątkiem 4 lat rządów prawicowych) a polskie sądy nie wiedzą czy obozy koncentracyjne były "polskie" czy może jakichś "polskich nazistów" bo że nie były niemieckie to już wie cały świat. Niemieckie ziomkostwa zamilkły względem Polski bo kanclerz Gerhard Schroeder nakazał im by "nie płoszyły myszki włażącej w pułapkę" i zagwarantował im że: "Polska zostanie doprowadzona do takiego stanu że Polacy sami będą prosić by Niemcy przejęły ta ziemię z pocałowaniem ręki".
ponad 5 lat temu / seti
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.